Dajte si pozor na črevné parazity: V pokročilejšom štádiu môžu viesť k ohrozeniu života

staršiu ženu bolí brucho

Črevné parazity predstavujú riziko pre starších ľudí (Zdroj: Freepik/dusanpetkovic)

Črevné parazity sa do ľudského tela môžu dostať napríklad zo zle umytých alebo nedostatočne tepelne spracovaných potravín či domácich zvierat. Často nimi bývajú ohrozené najmä deti, pretože zvyknú skúmať okolie ústami, no aj záhradkári alebo turisti v zahraničí. Upozornila na to riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Elena Gaboňová.

„Dbajte na osobnú hygienu, vyhýbajte sa vode z neznámeho zdroja a mäso dostatočne tepelne spracovávajte. Zeleninu a ovocie pred konzumáciou vždy dobre umyte. Ak je členom vašej domácnosti pes či mačka, nezabudnite na ich pravidelné odčervenie,“ odporučila.

Ďalej priblížila, že medzi príznaky výskytu črevných parazitov patria bolesti brucha, nechutenstvo či ťažkosti s vyprázdňovaním. Pokročilejšie štádium však nezriedka spôsobuje aj poruchu vstrebávania potravín. „To je mimoriadne nebezpečné najmä u ľudí s oslabenou imunitou, detí a seniorov,“ podotkla Gaboňová. Parazity nemusia stáť len za zhoršeným trávením. Môžu tiež viesť k problémom s pečeňou, hmotnosťou, spánkom či kožným problémom.

Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú hlísty, mrle, škrkavky či pásomnice. Ich prítomnosť v tele sa dá zistiť špecializovaným laboratórnym vyšetrením. Pokiaľ sa výskyt potvrdí, je nutná konzultácia s lekárom, ktorý nasadí liečbu. „Telo zbaví parazitov a predíde rôznym komplikáciám, akými sú črevné infekcie, vznik autoimunitných ochorení či rôzne cysty spôsobené prechádzaním parazitov cez mäkké tkanivá,“ doplnila Gaboňová.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame