ODBORNÍCI RADIA Trápia vás kilá navyše a vyskúšali ste už všetko? Zistili sme cenné tipy, ako sa vám to konečne podarí

žena pri váhe prečo sa nám nedarí schudnúť

Vieme, prečo sa nám nedarí schudnúť (Zdroj: GettyImages)

Vypracovanie postavy je náročným cieľom v každom veku. Niekedy sa však zdá, že môžeme dať do cvičenia a diét úplne všetko, no kilá nejdú dole. Prečo sa nám nedarí schudnúť? Je to všetko len v hlave? Aby sme vám mohli priniesť tie správne odpovede, položili sme tieto otázky odborníkom z viacerých oblastí. Toto sú ich odpovede:

PhDr. Bc. a Bc. Beáta Koňařík Bakošová MBA

Terapeutka z platformy pre online terapiu Hedepy. V rámci tejto služby sa môžete zveriť do rúk odborníkov s bohatými skúsenosťami na poli psychológie a poradenstva z pohodlia vášho domova.

„Odpoveď nájdeme v našej hlave. Návyky vznikajú z našich presvedčení a postojov. Ak zmeníme naše myslenie, zmeníme aj svoje návyky,” vysvetľuje terapeutka z platformy pre online terapiu Hedepy. Oprieť by sme sa mali o motiváciu, ktorá je naším hnacím plynom. Treba si vždy uvedomovať, že tieto zmeny robíme pre seba. Iní nám v našej snahe môžu byť však tiež nápomocní, a to svojou podporou.”

Bc. Viktória Dubasová

Terapeutka z platformy pre online terapiu Hedepy.

„Chudnutie si vyžaduje často zmenu životného štýlu, návykov a psychické nastavenie. Prílišná snaha, traumy, sebatrýzeň, porovnávanie sa s ostatnými môže vyústiť až k poruche príjmu potravy, nespokojnosti, úzkostiam, depresiám a tak ďalej. Toto je potrebné riešiť s odborníkom. K zmene váhy je nutné zohľadniť zdravotný stav jednotlivca, nastaviť správnu životosprávu, dostatočný spánok a regeneráciu, zdravú dávku seba lásky i vytrvalosť. Telo a myseľ sú spojené nádoby, nedajú sa oddeliť. Neexistuje len jedna cesta k úspechu.“

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3 tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Chudnutie je fenoménom konzumnej doby, keď máme prebytok vysoko výživnej potravy, nápojov a iných lákadiel a nedostatku fyzickej aktivity. Pridajme k tomu stres, zlozvyky a máme recept na „pneumatiky“. Chudnutie je teda len odolávanie týmto nástrahám. Ak už nadváha zájde priďaleko, tak aj fyzická aktivita alebo diéta bez odborného dohľadu môže byť zdraviu nebezpečná. S problematickými vankúšikmi na určitých miestach pomôže liposukcia, zohráva tu veľký vplyv genetika. Liposukcia je najvhodnejšia a jej výsledok najkrajší, keď už operačne len doladíme detaily. Bez formovania postavy pohybom to však väčšinou nejde.“

Ceritifkovaní tréneri Dávid a Veri

Dávid a Veri sú odborní tréneri, ktorí založili program Schudni s DaVe. Svojich zákazníkov učia, ako správne cvičiť, kedy je na to najlepší čas a ako vnímať svoje telo. Program ponúkajú online, takže sa ho môže zúčastniť každý z domu.

„Problém je aj aj, čiže by som to definoval, že problém je o návykoch, ktoré musíme postupne zmeniť v našej hlave. Často  ľudia chcú schudnúť čo najrýchlejšie, najlepšie ihneď a zabúdajú pri tom, že nepribrali ihneď cez noc, ale tiež to trvalo veľa rokov. Ľudia na seba kašlali 20, 30, 40 rokov a zrazu chcú hneď zázrak v podobe nejakého čarovného prútika na chudnutie. Žiadne skratky neexistujú a vždy je to o postupne meniacich sa návykoch.

Ako hovoríme, chudnutie nie je žiadna atómová fyzika, je to iba kombinácia aktívneho pohybu a správne zvolenej pohybovej aktivity v kombinácii so správne zostaveným jedálničkom. Človek pri redukcii hmotnosti by nemal mať pocit že teraz trpí, ale mal by si užívať túto celoživotnú zdravú cestu.“ 

MUDr. Jan Vojáček, CFMP

Doktor Jan Vojáček vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vydal knihu Umění být zdráv či Rozhodni se být zdráv. V súčasnosti sa venuje funkčnej medicíne, v ktorej aplikuje pri každom pacientovi individuálny prístup.

„Hmotnost a tvarování postavy je řízeno metabolismem a hormony. Ty jsou pod hlavním vlivem psyché a také biorytmů a hormonálních dysruptorů. Psyché je velká kapitola na celou knihu. Biorytmy jsou hlavně o spánku a světelných podmínkách, tedy přirozené versus umělé, modré světlo. Hormonální dysruptory je široké spektrum látek nacházejících se v některých potravinách, kosmetických přípravcích a dalších.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame