Prírodný silák menom propolis: Zbaví vás kožných problémov, bolesti aj zápalu

Med

thinkstockphotos.com

Zmes včelieho vosku a živíc, propolis, má zvyčajne tmavohnedú farbu a lepkavú konzistenciu. Včely ho využívajú najmä na ochranu svojho domova, keď nim plátajú diery v úli. Vy ho však dokážete využiť vo viacerých smeroch.

Jeho účinky sú totiž na nezaplatenie:

  • ničí  baktérie a brzí ich rast
  • tlmí citlivosť a bolesť
  • povzbudzuje imunobiologický systém organizmu
  • je účinný proti niektorým vírusom
  • ničí niektoré plesne a zastavuje ich rast
  • je protizápalový
  • podporuje hojenie rán
  • ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov

Pripravte si propolisovú tinktúru doma

Na drobné kúsky nakrájajte 20 gramov propolisu a dajte vylúhovať do 3 dcl liehu. Zmes dobre pretrepte a nechajte lúhovať deväť dní. Každý deň túto zmes dôkladne pretrepte. Na desiaty deň môžete propolisovú tinktúru scediť a naliať do tmavej fľaštičky. Tú potom uschovávajte na chladnom a tmavom mieste. Kúpiť si prirodzene môžete aj hotovú tinktúru, vyberajte však dôveryhodného predajcu.


Mohlo by vás zaujať: Popálili ste sa pri varení? Po chladení môžete nasadiť tieto prírodné zbrane


Otestujte sa!

Napriek všetkým výhodám, ktoré propolis ponúka, je aj silným alergénom. Preto ešte predtým, ako ho začnete užívať, spravte si test. Na predlaktie naneste vatovou tyčinkou tinktúru a s vnútorným užívaním začnite až vtedy, ak sa do 48 hodín neobjaví žiadna alergická reakcia.

S propolisom pôjdu preč afty, herpesy aj bradavice

Kúskom vaty namočeným v propolisových kvapkách si pomôžete aj pri aftoch. Vatu nechajte chvíľu priloženú na danom mieste. Treba vydržať aj pálenie, výsledok stojí za to. Na herpesy nanášajte trikrát denne propolisovú masť. Pre lepší výsledok je vhodné užívať aj med. Ak sa chcete zbaviť bradavíc, nahrejte na špičke lyžičku kúsok propolisu, do bradavice ho stlačte a prelepte. Nechajte ho tam bez prestávky až do konečného vypadnutia bradavice. V prípade, že ho stratíte, postup opakujte.


Mohlo by vás zaujať: Včelí propolis: Posilní imunitu, pomôže pri ekzémoch i plesniach


Na omrzliny aj popáleniny

Či vašu pokožku poškodil chlad alebo teplo, na vyliečenie môžete použiť propolis. Popálené miesto okamžite polejte propolisovou tinktúrou. Potom naň priložte tampón namočený v tinktúre. Na omrzliny a mrazom popraskanú kožu použite propolisovú masť. Hojenie tak výrazne urýchlite.

Antibiotikum zo zdrojov prírody

Silné antiseptické účinky zaistili propolisu pomenovanie prírodné antibiotikum. K jeho liečivým účinkom prispieva aj obsah minerálov. Ten však závisí aj od ročného obdobia, v ktorom sa propolis zbieral. Navyše obdivuhodným spôsobom upevňuje imunitu vášho organizmu. Denne si ho môžete dať 1 až 3 krát podľa problému, ktorý vás trápi. Zvyčajne sa dáva 10 a viac kvapiek minimálne pol hodinu, ale ešte lepšie  hodiny pred jedlom. Nakvapkajte ho do vlažnej vody a pomaly vypite. Jeho fanúšikovia ho využívajú nielen pri zápaloch (angína, artritída, zápal obličiek a pod.), ale aj pri vysokom krvnom tlaku či na zmiernenie príznakov klimaktéria.


Mohlo by vás zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Zbavte sa bolesti

Niektoré flavonoidy, ktoré sa v propolise nachádzajú, dokážu zmierňovať bolesť rovnako ako syntetické prípravky proti bolesti. Výhodou však je, že nemajú nijaké vedľajšie účinky na tráviacu a nervovú sústavu. Ak vás trápi nepríjemná bolesť zubov, namočte kúsok vaty do propolisovej tinktúry a priložte k boľavému zubu. Bolesti spôsobenej zápalom stredného ucha sa zbavíte podobne – kúsok vaty namočený v propolisových kvapkách vložte do ucha. Odstránite tak zápal aj bolesť. Nepríjemná bolesť žalúdka sa dá na ústup, keď vypijete 100 ml čaju, do ktorého pridáte 50 kvapiek propolisovej tinktúry.

Krásne nôžky vďaka propolisu

Chcete mať krásne nohy bez otlakov, kŕčových žíl či plesňových ochorení? Aj na to má propolis odpoveď. Ak sa trápite s kurími okami či otlakmi, tak si na postihnuté miesto na noc prikladajte chumáčiky vaty namočené v propolisovej tinktúre. Miesto previažte čistým obväzom. Pri plesňovom ochorení kože medzi prstami postihnuté miesta propolisovou tinktúrou polejte. Na zmiernenie kŕčových žíl môžete skúsiť nohy potierať propolisovými kvapkami. Na noc použite propolisovú masť a končatinu previažte.


Na čo všetko vyuźívate propolis vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame