Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne

lekár

photl.com

Cítite sa ako rybička? Žiaľ zdravé zuby, tlak v norme alebo orlí zrak nie sú večné. Vekom vypovedajú službu a preto je lepšie mať sa na pozore. Poradíme vám, ktoré vyšetrenia treba pravidelne absolvovať, aby ste nič nezanedbali.

To, že by ste mali každý druhý rok chodiť na návštevu k svojmu obvodnému lekárovi možno viete. No málokto si dáva pravidelne vyšetriť všetko, čo treba, aby s narastajúcim vekom svojmu telu uľahčil fungovanie. A pritom vždy platí, že prevencia je najlepší základ.

Všeobecná preventívna prehliadka je základ

Na preventívnu kontrolu u všeobecného lekára máte nárok zadarmo každé dva roky. Práve ona môže odhaliť viacero chorôb, samozrejme za podmienky, že ju lekár robí poctivo. Čo všetko by vám mal spraviť? Okrem merania tlaku a pulzu by vám mal dať vyšetriť krv a moč, po štyridsiatke aj EKG vyšetrenie (monitoruje činnosť srdca) a po 50 máte nárok aj na vyšetrenie stolice. Niektoré časti vyšetrenia môžete robiť aj priebežne sami doma (napríklad meranie tlaku) a lekára informovať o hodnotách. 


Mohlo by vás zaujímať: Namerali vám vysoký cholesterol? Môže za to aj ročné obdobie!


Obchádzať zubára sa neopláca

Okrem zubného kazu a bežnej údržby chrupu vekom prichádza do hry aj vypadávanie zubov a s ním spojená výmena chrupu. Niekoho to zastihne už po tridsiatke a niekto má svoje zuby ešte v šesťdesiatke. V každom prípade obchádzať zubára nemá zmysel. Raz ročne ho prosto treba ísť pozdraviť a nechať si skontrolovať úsmev – aj preto, aby ste nasledujúci rok mali prehliadku a niektoré úkony hradené poisťovňou. Prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny a hygienických návykov. Nenechávajte si ju na koniec roka, zubári vtedy zväčša majú plno a nemusíte už dostať termín. Teraz je však na jeho návštevu priam ideálna doba.

Pozor na znamienka

Rakovina kože je žiaľ veľmi rozšírená aj kvôli nedostatočnej prevencii a podceňovaniu samovyšetrenia. Okrem toho, že sa budete poriadne chrániť pre slnkom, mali by ste si každý mesiac doma prezrieť všetky škvrny a šošovičky. V každej lekárni nájdete letáčik, vďaka ktorému môžete zistiť, či sú v poriadku. Ak máte podozrenie, vyberte sa na kožné. Mimochodom, tam by ste mohli každý rok zavítať aj bez podozrenia, predsa len – istota je istota.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Orlí zrak

Aj keď ste s očami nikdy problémy nemali, po štyridsiatke by ste sa mali zaradiť očnému do evidencie. Vekom sa vám zrak môže začať zhoršovať, čo sa môže prejaviť napríklad bolesťami hlavy. Lepšie ako pojedať tablety je začať nosiť okuliare – ale nie tie z drogérie. Ak okuliare potrebujete, investujte minimálne do jedných kvalitných. Okrem toho je dobré mať pod kontrolou aj očný tlak.

Preventívna protitetanovka

Málokto v dospelosti drží krok s očkovacím kalendárom. Ak nie ste za nepovinné očkovania proti chrípke, či kliešťovej encefalitíde, aspoň na preočkovanie proti tetanu by ste naozaj nemali zabúdať. Treba ho obnoviť každých 10 – 15 rokov. Iba tak môžete spadnúť z bicykla, či oškrieť sa o hrdzavý drôt bez obáv z tragických následkov.


Mohlo by vás zaujímať: Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?


Ženské záležitosti

Návšteva gynekológa sa zrejme nestane príjemným zážitkom ani rokmi. No treba ju absolvovať raz za rok a nechať si vyšetriť krčok maternice a spraviť sonografiu. Nezabudnite sa gynekológa spýtať aj na vyšetrenia prsníkov. Mamografiu by vám lekár mal spraviť po štyridsiatke každé dva roky.

Mužské záležitosti

Vyšetrenie prostaty trvá okolo 5 minút a môže predĺžiť život aj o niekoľko rokov. Muži po štyridsaťpäťke by mali hodiť zábrany za hlavu a nechávať sa pravidelne vyšetriť. Práve tento druh rakoviny je totiž medzi nimi najrozšírenejší. Lekári sa domnievajú, že dôvodom je to, že máloktorý muž sa nechá bez podozrenia dobrovoľne vyšetriť. Poisťovňa hradí preventívnu prehliadku mužom po päťdesiatke raz za každé tri roky.


Mohlo by vás zaujímať: Posilnite imunitu: Podľa našich tipov je to hračka!

 


Pevný ako skala

Vedci tvrdia, že do tridsiatky sa nám kosti budujú a potom ich už treba len udržiavať vo forme. Jedine tak možno zabrániť rednutiu kostí. Správna výživa bohatá na vápnik a D vitamín od istého veku nestačí. Ženy by si mali dať vyšetriť kosti hneď ako spozorujú, že im začína prechod. A muži by po štyridsiatke tiež mali začať myslieť na svoju kostru o niečo viac.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame