Teplo praje salmonelóze: Pri príprave jedál sa riaďte týmito pravidlami

Vajcia

pexels.com

Ak je nejaká choroba, ktorá môže úplne dokonale zmariť plány na letné dni, je to práve salmonelóza. Jej príznaky sú vskutku nepríjemné. Nakazeniu sa dá však vyhnúť, ak sa budete riadiť niekoľkými pravidlami. Základ je tepelná úprava a hygiena.

Pacienti končia na infúziách

Baktéria salmonela sa v potravinách rozmnožuje rýchlejšie počas tepla, no pozor si treba dávať aj v iných obdobiach. Prejavy nákazy, napríklad intenzívne črevné problémy, sa môžu dostaviť šesť až 72 hodín po zjedení kontaminovaných potravín.

Salmonelózu netreba podceňovať. Človek nakazený salmonelou je slabý a vyčerpaný, pretože dochádza k rýchlej dehydratácií organizmu. Príznaky zvyknú trvať 1-3 dni, hnačky môžu trvať ešte o niekoľko dní dlhšie. Pacienti často končia s infúziami na infekčnom oddelení. Pre starších, oslabených ľudí a deti môže byť takáto nákaza smrteľná.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Jedlo treba umyť

„Jedlo konzumované v surovom stave treba preto dokonale umyť, potraviny zase poriadne prevariť alebo inak tepelne upraviť v pitnej vode,“ radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Slepačie vajcia v jedlách musia byť poriadne tepelne spracované.

Dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, jedlo sa však musí variť minimálne 20 minút pri teplote 70 stupňov Celzia. Uvarené jedlo treba ihneď zjesť. „Ak je ponechané v izbovej teplote, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť či produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie,” varuje úrad zdravia. Uvarené potraviny je potrebné opäť ohrievať pri minimálnej teplote 70 stupňov Celzia.


Mohlo by vás zaujímať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Pozor, ako potraviny skladujete

Prevencia pred ochorením spočíva i v správnom skladovaní a manipulácii s potravinami. Dôležité je zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených jedál. Tie bežne uvarené sa môžu kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo – použitím toho istého noža či dosky na krájanie. Pre prácu so surovým mäsom by mali mať gazdiné špeciálne vyhradené kuchynské pomôcky.

„Nutné je umývanie rúk pred prípravou pokrmu, pri prerušení práce či po opracovaní surových potravín,“ upozorňuje ÚVZ SR. Za samozrejmosť označili hygienici čistú kuchyňu a ochranu potravín pred hmyzom či hlodavcami, ktoré sú prenášačmi patogénnych mikroorganizmov.


Máte vlastné skúsenosti so salmonelózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Milan, TASR
Odporúčame