Silvestrovský večer je pre mnohých symbolom osláv, pri ktorých nesmie chýbať alkohol. Každý má inú mieru, ak to však s alkoholom preženiete, telo vám to na druhý deň spočíta. Poradíme vám, ako sa po prehýrenej noci šetrne dostať do formy.
Príznaky spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu poznáme pod ľudovým názvom „opica“. Keď však úraduje, málokomu je do smiechu. Bolesť hlavy, neustály smäd, celková únava, žalúdočná nevoľnosť až zvracanie, citlivosť na svetlo a hluk, plytký spánok či problémy sústrediť sa – to je len zopár sprievodných javov, ktoré sa objavia na druhé ráno.
Pite, ale na klin sa klinom vybíja zabudnite
Pravidlom číslo jedna na potlačenie opice je dostatok vody. Mnohé z jej nepríjemných príznakov sú spôsobené práve dehydratáciou, ktorú treba čo najrýchlejšie odstrániť. Pri opici preto nikdy nepite kávu, ktorá kvôli močopudným účinkom odvodňovanie ešte zvyšuje. Najlepšiu službu vám urobí obyčajná alebo minerálna voda, do ktorej si vytlačíte čerstvý citrón, čím dodáte telu ďalšie vitamíny.
Nedráždite žalúdok príliš teplou alebo ľadovou vodou, nápoj by mal mať izbovú teplotu. Ak z nejakého dôvodu nechcete piť vodu, na opicu zaberá aj zázvorová limonáda, keďže zázvor zároveň tíši žalúdok a zmierňuje nevoľnosť. Na „vyprošťovák“, teda ďalší pohárik alkoholu, ráno zabudnite, privodil by vám ďalšie problémy.
Vyspite sa a vynechajte lieky
Ďalším zázračným liekom je spánok, ktorý je však po prepitej noci často problematickejší, keďže telesná teplota je vyššia ako obvykle. Ak nemôžete zaspať, na vine môže byť práve spomínaná dehydratácia, preto vypite dva poháre vody a skúste si ísť znova ľahnúť. V žiadnom prípade neužívajte pri opici aspirín, ibuprofen a celkovo lieky s obsahom paracetamolu, najmä ak máte žalúdočné problémy. Spomínané lieky vaše problémy len zhoršia, keďže sú odbúravané pečeňou.
Pečeň je však pri opici zaneprázdnená odbúravaním alkoholu, a tak by ste ju len zbytočne zaťažili. Pri opici sa vyhnite aj konzumácii mlieka, ktoré predstavuje pre rozhojdaný žalúdok príliš veľkú záťaž a môže vám naopak priťažiť. Pohár mlieka by vám však mal pomôcť, ak si ho doprajete pred začiatkom oslavy.
Ako od mamičky
Keď sa vám žalúdok ako tak upokojí, doprajte si silný domáci hovädzí vývar – ideálne čistý. Ten vyrovná prekyslený žalúdok a dodá telu energiu. Ak nemáte chuť na polievku, vypite šťavu z kyslej kapusty, ktorá pomôže očistiť tráviaci trakt. Platí, že tučné jedlo chráni žalúdok, preto majú mnohí ľudia po prehýrenej noci neprekonateľnú chuť na vajcia, chlebíčky s majonézou alebo s tuniakom, a podobne. Ak patríte k nim, pokojne si ich doprajte. Telu tak dodáte aj potrebnú energiu a stratené cukry.
Obnoviť hladinu cukru v krvi pomôže najmä ovocie, ale aj ovsené vločky, celozrnné cereálie či celozrnné pečivo. Pitie vody prestriedajte s pitím bylinkových čajov. Podráždenému žalúdku pomôže najmä zázvorový, mätový a rumančekový alebo čaj pu-erh, ktorý pomáha telu vyrovnať sa s vypitým alkoholom.
Čerstvý vzduch, pohyb a sprcha
Ak sa na to cítite, skúste rýchlu prechádzku – svižná dvadsaťminútová chôdza na čerstvom vzduchu vám okysličí krv a mala by zmierniť následky opice. Dať si rannú sprchu vyžaduje síce odvahu, obzvlášť keby mala byť v studenej vode, ale je to aj osvedčený prostriedok proti opici. Skúste začať nasledujúci deň viac zvoľna, aby sa vám energia neminula hneď dopoludnia.
Prevencia je lepšia než liečba
Ako vždy aj tu platí, že najlepším liekom je prevencia. Najbližšie pri pití alkoholu dodržiavajte hlavné zásady:
- Nikdy nepite nalačno. Vďaka jedlu sa znižuje rýchlosť vstrebávania alkoholu. Doprajte si najmä tučnejšie jedlá. Nemusí to byť práve slanina, pomáha aj olivový olej v zeleninovom šaláte. Tuk potiahne steny žalúdka a tie sú potom odolnejšie voči prekysleniu a rýchlejšiemu prenikaniu alkoholu.
- Pohárik alkoholu striedajte s neperlivou minerálnou vodou. Dostatočným príjmom tekutín totiž zriedite účinky alkoholu a telu doplníte potrebné tekutiny, ktoré strácate, pretože alkohol pôsobí močopudne. Ďalším dôvodom je doplnenie minerálnych látok, ktoré sa pri odvodňovaní organizmu vyplavujú – napríklad sodík, horčík alebo draslík.
- Nemiešajte rôzne druhy alkoholu. Ak tomu neviete odolať, aspoň si vyberajte tie, v ktorých sú ovocné džúsy alebo čerstvé ovocné šťavy – dodáte tak telu aspoň zlomok vitamínov, o ktoré príde kvôli alkoholu. Podľa štúdie z Brown University budete mať po nápojoch, ktoré majú tmavú farbu (ako napríklad whisky), ťažšiu opicu ako po bezfarebných druhoch alkoholu. Tmavé a dofarbované alkoholické nápoje totiž obsahujú viac toxických látok. Napríklad bourbon ich obsahuje 37-krát viac ako vodka. Podľa vedcov je poradie alkoholu podľa závažnosti opice (od najhorších účinkov) nasledujúce: brandy, červené víno, rum, whisky, biele víno, gin a vodka.
- Pred spaním vypite veľký pohár vody. Zriedi množstvo alkoholu, pomôže vám lepšie spať a vyhnete sa suchotám.
Zdieľať na