Najkrajšie cyklotrasy na Slovensku: Rozdelili sme ich podľa náročnosti, na svoje si prídu začiatočníci aj experti

Cyklotrasy

Bicyklovanie je obľúbeným letným športom (Zdroj: GettyImages)

Hľadáte tip na výlet? Vysadnite na bicykel a kochajte sa krásami našej prírody. Pripravili sme pre vás viac ako 20 cyklotrás od západu na východ, od severu na juh. Rozdelené sú do štyroch kategórií podľa náročnosti a je len na vás, či si vyberierte menej náročnú a vypnete v sedle, alebo sa poriadne odreagujete na dlhej trase.

Nenáročné trasy (do 15 kilometrov)

Stredne náročné trasy (do 40 kilometrov)

Náročné trasy (do 80 kilometrov)

Pre expertov (nad 80 kilometrov)


Mohlo by vás zaujímať: Riziko požiarov v lese je veľmi vysoké: Pri akejkoľvek manipulácii s ohňom buďte opatrný


Nenáročné trasy (do 15 kilometrov)

Z Dúbravky na Devín (číslo 5009)

Dĺžka: 7,3 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: zelená cyklotrasa

Naša prvá cyklotrasa začína v mestskej časti hlavného mesta v Dúbravke. Prvé dve tretiny cesty sú do mierneho kopca, počas nich nastúpate 200 výškových metrov, potom terén začne mierne klesať. Cesta napokon končí pod hradom Devín, ktorý je pre verejnosť voľne sprístupnený.

Ružinovská tangenta (číslo 2001)

Dĺžka: 12,2 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: modrá cyklotrasa

Teraz sa pozrieme priamo do srdca Bratislavy. Trasa začína pod Prístavným mostom a prejdete na nej ulice Bajkalská, Ružinovská, Na piesku, Brezová a Malodunajská. Trasa končí na Vlčom hrdle. Nakoľko sa nachádzame len v meste, nečaká na vás žiadne výškové prevýšenie, len sem-tam nejaký meter hore a späť dolu.

Šaštín Stráže (číslo 8204)

Dĺžka: 12,2 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: žltá cyklotrasa

Naša ďalšia cyklotrasa, tentokrát na Záhorí, začína v Šaštíne-Stráže, konkrétne na križovatke so Záhorskou magistrálou. Trasa pokračuje cez Tomky, kde sa točí doprava a vedie až k ceste III. triedy, ktorou sa viete vydať nazad alebo sa jednoducho otočiť. Terén je vlnitý, počas prvej polovice nastúpate 100 výškových metrov, potom sa ceste jemne zvoľní a záver je znova mierny stupák.

Okruh Vinohradmi (číslo 2206)

Dĺžka: 6,2 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: modrá cyklotrasa

Okruh má rovnaký východiskový aj konečný bod a tým je okraj mesta Skalica. Trasa vás zavedie po vinohradoch na severozápadnom Slovensku a počet okruhov je na vás – jeden má 6 kilometrov. Terén v prvej polovici stúpa, v druhej klesá. Prevýšenie je len 70 výškových metrov.

Z Belej k Dunaju (číslo 8141)

Dĺžka: 8,5 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: žltá cyklotrasa

Z Belej je to mierne do kopca. Vydáte sa z obce až po hranicu s Maďarskom, ktorú v tomto bode lemuje Dunaj. Cesta vedia na juh cez obec Mužla. Celá trasa k rieke je do kopca, prejdete 100 výškových metrov a preto cesta späť je len o dobrom zjazde.

Brehy – Pukanec (číslo 8121)

Dĺžka: 9,9 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: žltá cyklotrasa

V Štiavnických vrchol si rozhodne vychutnáte cestu z obce Brehy po Pukanec. Počas prevýšenia do kopca si užijete krásy tunajšej prírody. Prvé dve tretiny cesty sa dostanete z nadmorskej výšky 200 metrov nad morom na necelých 600 a ďalšie tri kilometre smeruje cesta už mierne z kopca.

Okolo Mravečníka (číslo 5441)

Dĺžka: 9,1 kilometrov

Povrch: asfalt, lesná cesta

Označenie: zelená cyklotrasa

Jeden okruh okolo Mravečníka v Podbeskydskej vrchovine je dlhý 9 kilometrov a keď budete mať dostatok energie, prejsť ho môžete aj dvakrát. Začína sa v sedle Lutiška, kde po zelenej ceste trasa aj končí. Polovica cesty je stúpanie s prevýšením 350 metrov, druhá polovica zjazd.

Na Svidovské sedlo (číslo 5462)

Dĺžka: 11,6 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: zelená cyklotrasa

V Jánskej doline začína výstup na Svidovské sedlo. Počas takmer 12 kilometrov nastúpate 400 výškových metrov, ktoré ale cestou späť zjazdíte pomerne rýchlo. Nezabudnite sa po výlete zastaviť v jednej z lokálnych reštaurácií v Liptovskom Jáne.

Od Slanca k Maďarsku (číslo 5713)

Dĺžka: 13,9 kilometrov

Povrch: asfalt, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: zelená cyklotrasa

Juhovýchodná trasa začína v obci Slanec a smeruje až k hraniciam s Maďarskom. Prechádza Novým Salašom aj Slanskou Hutou a máte teda priestor aj na prípadne zastávky. Prevýšenie počas prvých dvoch tretín je necelých 300 výškových metrov, posledné 4 kilometre už cesta klesá.

Od hranice po hranicu (číslo 5718)

Dĺžka: 13,2 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: zelená cyklotrasa

Naša posledná krátka trasa vedie od hranice Maďarska z obce Pácin cez slovenské územie a končí znova pri hranici, tentokrát pri obci Karos. Prevýšenie je minimálne, sem-tak pôjdete pár metrov do kopca, potom z kopca. Cestou natrafíte aj na hrad Veľký Kamenec.


Mohlo by vás zaujímať: Letná sezóna na horách: Ako si turistiku užiť zodpovedne a bezpečne


Stredne náročné trasy (do 40 kilometrov)

Zo Senca na Tri Bresty (číslo 8006)

Dĺžka: 26,9 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: žltá cyklotrasa

Prvá stredne náročná trasa, ktoré vedie okolo Bratislavy, začína na námestí v centre Senca. Žltou trasou smeruje cez Svätý Martin, Viničné, Pezinok a Limbach. Koniec trasy sa napája na ďalšie cyklochodníky v Malých Karpatoch. Prevýšenie počas prvých 20 kilometrov je minimálne, záver je mierne do kopca.

Cez Trnavu (číslo 5206)

Dĺžka: 36,3 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: zelená cyklotrasa

Začína sa v obci Šúrovce a pokračuje sa cez Zavar až do Trnavy. Tu sa môžete zastaviť popozerať si staré centrum a zájsť na obed, prípadne na zmrzlinu. Cesta pokračuje stále po zelenej trase cez Biely Kostol a v Budmericiach sa stáča do Častej. Ak vám ešte ostali sily, viete prejsť posledné 3 kilometre na hrad Červený kameň. Počas celého výletu nastúpate len 100 výškových metrov.

Okočský okruh (číslo 5219)

Dĺžka: 29,4 kilometrov

Povrch: spevnená cesta, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: zelená cyklotrasa

Ak vás nebaví bicyklovať po cestách, skúste Okočský okruh. Začína aj končí v obci Okoč, z ktorej budeme nasledovať zelené značky až k Malému Dunaju a späť. Výhodou je, že trasa nemá takmer žiadne našliapané metre a preto je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Okruh Duchonka (číslo 2101)

Dĺžka: 36,2 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Okruh Duchonka sa radí k tým vôbec najkrajším cyklotrasám na Slovensku. Začiatok aj koniec má v dedine Duchonka a prejdete sa ako asfaltke v obciach, tak aj po ceste v lesíku. Terén je zvlnený a po každých pár desiatkach našliapaných metroch vás čaká kratší kopec dolu.

Podtatranská cyklomagistrála (číslo 007)

Dĺžka: 35,3 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta, lesná cesta

Označenie: červená cyklotrasa

Do kopca a z kopca to máte aj popod hrebienky Tatier. Začnete v obci Kvačany blízko Liptovskej Mary a nasledujete červené značky. Kým prídete do cieľovej destinácie, obce Podbanské, pokocháte sa krásami Nízkych, no najmä Vysokých Tatier. Dohromady nastúpate necelých 400 výškových metrov.

Cez Úhornú (číslo 2705)

Dĺžka: 18,5 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Okolo Starej doliny vo Volovských vrchoch je síce krátka, no zato poriadne intenzívna cyklotrasa. Pri Vodnej nádrži Úhorná, kde sa začína, si to namierte modrými značkami až k Smolníku. Prejdete tak polmesiac okolo spomínanej doliny. Prvá polovica je 600 metrové prevýšenie do kopca, potom vás čaká rovnako dlhý zjazd.

Vihorlatské úzkokoľajky (číslo 2888)

Dĺžka: 33 kilometrov

Povrch: asfalt, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Poslednú zo zoznamu nájdete na východe Slovenska. Pri severnom hrote Zemplínskej šíravy sa vyberie modrou trasou ďalej na východ. Obcami aj lesnou cestou potom pokračujete až do obce Krčava, kde trasa končí. Prevýšenie je minimálne, dohromady 100 výškových metrov, no postupných a vlnitých.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na túru? Tu je zopár príkladov na energeticky bohatú stravu, ktorá vás zasýti


Náročné trasy (do 80 kilometrov)

Po stopách vodných mlynov (číslo 2210)

Dĺžka: 64,2 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Naša prvá náročná trasa začína aj končí v meste Galanta. Prejdete počas nej viaceré vodné mlyny, vďaka čomu získala cesta aj svoje pomenovanie. Navštívite obce Čierny Brod, Jelka či Čierna Voda. Prevýšenie je skutočne minimálne, ide sa len po rovnej cestičke bez žiadneho stúpanie.

Liptovská cyklomagistrála (číslo 035)

Dĺžka: 70,4 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: červená cyklotrasa

Striedanie cesty ako aj mnohé prevýšenia a zjazdy vás čakajú na Liptovskej cyklomagistrále. Dlhá trasa začína v Bešeňovej, kde sa stáča na juh a lemuje severný okraj Nízkych Tatier. Počas výletu sa vám naskytnú scenérie na najvyššie hory Slovenska, ktoré budete mať neustále po svojej ľavici. Záver trasy je pri Šuňavskom potoku.

Cyklomagistrála Dr. Téryho (číslo 052)

Dĺžka: 60,2 kilometrov

Povrch: asfalt, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: červená cyklotrasa

Východiskovým bodom Cyklomagistrály Dr. Téryho je Kastava v Štiavnických vrchoch. Cesta najprv smeruje 15 kilometrov do mierneho kopca, potom je to už zjazd až do doliny. Na záver je pripravené ešte krátke stúpanie s prevýšením 140 metrov a potom zjazd do cieľa v Dudunciach.

Terchovsko-Zázrivský okruh (číslo 2424)

Dĺžka: 73,8 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Vcelku dlhý okruh sa nachádza aj na pomedzí Oravy a Kysúc. Jeho začiatok aj koniec nájdete v Terchovej a nasledovať budete modré označenie. Čaká na vás niekoľko ľahších stúpaní až do nadmorskej výšky 1052 metrov nad morom. Celou cestou vedie spevnený povrch.

Po stopách dobrého vojaka Švejka (číslo 5880)

Dĺžka: 55,1 kilometrov

Povrch: asfalt

Označenie: zelená cyklotrasa

Na severovýchode Slovenska sa rozhodne vydajte po stopách vojaka Švejka. Na zelenej trase z Humenného až po poľskú hranicu pri obci Palota váš čaká konštantné stúpanie, vhodné najmä pre tempárov. Celkovo nastúpate 350 výškových metrov, ktoré sa však rozprestierajú na celej dĺžke, takže sa trasa dá považovať skôr za rekreačnú.


Mohlo by vás zaujímať: ROZHOVOR Exkluzívne tipy na miesta od sprievodkyne, ktorá sprevádza na Slovensku zahraničných turistov: Poznáte ich všetky?


Pre expertov (nad 80 kilometrov)

Bojnický cyklookruh (číslo 2308)

Dĺžka: 154 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Označenie: modrá cyklotrasa

Výlet okolo Prievidze sa dá považovať za celodennú záležitosť. Viac ako 150 kilometrová trasa začína aj končí v Handlovej, odkiaľ budete nasledovať modrú značku. Tešiť sa môžete na viaceré krásne a malebné obce, ako aj na prírodné scenérie. Okruh má celkové prevýšenie viac ako 2 000 nastúpaných metrov, ktoré budete jazdiť aj dolu kopcom. Počas najvyššieho stúpania 44 kilometrov od štartu na vás čaká aj výhľad na Čičmany.

Štefánikova cyklomagistrála (číslo 047)

Dĺžka: 100 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, lesná cesta

Označenie: červená cyklotrasa

Táto cyklomagistrála vedie cez celú dĺžku Malých Karpát. Mierne stúpanie strieda mierne klesanie a tak to je od prvého až po záverečný kilometer. Začína sa na Štúdiu Koliba v Bratislave, kde sídli televízia Joj a končí na Košariskách. Čakajú vás krásy tunajšej prírody, ako aj výhľady na Záhorie a Podunajskú nížinu. Aj pre tento výlet si vyhraďte celý deň.

Cyklomagistrála Slovenský Kras (číslo 029)

Dĺžka: 140 kilometrov

Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Označenie: červená cyklotrasa

Na juhu Východného Slovenska sa vydajte do Slovenského Krasu. Počiatočný aj záverečný bod je v obci Betliar a okruh lemuje celú Rožňavskú dolinu a Národný park Slovenský Kras. Celkové prevýšenie je takmer 2 000 metrov, no jazdí sa striedavo do kopca a z kopca. Najťažšie stúpanie je nad Šajbovou dolinou približne 40 kilometrov pred koncom. Odtiaľ je to už viac-menej cesta dolu.



Zdroj: plnielanu.sk, cykloportal.sk
Odporúčame