Charitatívne akcie, ktoré pomohli ľuďom pred Vianocami: Potešili chudobné rodiny aj osamelých seniorov

Dobročinné akcie pomohli ľuďom pred Vianocami (Zdroj: Freepik/freepik)

Počas adventu sa konalo množstvo akcií, ktoré chceli pomôcť ľuďom v núdzi či potešiť osamelých. V tomto článku spomenieme aspoň tri z nich.

Charitatívny jarmok

Tretia adventná nedeľa patrila v Nitre charitatívnemu vianočnému jarmoku. Usporiadalo ju Centrum pre rodinu Nitra. Už 16. ročník podujatia sa po dvojročnej prestávke uskutočnil v hale pri Kostole sv. Gorazda na sídlisku Klokočina. Organizátori jarmoku informovali, že výťažok z predaja putoval na pomoc približne 50 rodinám z Nitry a jej okolia.

Podujatie sa nieslo v príjemnej nálade, ktorú dotváral spevokol Na to sme tu so svojimi adventnými piesňami. Návštevníci tohto jarmoku mohli pomôcť rodinám v núdzi darovaním vianočných drobností, výrobkov a dobrôt na dobročinný predaj.

Krabičky pre osamelých seniorov

Už po štvrtý raz sa Brezňania a obyvatelia okolitých obcí na Horehroní zapojili do akcie s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?, ktorej cieľom bolo urobiť radosť osamelým seniorom. Tento rok sa im dokonca podarilo vyzbierať rekordných 787 škatúľ s darčekmi. Breznianska samospráva o tom informovala na svojom webe.

„Čas na prinesenie krabičiek bol v tomto roku dosť krátky, preto som ani neverila, že sa ich dosť vyzbiera. Predsa len ľudia sú unavení situáciou, krízou, vojnou, všetko zdraželo, čo chápem a reálne som sa obávala, že nebude ich dostatok ani pre domovy,“ uviedla ambasádorka projektu za Brezno Evka Škorváneková.

V krabičkách mohli seniori nájsť čaj, kávu, sladké, slané, rukavice alebo šál alebo niečo na pobavenie, napríklad krížovky. Škovráneková podotkla, že ju niektoré veci prekvapili.„Ľudia sme rôzni a čudovali by ste sa, čo niekto dokáže do nich vložiť. Ako sa povie, čo dom dal. Starkí v domove si však nemajú cestoviny či bujón ako pripraviť, preto by ich taký darček asi nepotešil. Tiež krabica plná len sladkostí je super, no ak by som ich neskontrolovala, babička otvorí darček plný sladkostí a nepochopí. Podelili sme ich do iných škatúľ, kde zasa chýbali,“ dodala ambasádorka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ekologickejšie Vianoce: Stačí zmeniť tieto maličkosti, ušetríte a pomôžete aj prostrediu

V priebehu minulého týždňa boli krabičky roznesené do zariadení v Brezne, Hronci, Nemeckej, Telgárte, Vaľkovni, Drábsku a aj medzi osamelých starkých v meste a blízkych obciach.

Vianočné stromčeky zadarmo

Viac ako 1100 živých vianočných stromčekov vyhradil štátny podnik Lesy SR na darovanie rodinám v núdzi a zariadeniam sociálnych služieb. Išlo o 19. ročník akcie Stromček pod stromček. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Lesy SR pestujú Živé vianočné stromy najmä v lesných škôlkach Odštepného závodu Semenoles. „Tento rok sme ponúkali vyše 1100 stromčekov smreka pichľavého a smreka bieleho, borovice lesnej, borovice čiernej, jedle kaukazskej a jedle bielej záujemcom v škôlkarských strediskách na západnom, strednom i východnom Slovensku,“ dodal odbor.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame