Pravdivý príbeh: Dcéru partner bije a ja neviem, čo mám robiť

Matka

flickr.com/AgeOwns

Snažila som sa, aby sme boli kompletná rodina. Napriek môjmu úsiliu to nevyšlo. Manžel si veľmi prial syna. Keď miesto Peťa prišla na svet Peťka, bol sklamaný, ale dcéru si zamiloval. Po narodení druhej dcéry Eriky sa však zachoval ako zbabelec. Opustil nás. Dlho som neverila, že pohlavie dieťaťa môže byť pre niekoho dôvodom na odlúčenie, ale asi to tak bolo. O pol roka totiž podal žiadosť o rozvod.

Ostala som sama. Dcéram som sa naplno venovala. Nechcela som, aby trpeli tým, že vlastný otec ich nechcel. Nevedela som, že mladšia dcéra bude trpieť tým, že si za svojho otca nájde náhradu vo svojom partnerovi. Staršia Peťka bola skôr hĺbavá, uzavretá do seba, ostatných si veľmi k sebe nepripúšťala. Erika bola presný opak. Veselý optimista, ktorý si ľudí vedel získať na svoju stranu. V šestnástich však začala byť Erika čoraz viac tajnostkárska. Náš predtým otvorený a úprimný vzťah začal mať trhliny. Myslela som, že Erika je len v puberte. V období, kedy chce mať každé dieťa nejaké tajomstvá pred dospelými.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra má ženatého milenca – a nechce sa ho vzdať


Keď mi raz v piatok povedala, že ostane spať u sesternice Janky, neprišlo mi na tom nič zvláštne.Na druhý deň stretla ráno som Janku stretla v potravinách a o Erike nič nevedela. Stuhla mi krv v žilách. Hlavou mi okamžite začali prebiehať scenáre typu moje dieťa začalo drogovať. Keď Erika prišla pred obedom konečne domov, spustila som na ňu. Nech mi povie, kde a s kým bola. ,,S Ľubom,” povedala po dlhšom zaváhaní a presviedčaní ma, že dotyčnú osobu aj tak nepoznám. ,,Kto je Ľubo?” chcela som vedieť. Moja dcéra už nebola malé dieťa, nechcela som pôsobiť ako policajt. Ako matka som však chcela vedieť pravdu. Z Eriky napokon vypadlo, že ide o jej priateľa.

Od toho dňa Erika bývala u Ľuba vždy, keď to bolo možné. Po čase som bola zvedavá, ako vyzerá, čo robí, Erika sa však k zoznamovaniu akosi nemala. Zorganizovala som preto sobotňajší obed, na ktorý som oboch pozvala. O dvanástej sa u mňa objavili. Erika a pán v obleku. Možno v neformálnom oblečení by Ľubo vyzeral mladšie. Kravata a sako mu na veku naopak pridali. Rozdiel medzi ním a mojou dcérou bol o to väčší. Ostala som, mierne povedané, v šoku. Nechcela som kaziť prvý dojem. Snažila som sa tváriť, že je všetko v poriadku. Ľuboš nebol úplne nesympatický. Veľa sa pýtal na moju záhradku, vyzeral, že ho to dokonca zaujíma. A na Erike oči nechával. Vekový rozdiel bol však viditeľný. Keď odišiel, bola som zvedavá, koľko má rokov. Ľuboš pred pár týždňami oslávil tridsaťpäť. Medzi ním a Erikou bol teda vekový rozdiel osemnásť rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra zneužíva moju dobrotu, nemám srdce ju vyhodiť


Priznám sa, že prvú noc som si aj poplakala. Eriku som stále videla ako malé dievčatko. Keď som si predstavila, že randiť začali ešte pred dcérinymi šestnástimi narodeninami, nebola to najšťastnejšia predstava. Erika však bola ako v siedmom nebi. Tešila sa, že som Ľuboša spoznala a celkom dobre ho prijala. Boli dni, keď však bola Erika zachmúrená, smutná, nechcela sa so mnou vôbec rozprávať. Myslela som, že je to vtedy, keď sa s Ľubošom pre niečo pohádajú. Sčasti som mala pravdu. V tom čase som nemala tušenia, že súčasťou ich hádok je aj fyzické násilie.

Všetko sa prevalilo na víkendovej lyžovačke s partiou. Nechýbala na nej ani sesternica Janka, ktorá bola zároveň dcérinou kamarátkou. Po víkende sa Erika vrátila s obviazanou rukou. Povedala mi, že spadla na svahu a porezala sa o lyžu. Nesedelo mi to. Erika vyzerala, že klame, netušila som však prečo si vymýšľa. Myslela som, že sa možno pripila a spadla a bojí sa mi to povedať. Na druhý deň mi ale do roboty zavolala Janka. Chcela za mnou prísť. Dohodli sme sa, že pre ňu prídem do kaderníctva, kde pracovala.

,,Neviem, ako začať. Erika by ma prizabila, kebyže vie, že tu som. Ale ja sa už nemôžem pozerať na to, ako sa k nej Ľuboš správa,” spustila zo seba. Povedala mi o incidente z lyžovačky. V noci sa zobudila na veľký krik a buchot. Ľuboš hučal na Eriku. Keď vybehla z izby, videla len letiacu Eriku, ako dopadá na pohár na stole. Nebolo to dokonca prvýkrát. Ľuboš vraj rád vyvolával hádky, žiarlil a párkrát už na moju dcéru zdvihol ruku. Vždy to všetko prebiehalo u neho doma, keď nemal svedkov. Toto bolo po prvýkrát, čo ich videli aj ich kamaráti. Janka sa zľakla a začala konať. Videla som na nej, ako sa jej uľavilo, že sa mohla vyrozprávať. Ja som sa v tom momente cítila staršia o desať rokov. Zavalila ma obrovská vlna výčitiek. Som ignorant, zlá matka. Zlyhala som. Dcére som mala vzťah so starším mužom hneď zakázať, prebiehalo mi mysľou.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra robí jeden problém za druhým – čo s ňou máme robiť?


Doma som Erike povedala, čo viem. Chcela som jej najskôr dohovoriť po dobrom. Erika Ľuboša ospravedlňovala – nechcel, polepší sa, o nič nejde, bola to vlastne jej vina, pretože ho provokovala. Na žiadne moje prosby a argumenty nereagovala. Nie som psychológ, neviem ako som mala reagovať. Nakoniec, aj keď bola Erika už dospelá, som jej ten vzťah zakázala. Moja snaha však bola márna. Erika sa odmietla s Ľubošom rozísť. Začala s ním tráviť dokonca ešte viac času. Mala som pocit, že z neho robí obeť, ktorú treba pred nami, čo nám na nej záleží, chrániť. Bála som sa, že ju stratím úplne, a tak som s výčitkami pomaly prestala, hoci raz za čas si vždy poviem svoje. Vtedy sa alebo tvári, že nepočuje alebo sa pohádame. A výsledok? Nič sa nezmení. Neviem, čo by som mala Erike povedať aby pochopila, že budúcnosť s týmto mužom bude jedine čierna.

Je to už rok a moja dcéra sa s Ľubošom stále stretáva. My dvaja spolu nekomunikujeme. Niet divu, neznesieme sa. Kým býva Erika so mnou, som ako tak spokojná. Spáva síce niekoľko dní u Ľuboša, ale väčšinu vecí má ešte vždy doma a tak ju mám ju aspoň trocha pod dohľadom. Snažím sa na ňu vplývať, dohovoriť jej. Dúfam, že Ľuboša pustí k vode. Viem, že podobné reči vedie on proti mne. Snáď nie som naivná, keď si myslím, že nakoniec ho Erika opustí. Pokiaľ je ešte čas…


Poznáte podobný životný príbeh aj vy? Napíšte svoje skúsenosti do diskusie alebo nám ho celý pošlite na plnielanu@plnielanu.sk a prečítajte si ho v tejto sekcii možno už nabudúce.

Zdroj: flickr.com/AgeOwns, flickr.com/AgeOwns, RH
Odporúčame