Keď priateľstvo skôr ubližuje ako pomáha: Ako spoznať toxického človeka?

Kamarátky

gettyimages

Dobrý priateľ dokáže do vášho života priniesť radosť, pohodlie, útechu a zábavu. Sme predsa spoločenské tvory a potrebujeme mať okolo seba ľudí, s ktorými môžeme zdieľať pekné chvíle a ktorí nás podporia v tých horších.

Bohužiaľ, zlý priateľ môže mať na náš život opačný vplyv. Toxické priateľstvá existujú aj ďaleko za bránami strednej školy a ak sa nájdete v jednom z nich, buďte na pozore. Niektoré zo signálov si nemusíte vôbec všimnúť. Podľa čoho spoznáte človeka, ktorý do vášho života prinesie viac utrpenia než radosti?

1. Rozpráva, vy počúvate

Spýtate sa na jeho deň a poslušne prikyvujete celých štyridsať minút. Poľutujete ho, zasmejete sa s ním, no keď je rad na vás, stratí o konverzáciu záujem. Ochotne zo seba urobíte bútľavú vŕbu, ale rovno môžete zabudnúť na to, že rovnakú šancu vyspovedať sa dostanete aj vy. Takáto nerovnováha nie je príjemná.

2. Správa sa necitlivo a nemá problém uraziť vás

Ani vy nemusíte byť zástancom milosrdnej lži, no ak vás komentár na nový kus vášho oblečenia privedie k slzám, nie je to dobrý priateľ. Kedy láskavosť vyšla z módy? Krutá pravda je stále krutá a dokáže zraniť. Dokonca aj bez ohľadu na to, či si ju ospravedlníte tým, že to „predsa myslel dobre“.


Mohlo by vás zaujímať: Spravte si poriadok medzi kamarátmi: Takýchto určite nepotrebujete!


3. Kamarátsky jojo efekt

Na začiatku ste mali pocit, že ste stretli spriaznenú dušičku. Po jednej malej hádke sa však stratí a príde až o mesiac, s množstvom výhovoriek a ospravedlnením. Ideálne práve vtedy, keď od vás niečo potrebuje. Ak pravidelne uteká a opäť sa vracia ako jojo, môžete si byť istí, že nejde o spoľahlivého človeka. Nečakajte stále na niekoho, kto je s vami iba vtedy, keď mu to vyhovuje.

4. Kompromis nikdy nestačí

Na víkendový výlet beriete obe svoje rodiny, no už dopredu viete, že pri výbere hotela a turistickej trasy nebudete mať žiadne slovo. Občas vám síce padne kameň zo srdca, že nič nemusíte riešiť, no inokedy vás to poriadne vytočí. Len čo zacítite konflikt, snažíte sa nájsť spôsob, ako by ste vyhrali obaja, priateľovi to však nestačí. Nepovolí, kým sa neprispôsobíte.


Mohlo by vás zaujímať: Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami: Takýchto potrebuje každý z nás!


5. Vyriešime to neskôr

Požičaná kosačka, nevrátené peniaze, nesplnené sľuby a kopec nevyjasnených problémov. Vždy len mávne rukou a povie, že nemá čas, že sa ozve inokedy. Ak je vám už trápne neustále takémuto človeku čosi pripomínať, možno bude nutné urobiť poriadok priamo.

6. Musíte oňho súťažiť s ďalšími ľuďmi

Poznáte jeho priateľov, no radšej sa vyhýbate skupinovým stretnutiam? Najradšej by ste mu vykričali všetky tie škaredé veci, ktoré si o nich myslíte? Možno majú viac spoločných koníčkov alebo spolu trávia viac času a vám to dokáže poriadne liezť na nervy. Ak vyberáte narodeninový darček podľa toho, či bude hodnotnejší ako ten od Katky, niečo nie je v poriadku.

Na záver je nutné podotknúť, že zlý priateľ nemusí byť nutne zlým človekom. Hnevať by ste sa preto nemali naňho, ale na situáciu, ktorá medzi vami vznikla. A to, že ste v jednotlivých vlastnostiach našli aj vašich známych ešte neznamená, že by ste s nimi mali automaticky prerušiť vzťahy. Skúste sa s nimi dobre porozprávať, byť úprimní a pomenovať veci tak, ako ich vidíte vy. Ak na to vaši známi budú reagovať zle, je pravdepodobné, že váš kamarátsky vzťah nemôže ďalej pokračovať.


Máte pocit, že sa vo vašom okolí nachádza podobný toxický človek? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame