Nehnevajte sa, a naučte sa odpúšťať: Prečo je dobré odpustiť iným to, že pochybili?

Pamätajte na to, že odpúšťate najmä kvôli sebe (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia)

Mýliť sa je ľudské, odpúšťať je božské. Staré známe pravidlo, ktorého sa držia mnohí. Niekedy chce odpustenie dávku nadprirodzenosti, najmä v prípade, že vám niekto veľmi ublížil. Kde túto schopnosť nabrať, a prečo ju vôbec hľadať, keď vám bolo ukrivdené? Odpustiť niekomu je výhodné aj pre vás, nie len pre vinníka!

Zamyslite sa…

Je vo vašom živote niekto, koho vyslovene nenávidíte? Nie je hanba priznať si to, je to vlastne základom k ďalším krokom. Nenávistné myšlienky dokážu človeka príliš zaťažovať, a strpčovať mu bežné fungovanie. Neustále žijete v napätí, že čo ak danú osobu stretnete… Zaplavujú vás negatívne emócie, len si na to pomyslíte? A viete si predstaviť, ako sa vám uľaví, ak celú vec hodíte za hlavu?

V prípade, že ide o niečo vážne, nemusíte hneď utekať za danou osobou, a riešiť staré konflikty. Niekedy stačí, ak odpustíte samy v sebe. Uľaví sa vám, zbavíte sa hnevu a stresu z nepríjemných situácií, a pocítite ten rozdiel.

Krivda nie je plán

„Prehltnúť“ krivdu nie je základom evolučného správania. Už naši predkovia boli naprogramovaní tak, aby si pamätali, kto im ublížil. Následne sa mu vyhýbali, aby sa to nemohlo zopakovať, prípadne úder vrátili – iba to im pomohlo ako druhu prežiť… V súčasnosti to už nie je také horúce, ale tiež máme vo zvyku za seba bojovať.

Už v detstve ste k tomu vedení – rodičia vás vychovávajú v spôsobe prirodzenej obrany, ale tiež vás nútia odpustiť súrodencovi za to, že vám pokazil hračku. V živote je takýchto situácií mnoho, skôr či neskôr budete musieť odpustiť kamarátke, že si našla inú, či partnerovi to, že vás opustil…

Zmeniť svoje vnútorné nastavenie a vysporiadať sa s udalosťami, ktoré vám ublížili však nie je na povel. Nie je to vo vašej moci, preto to chce len čas. Zložte bremeno toho, čo vás trápi, a krivda so svojimi následkami opadne sama.

Nech vám záleží aj na iných

Je rozdiel odpustiť niekomu, kto urobil malú chybu, ktorá nenapáchala vo vašom živote veľké škody, a tomu, kto ovplyvnil veľké veci. Ak dôsledkami niekoho správania trpíte dodnes, ide o psychické ublíženie.

Samozrejme, záleží aj na správaní toho, kto vám ublížil. Správa sa tak, že sa nič nestalo, či ľutuje svoju chybu a pokúša sa vám ospravedlniť? Je len na vás, ako s takýmto človekom vo svojom živote naložíte…

Odpustiť nie je nutnosť

Pamätajte na to, že odpúšťate najmä kvôli sebe. Preto by ste mali byť vy prvým človekom, ktorému odpustíte. Až potom sa vám podarí odpustiť iným. Je dobré si uvedomiť, že odpustenie neznamená zabudnúť, ani do budúcnosti tolerovať rovnaké správanie.

Ak niekomu odpustíte, nedávate mu signál, že to, čo urobil je v poriadku. Len sa rozhodnete zhodiť zo seba záťaž, ktorú vám spôsobil….

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame