Pravidlá keto diéty prehľadne: Počítajte pri nej s počiatočnou únavou, stopku majú tieto potraviny

keto diéta

Keto diéta bola donedávna veľmi populárna (Zdroj: GettyImages)

Mnohí z vás už určite počuli o viacerých druhoch diét a zopár z nich možno už aj vyskúšali. Počuli ste ale už o keto diéte? Je známa aj pod názvom ketogénna či proteínová diéta a my vám priblížime, aké sú jej výhody a čo všetko sa počas tejto diéty môže a nemôže jesť.

Keto diéta je spôsob stravovania, pri ktorom sa človek vo svojej strave zameria na vysoký príjem tukov, stredne vysoký príjem bielkovín a obmedzený, veľmi nízky príjem sacharidov. Už v 70. rokoch 20. storočia prišiel s týmto spôsobom redukcie nadváhy a obezity americký profesor George L. Blackburn, ktorý dlhé roky skúmal a zaujímal sa o problémy týkajúce sa výživy, stravovacích návykov a zdravého životného štýlu. Jeho cieľom bolo zistiť kedy začne ľudský organizmus spaľovať uložené tuky a pritom si zachová svalovú hmotu.

Klasicky ide o rozloženie príjmu tukov, bielkovín a sacharidov v pomere 75:20:5. Existuje aj ketogénna diéta s vysokým príjmom bielkovín. Podobá sa tej klasickej, ale človek sa v nej zameria na vyšší príjem bielkovín. Pomer tukov, bielkovín a sacharidov je v tomto prípade 60:35:5.

Ako funguje keto diéta?

Pri rôznych redukčných dietách spaľuje naše telo až 40 % zo svalov a 60 % z tukov. Často sa stáva, že po diéte prichádza jo-jo efekt, pretože sa ľudský metabolizmus nevie vysporiadať s rovnakým množstvom energie v strave ako pred diétou. Redukcia hmotnosti pri keto diéte prebieha najmä na úkor tukových zásob a svalová hmota v tomto prípade ostane zachovaná. Ľudský organizmus sa nachádza v stave, ktorý sa nazýva ketóza.

Čo je to ketóza?

Je to stav nášho organizmu, ktorý nastáva vtedy, keď v našom jedálničku dodržiavame dostatočné množstvá bielkovín a zároveň prijímame minimum tukov a sacharidov. V ketóze sa v našom tele začnú tvoriť „ketolátky“, ktoré vie organizmus využiť ako záložný zdroj energie. Tieto sú dôležité práve preto, lebo majú schopnosť plnohodnotne nahradiť sacharidy, ktoré sú pri bežnom stravovaní primárnym zdrojom energie.


Mohlo by vás zaujať: Bielkovinová diéta: Aj pre stále hladných chlapov!


Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

  1. Sladké jedlá a nápoje: keksíky, sušienky, koláče, dezerty, sladké jogurty, pudingy
  1. Škrobové potraviny: pečivo, cestoviny, ryža, zemiak

3. Niektoré druhy zeleniny: mrkva, kukurica, hrach

4. Ovocie s vysokým obsahom cukru: banány, jablká, hrozno, hrušky, mango

  1. Strukoviny: fazuľa, šošovica, cícer (sú síce dobrým zdrojom rastlinných bielkovín, ale pre veľké množstvo škrobu je nutné ich vylúčiť)
  2. Skryté sacharidy: alkoholické nápoje, kečupy, BBQ omáčky a iné dressingy

Povolené potraviny

Zo zeleniny (až 500 g na deň) sú to: artičoky, baklažán, brokolica, cuketa, čakanka, fenikel, avokádo, hlávková kapusta, čerstvé huby, karfiol, kel, kyslá kapusta, patizón, petržlen, pór, redkev biela, reďkovka, rukola, šalát, špargľa, špenát, šalátová uhorka, zelené fazuľky, zeler, žerucha,…

Z orechov (25g denne): madle, lieskovcové orechy, vlašské orechy, strúhaný kokos, para orechy

Z masiel (1 lyžica): kvalitné maslo, topené ghí maslo, arašidové maslo, iné orechové maslá

Zo semienok (2 lyžice): tekvicové, chia, konopné, ľanové, slnečnicové, mak

Na čo netreba zabúdať?

Pitný režim je pre naše telo nesmierne dôležitý, či už sme v diéte alebo nie. V tomto prípade sa odporúča piť 2 až 3 litre tekutín denne. Patria sem:

  • čistá voda
  • nesladené minerálne vody
  • zelený čaj
  • slabé ovocné čaje (nie z čerstvého ovocia)
  • bylinkové čaje

Ďalšie povolené nápoje sú: káva, čierny čaj, rastlinné a živočíšne mlieka (max 0,2 l/deň), polievky – čistý rybí vývar, čistý zeleninový vývar, mäsový vývar z chudého mäsa (max 0,25 l/deň).


Mohlo by vás zaujať: ROZHOVOR Výživová poradkyňa Karolína: Prečo keto diéta nefunguje a čo je zlé na vegánskych jogurtoch


Treba počítať s prvotnou únavou

Počas prvých týždňov bude vaše telo unavené viac ako obvykle. Každá zmena v stravovaní je pre náš organizmus nová a naše telo aj mozog sa musia prispôsobiť tomu, že ako primárny zdroj energie nie sú sacharidy, ale tuky. V tomto vám určite pomôže rozmanitý výber potravín.

Viete počas bielkovinovej diéty budovať svalstvo?

Keto diéta nie je práve najlepšou voľbou pre ľudí čo chcú naberať na svaloch. Pri budovaní svalov človek potrebuje väčšie množstvo bielkovín (ktoré svaly potrebujú na regeneráciu), ale aj nejaké tie kalórie navyše, čo je pri tejto diéte obmedzené na presný príjem makroživín.

Predstavuje keto diéta nejaké riziko?

Odborníci sa zhodujú, že naše telo je prispôsobené na to, aby sme prijímali klasickú potravu a prežúvali. Skratky v podobe práškovej keto diéty nie sú riešením redukcie hmotnosti, človek sa totiž pri nich naučí stravovať inak. Nedostatok sacharidov zase môžu spravádzať príznaky ako únava, točenie hlavy, malátnosť a podobne.

Existujú rôzne firmy a poradcovia zameraní na tento druh diéty, takže pokiaľ sa nechcete sami, iba s pomocou rád z internetu, vybrať touto cestou, určite sa obráťte na skúseného odborníka. Pretože hoci sa každý jeden z nás sa chce vo vlastnom tele cítiť dobre, k väčším zmenám v stravovaní sa treba postaviť zodpovedne.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame