Nákup dovolenkových suvenírov vás môže priviesť do problémov: Pri ktorých kúskoch treba byť obzvlášť opatrný?

nákup dovolenkových suvenírov

Negálne privezené suveníry predražia dovolenku (Zdroj: Pexels/Ricky Esquivel)

Pri nákupe dovolenkových suvenírov treba byť opatrný, môžu byť vyrobené z ohrozených druhov živočíchov alebo rastlín. Patria medzi ne slony, nosorožce, mačkovité šelmy, primáty, papagáje, dravce, mnohé plazy či koraly. Taktiež vybrané druhy mušlí, kaktusy, orchidey či tropické dreviny. Na svojich webových stránkach to uvádza Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) a ministerstvo životného prostredia.

Čo treba vedieť pri nákupe dovolenkových suvenírov?

Niektoré suveníry sa jednoducho neoplatí nosiť z dovolenky cez hranice domov. Ich dovoz cestujúcich stojí veľa problémov a financií. „Obchodníci niekedy zneužívajú neznalosť turistov a ponúkajú im na predaj tovar, s ktorými sa obchodovať nesmie alebo ho bez povolenia nemožno vyviezť z krajiny. Skutočnosť, že takýto ‚tovar‘ je voľne ponúkaný na predaj, neznamená, že kúpiť ho a priviezť domov je legálne,“ uviedla inšpekcia (SIŽP). Dodala, že neznalosť predpisov v tomto prípade neospravedlňuje.

Za exempláre ohrozených druhov chránených Washingtonským dohovorom (CITES) sa nepovažujú iba živé živočíchy a rastliny, ale aj mŕtve jedince, ich časti a výrobky z nich. Môže ním byť kabelka, topánky, peňaženka či opasok vyrobený z krokodílej alebo hadej kože, soška zo slonoviny alebo vzácneho druhu dreva. Taktiež niektoré mušle, výrobky z pancierov korytnačiek, vysušené morské koníky, prípravky tradičnej ázijskej medicíny, kozmetika a akékoľvek prípravky s obsahom živočíchov alebo rastlín, vysvetľuje SIŽP.

Niektoré suveníry podliehajú prísnej kontrole

Mnohé suveníry podliehajú hraničnej kontrole a v prípade, že ide o exempláre CITES, vzťahujú sa na ne podľa inšpektorov prísne vývozné a dovozné podmienky. Takéto exempláre nemôžu byť dovážané a vyvážané cez hranice Európskej únie bez špeciálneho povolenia.

Dovolenkujúcemu môže byť pri colnej kontrole batožiny tovar zadržaný a bude vyzvaný na predloženie povolení. „V prípade nedodržania právnych predpisov CITES hrozí podľa legislatívy platnej na území SR fyzickým osobám pokuta od 66,38 eura až do 9958 eur a prípadne aj zhabanie exemplára. V obzvlášť závažných prípadoch, napríklad pašovanie, nelegálne obchodovanie, hrozí osobám dokonca trestné stíhanie a uväznenie,“ poukázala SIŽP.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Niektoré lieky sa so slnkom neznášajú: Pri ktorých vám hrozí riziko spálenia?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame