Prekonali ste infarkt? Nevadí, plnohodnotne žiť môžete aj ďalej!

srdce

sxc

Aj vám v nedávnej minulosti zaštrajkovalo srdce v okamihu, keď ste to očakávali najmenej? Bohužiaľ, akútny infarkt myokardu už nepredstavuje strašiaka len dôchodcovského veku. Čoraz častejšie sa s ním stretávajú ľudia v najproduktívnejšom období, ktorí na prvý pohľad pôsobia celkom fit. Ak ste tento stav prekonali aj vy, nezúfajte z obmedzení, ktoré vás čakajú. Pri správnej kombinácii striedmosti a zdravého úsudku si život môžete vychutnávať plnými dúškami.

To najhoršie mám za sebou. A čo potom?

Tak ako v mnohých iných prípadoch, aj po srdcovom infarkte je návrat ku každodennej rutine vysoko individuálny. Sú pacienti, ktorí doteraz prekonali aj pol tucta slabších srdcových príhod a ani o tom nevedia. Na druhej strane, existujú ľudia, ktorých takýto druh kolapsu dokáže pripútať na lôžko aj na celý mesiac. Všetko závisí od hneď niekoľkých faktorov:

  • pohlavia – ženy sa zotavujú dlhšie, pričom v ich neprospech hovorí aj štatistika úmrtnosti
  • veku – čím je pacient starší, tým je rekonvalescencia dlhšia
  • genetickej predispozície – sú rodiny, ktorých členovia dostanú prvý infarkt už pred štyridsiatkou
  • pridružených ochorení – negatívny vplyv má najmä vysoký krvný tlak, cukrovka, či porucha metabolizmu tukov
  • životného štýlu – s obezitou nie je jednoduché nič, o liečbe infarktu ani nehovoriac
  • stavu ciev – čím sú artérie vyživujúce srdce zvnútra zanesenejšie, tým pomalší je návrat spontánnej cirkulácie krvi v obehu

Cvičením proti Alzheimerovi: Potrápte svoj mozog!

Nebojte sa vyšetrení

Už počas samotného pobytu v nemocničnom zariadení by ste sa mali snažiť dozvedieť sa o rozsahu poškodenia vášho srdcového svalu čo najviac. Pred prepustením sa určite nevyhnete echokardiografii. Ide o bezbolestné vyšetrenie, ktorá sa ľudovo nazýva aj „sono srdca“. Do dvoch týždňov by ste mali zavítať tiež na záťažové EKG, čiže záznam srdcovej aktivity počas bicyklovania. Tieto dve vyšetrovacie metódy najlepšie zhodnotia, k akým zmenám došlo a akú záťaž ste v danom čase schopní tolerovať.

Nepríjemné tŕpnutie rúk: Zbavte sa ho účinne!

Pomaly ďalej zájdeš

Je nevyhnutne dôležité, aby ste sa po návrate z nemocnice nevrhali do svojich obľúbených aktivít so stopercentným nasadením. Dbajte na rady lekára a do bežného života sa zapájajte veľmi pozvoľna. Nie je vylúčené, že po infarkte budete opäť behať, na začiatok si však doprajte len neškodné prechádzky. Súčasťou vašej výbavy by sa mal stať športester, čiže hrudný pás s hodinkami, ktorý vám pri aktivite zobrazuje tepovú frekvenciu. Zvážiť by ste mali aj digitálny tlakomer – autokontrola je totiž nielen v prvých dňoch naozaj na mieste. Infarkt nemusí ani zďaleka predstavovať koniec vášho aktívneho života. Vaším krédom by sa však mala stať svojská disciplína, v rámci ktorej budete myslieť najskôr na svoje srdce a až potom na potešenie. Zmeniť len stravovacie a pracovné návyky totiž nestačí. Ak sa chcete vyvarovať komplikáciám, musíte pootočiť celkový prístup k vlastnému zdraviu. A tento proces nevyhnutne začína práve v hlave!

Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví

Zdroj: sxc, sxc, Emma
Odporúčame