Najkrajšie prírodné klziská na Slovenku: Korčuľovanie na zamrznutých jazerách si zamilujete, kam sa vybrať?

Prírodné klziská

Korčuľovanie na prírodných vodných plochách má svoje čaro v každom veku (Zdroj: GettyImages)

Zima na Slovensku vie byť nádherná, pokiaľ sú snehové podmienky priaznivé a v noci poriadne mrzne. V takom prípade si vieme naše voľné chvíle s rodinou či priateľmi užiť pri zimných športoch a zároveň sa zbaviť nejakých tých kilogramov, ktoré sa v zimnom období na nás nalepili. Prinášame vám zopár tipov na prírodné klziská, ktoré Slováci najradšej využívajú.

Rieka Hornád s najdlhšou ľadovou trasou

Hornád v Slovenskom raji zamŕza každý rok. Väčšinou však ide o kratšie úseky. Keď je zima poriadne tuhá a mrazy trvajú dlhšiu dobu, rieka zamrzne na niekoľkokilometrovom úseku. Prielom Hornádu ponúka nadšencom zimných mesiacov nádhernú ľadovú trasu, ktorá je jednou z najdlhších prírodných v našej krajine. Toto miesto obľubujú nielen korčuliari, ale i bežkári. V letných mesiacoch je zase rajom pre kajakárov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovakia . Mountains . Travel (@fotorado)

Tradícia korčuľovania na zamrznutom Kurinci

V okolí Rimavskej Soboty sa viete do sýtosti vyblázniť na ľade na Kurinci v rekreačnej oblasti Zelená voda. Spomienky na prvé korčuľovanie majú živo v pamäti miestni obyvatelia a v tradícii sa pokračuje do dnes. Práve sem najčastejšie chodia tráviť svoj voľný čas a učiť svoje deti, ako sa korčuľuje na ľade.

Rybníky na Divinke s návštevníkmi aj zo širokého okolia

Na vodnú nádrž v obci Divinka neďaleko Hričovskej priehrady chodia ľudia z celého okolia Žiliny. Voda na rybníkoch nie je hlboká, má asi meter osemdesiat a tak pri silnej zime, ktorá v okolí Žiliny býva, zamŕza rýchlo. Na ľad pod nohami sa vtedy dá poľahnúť. Práve preto sem chodia aj tí, ktorí by nešli na väčšiu priehradu zo strachu, že sa pod nimi ľad môže preboriť.

Oddychová zóna Slavojka pri Považskej Bystrici láka už celé generácie

Na Slavojke sa korčuľuje už niekoľko generácií. Toto miesto majú v obľube ľudia zo širokého okolia a stalo sa vyhľadávnou rekreačnou oblasťou v každom ročnom období. Pred pár rokmi sa tu urobilo zopár úprav a tak je okolie oveľa krajšie, väčšie a prístupnejšie. V zime je využívané nielen na korčuľovanie pre rodiny s deťmi, ale hráva sa tu aj ľadový hokej.

Vodnú nádrž Báger Partizánske obľubujú aj otužilci

Táto umelo vybudovaná vodná plocha je známa predovšetkých Partizánčanom, nachádza sa totiž asi 2 km od centra Partizánskeho. Keď v zime primrzne, stáva z nej veľmi obľúbené miesto nielen na korčuľovanie. Počas zimných mesiacov si jej mrazivú vodu obľúbili ľadové medvede z viacerých miest a obcí západného Slovenska.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Bednáriková (@zbednarikova)

Rybník Skačany je vyhľadávaný nielen v zime

Tento rybník je ďalším vyhľadávaným miestom v okolí Partizánskeho. Ak by ste chceli po pobyte na ľade ešte zostať na čerstvom vzduchu, v obci Skačany nájdete aj ruiny starého kostola Sv. Juraja či Kaplnku Sv. Barbory. V letných mesiacoch je rybník v mokradiach zase vyhľadávaným miestom pre rodiny s deťmi, ktoré sem chodia kŕmiť kačky a pozorovať nutrie riečne.

Jazierko v Zámockom parku v Hlohovci medzi starými platanmi

Zámocká záhrada je obľúbeným miestom Hlohovčanov počas každého ročného obdobia. Popri korčuľovaní či prechádzke sa môžete pokochať najväčším platanovým parkom v strednej Európe. Niektoré z obrovských stromov majú dokonca viac ako 200 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Lyžovanie nie je jediná zimná aktivita: Udržte sa vo forme niektorou z týchto!


Zvolenská priehrada sa v mrazoch mení na prírodný štadión

V okolí Zvolena je na ľadové korčuľovanie najviac využívané klzisko, o ktoré sa pri silných mrazoch postará príroda sama. Na Zvolenskú priehradu mieria v zime nielen rodiny s deťmi. Môžete tu stretnúť aj peších, bežkárov či nadšencov pre ľadový hokej.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rastislav Tvarožek (@rastislavtvarozek)

Zo zamrznutého rybníka v Rastislaviciach rovno do horúceho bazéna

Tieto vodné plochy v malej obci v Nitrianskom kraji sa stali vyhľadávaným miestom v letnom i zimnom období. Pokiaľ sú zimné mesiace naozaj tuhé, stretávajú sa tú ľudia z okolia Šale, Nitry či Nových Zámkov. Ak sa budete cítiť príliš vymrznutí, zohriať sa môžete v neďalekom Thermalparku Nitrava v Poľnom Kesove.

Korčuľovanie pod hradom v Liptovskom Hrádku

Veľmi obľúbeným miestom na korčuľovanie v týchto končinách je práve jazierko pri hrade v Liptovskom Hrádku. Pracovníci technických služieb ľad pravidelne čistia a polievajú, aby tým dosiahli lepšie podmienky pre korčuliarov. Jazierko pôvodne vzniklo popri výstavbe mosta do Liptovského Petra cez rieku Belá, keď stavitelia potrebovali veľa zeminy a vyhĺbili veľkú jamu.

Liptovská Mara a zimné športy na najväčšom vodnom diele

Zamrznutá plocha Liptovskej Mary a jej zátoky lákajú ľudí z blízkeho i ďalekého okolia. Pre dobré osvetlenie sa ľudia často  vyberú na korčule aj vo večerných hodinách. Vstup na takéto zamrznuté vodné plochy je však vždy na vlastné riziko.

Na Štrbskom plese vás ochranári neuvidia radi

Jedným z najznámejších miest, ktoré vyhľadávajú turisti v Tatrách, je práve Štrbské pleso. Pokiaľ neholdujete dlhému pobytu na zamrznutej vode, romantická prechádzka okolo tohto krásneho jazera vás určite dostane. Silné mrazy ho v zime zmenia na perfektné klzisko. Správa Tatranského národného parku však pohyb ľudí na zamrznutých plesách považuje za nežiaduci a za narušenie ekosystému.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Máňa Cintulová (@manuska111)

Relax park Jazierko s udržiavanou plochou

Oddychovú zónu pre rodiny s deťmi v Tatrách, v ktorej určite nebude narušovať ekosystém, nájdete v krásnom prostredí Tatranskej Lomnice. Je to veľmi obľúbené miesto nielen v lete, ale i v zime. Prírodné jazierko nie je príliš veľké, a tak láka najmä príležitostných korčuliarov a rodiny s deťmi. Výhodou je osvetlenie areálu aj udržiavanie plochy dobrovoľníkmi. Na ľad tak môžete vybrať aj v neskorých poobedných hodinách.

Najobľúbenejšie jazerá pre obyvateľov hlavného mesta

Hoci na západnom Slovensku býva zima väčšinou najmiernejšia, aj tu vieme nájsť zopár miest, kde môžeme oprášiť naše korčuliarske schopnosti. Železná Studnička, Chorvátske rameno v Petržalke či časť rieky na Devíne. Toto sú tri najviac preferované miesta obyvateľov hlavného mesta.

Pobyt na ľade môžeme považovať za bezpečný vtedy, keď je teplota vzduchu aspoň 5 dní po sebe menej ako -5° C a hrúbka ľadu dosiahne 8 až 10 centimetrov. Aj v týchto prípadoch je nutné sa ubezpečiť, či ľad drží a dávať si pozor.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame