Niektoré lieky sa so slnkom neznášajú: Pri ktorých vám hrozí riziko spálenia?

Lieky a slnko

Pri užívaní niektorých liekov si musíte dávať pozor na slnko (Zdroj: GettyImages)

Hovorí sa, že kam chodí slnko, nemusí chodiť lekár. Slnečné žiarenie skutočne vyvoláva v koži množstvo pozitívnych biologických efektov, napríklad tvorbu vitamínu D, posilňovanie imunity či zlepšovanie nálady. Na druhej strane však prináša aj riziká, ku ktorým patrí predčasné starnutie pokožky, tvorba vrások či dokonca až spálenie pokožky. Práve naň môžeme byť náchylnejší, ak užívame niektoré druhy liekov.

Naša koža má síce prirodzenú schopnosť ochrany pred slnečným žiarením, o ktorú sa stará melanín, kožný pigment schopný pohltiť niektoré zložky slnečného žiarenia, nie je však všemocná. V čase klimatických zmien, ktoré sa podpísali aj pod zvyšovanie intenzity UV žiarenia, by používanie kozmetiky s ochrannými faktormi jednoducho malo byť samozrejmosťou. Niekedy sa však môže stať, že náš organizmus na slnko zareaguje až neočakávane citlivo. Na príčine môžu byť bežné lieky, ktorých užívanie nás môže vystaviť zvýšenému riziku fotosenzitivity, teda citlivosti na UV žiarenie.

Prečo k nej dochádza?

Fotosenzitivita vyvolaná liekmi nastáva, keď chemikálie alebo lieky požité buď klasicky perorálne alebo aplikované lokálne (napr. vo forme masti) spôsobia pri vystavení UV žiareniu fotosenzitívnu reakciu, teda spálenie slnkom. „Niektoré lieky spôsobujú, že človek je citlivejší na slnko a jeho pokožka na slnečné svetlo zareaguje prehnane. Citlivosť na slnko pritom môže viesť k vážnemu spáleniu už pri krátkom vystavení slnečnému žiareniu,“ upozorňuje farmakologička HaVy Ngo-Hamilton, ktorá sa venuje manažmentu medikamentóznej terapie, teda správnemu užívaniu liekov.

K chemickej reakcii dochádza preto, lebo lieky sa skladajú z rôznych chemických väzieb, a pri kontakte s UV lúčmi zo slnečného žiarenia (alebo aj solárií) dochádza k vzájomnej interakcii. „Fotosenzibilizačné lieky majú jedinečné chemické zloženie, ktoré sa destabilizuje alebo zmení, keď prídu do kontaktu s absorbovaným UV žiarením. V dôsledku tejto interakcie dochádza ku kožným reakciám, ktoré vedú k fototoxicite alebo fotoalergii,“ uviedla Ngo-Hamilton.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej opäť poteší všetkých fanúšikov folklóru a ľudovej kultúry

Keďže v letných mesiacoch trávime vonku viac času, mali by sme o týchto rizikách vedieť a pri užívaní konkrétnych liekov ešte viac zvýšiť svoju opatrnosť. O ktoré lieky ide?

Antibiotiká

Antibiotiká môžu spôsobiť, že niektorí jedinci budú na spálenie od slnka náchylnejší. Riziko sa týka najmä antibiotických tetracyklínov, ako je doxycyklín, ktoré sa užívajú napríklad na liečbu močových a gynekologických infekcií, zápalu prostaty či chlamydiózy. Ďalej ide o sulfonamidy, ako je trimetoprim/sulfametoxazol, ktoré sú indikované pri infekciách horných a dolných dýchacích ciest, krčno-ušno-nosových infekciách, infekciách pohlavných orgánov a infekciách obličiek a močových ciest.

Napokon za rizikové možno považovať aj fluorochinolóny, ako sú ciprofloxacín a levofloxacín. Lekári ich predpisujú napríklad pri ľahšom zápale močových ciest, pri kožných infekciách, angíne, zápale prínosových dutín či infekciách dýchacích ciest.

Perorálne antikoncepčné prostriedky

Aj niektoré formy antikoncepcie môžu spôsobiť, že budete citlivejší na slnko. Orálne kontraceptíva vrátane produktov obsahujúcich estrogén a progestín, ako sú Microgestin, Ortho Tri Cyclen, Sprintec a Tri Femynor môžu zvýšiť fotosenzitivitu, nie sú však až tak rizikové, ako antibiotiká.

Lieky na akné

Deriváty vitamínu A sa často predpisujú na liečbu akné. Ide napríklad o Accutane (izotretinoín) a Retin-A (tretinoín). Farmakologička Ngo-Hamilton upozornila, že deriváty vitamínu A nespôsobujú chemickú reakciu len na povrchu pokožky, ale stimulujú tiež premenu kožných buniek a podporujú rast nových kožných buniek.

Problematické je predovšetkým ich používanie spolu kozmetickými prípravkami proti starnutiu alebo rozjasneniu pokožky, v dôsledku ktorého dochádza k odstráneniu alebo zoslabeniu ochrannej bariéry pokožky. Tá sa stáva mimoriadne citlivou a výrazne náchylnejšou na spálenie.

Užívate lieky, ktoré môžu spôsobiť citlivosť na slnko?

Ako sa chrániť?

Hoci sme spomenuli tri najčastejšie typy liekov, spôsobujúcich fotosenzitivitu, problémy po kontakte so slnečným žiarením sa môžu vyskytnúť aj pri užívaní nesteroidných antireumatík, hypoglykemík, diuretík či antipsychotík. Ak si nie ste istí, či liek, ktorý práve užívate, môže spôsobovať fotosenzitivitu, spýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyrobte si lahodný sirup s kávovou chuťou: Zmrzlina aj chladené nápoje budú od teraz chutiť ešte lepšie!

V rámci ochrany sa odporúča kombinovať vhodný odev a prípravky na opaľovanie s vysokým SPF. Vyhýbajte sa tiež prípravkom na opaľovanie, ktoré obsahujú fotosenzitívne chemické látky. Vždy dodržiavajte návod na použitie na opaľovacom prostriedku, najmä s ohľadom na početnosť opakovania aplikácie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame