Psychické problémy trápia čoraz viac ľudí: Tieto huby doslova resetujú mozog

Huby s obsahom psilocybínu

Psilocybín obsiahnutý v lysohlávkach dokáže resetovať mozog (Zdroj: GettyImages)

V posledných rokoch si získavajú pozornosť vedcov klasické psychedeliká ako potenciálny prostriedok pre liečbu rôznych duševných porúch, vrátane depresie. Predmetom záujmu je najmä psilocybín, prírodná látka nachádzajúca sa v niektorých druhoch húb. Nové výskumy ukazujú, že táto halucinogénna látka, ktorá v minulosti vyvolávala kontroverzie, môže priniesť úľavu ľuďom trpiacich depresiou. Môže byť psilocybín kľúčom k riešeniu jedného z najvážnejších zdravotných problémov súčasnosti?

V článku sa dočítate:

  1. Čo je to psilocybín?
  2. Trochu histórie
  3. Výskumy a klinické štúdie
  4. Bezpečnosť a riziká
  5. Právne a etické otázky
  6. Psilocybín a jeho účinky
  7. Budúcnosť psilocybínu v liečbe depresie

Čo je to psilocybín?

Ide o psychoaktívnu látku, nachádzajúcu sa v niektorých druhoch húb, známych ako „magické“ huby – poznáme ich aj pod názvom lysohlávky. Psilocybín je chemicky príbuzný serotonínu. Ten pôsobí v našom tele ako neurotransmiter a zohráva dôležitú úlohu pri regulácii nálady, emócií aj celkovej pohody.

Po užití sa psilocybín metabolizuje na psilocín, ktorý sa viaže na serotonínové receptory v mozgu. To môže vyvolať intenzívne zmeny vnímania, nálady a myslenia. Uvedené účinky sú zodpovedné za psychedelické zážitky, ktoré sa často spojajú s hlbokými introspektívnymi a duchovnými skúsenosťami.

Jedným z hlavných efektov psilocybínu je dočasné zvýšenie neuroplasticity, čo je schopnosť mozgu meniť sa a prispôsobovať. To môže umožniť pacientom s depresiou vnímať svoje problémy a životné situácie z nových perspektív, čo má veľký význam pri liečbe psychických porúch.

Magické huby -lysohlávky
Psilocybín sa nachádza v niektorých druhoch húb, známych ako „magické huby“ (Zdroj: Freepik/frimufilms)

Psychedeliká používali aj šamani

Psilocybín a ďalšie halucinogénne látky majú dlhú históriu užívania, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Prírodné psychedeliká, vrátane húb obsahujúcich psilocybín, boli po stáročia využívané pôvodnými kultúrami v rôznych častiach sveta, najmä v náboženských a šamanských rituáloch. Tieto látky sa považovali za prostriedky na dosiahnutie duchovného osvietenia, komunikáciu s božstvami alebo liečenie duševných a telesných chorôb.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počuli ste už o zázraku menom tulsi? Túto liečivú bylinku zrejme naše babky nepoznali

V moderných dejinách sa záujem o psychedeliká výrazne zvýšil v polovici 20. storočia, kedy sa začali skúmať ich potenciálne terapeutické účinky v oblasti psychiatrie. Napriek ich sľubným výsledkom však boli v 70. rokoch zakázané a výskum sa na niekoľko desaťročí zastavil. Dnes sa psilocybín a iné psychedeliká vracajú do centra pozornosti vedcov a terapeutov, ktorí skúmajú ich možné využitie v liečbe duševných porúch. 

Nádej pri liečbe psychických porúch

Skúmanie psilocybínu ako psychedelického lieku na liečbu rôznych psychiatrických stavov sa začalo už v 40. rokoch 20. storočia. Avšak v 70. rokoch bola všetka výskumná a klinická práca zastavená po tom, ako bol psilocybín zaradený medzi drogy I. kategórie a stal sa nelegálnym.

V posledných rokoch sa však znova uskutočnilo niekoľko významných klinických štúdií zameraných na bezpečnosť a účinnosť psilocybínu. Ich výsledky sú sľubné a ukazujú, že psilocybín sa môže stať účinnou liečbou pri depresii, úzkosti, posttraumatickej stresovej poruche, obsedantno-kompulzívnej poruche a dokonca aj pri závislostiach (napr. na alkohole a tabakových výrobkoch).

Jednou z najvýznamnejších štúdií bola randomizovaná, dvojito zaslepená a placebom kontrolovaná štúdia z roku 2020. Tá preukázala, že psilocybínová terapia v kombinácii s psychoterapiou môže viesť k trvalejším zlepšeniam nálady a kvality života u pacientov s rezistentnou depresiou.

Ukázalo sa, že jednorazová alebo dvojitá dávka psilocybínu v spojení s psychoterapiou viedla k zníženiu symptómov depresie na tri mesiace až rok po podaní. To by bola v novej liečbe vítaná zmena, keďže klasické antidepresíva je potrebné užívať pravidelne a často aj dlhodobo.

Mechanizmus, ktorým psilocybín pomáha pri depresii, je stále predmetom výskumu, ale predpokladá sa, že jeho účinky na serotonínové receptory môžu obnoviť pružnosť fungovania mozgu a podporiť nové spôsoby myslenia. Psilocybín tak dokáže pomôcť pacientom prekonať zaužívané negatívne myšlienkové vzory. Napriek sľubným výsledkom sú však tieto štúdie malé, majú svoje obmedzenia a účastníci sú starostlivo vyberaní a monitorovaní počas celého procesu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedokážete schudnúť či odložiť telefón? Možno vám chýba dôležitá látka v mozgu

A ako by mohla v budúcnosti fungovať terapia psilocybínom? V súčasných výskumoch zahŕňa podanie psilocybínu intenzívnu psychoterapeutickú prípravu pred užitím látky. Počas osemdesiatich hodín je pacient podporovaný dvoma terapeutmi, ktorí sú prítomní počas celého trvania sedenia. Následne sa konajú integračné sedenia, ktoré pomáhajú pacientovi preniesť svoje skúsenosti do každodenného života.

Výskum psilocybínu
Výskum psilocybínu ako potenciálneho lieku proti depresii (Zdroj: Freepik/freepik)

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Napriek nádejným výsledkom je potrebné uvedomiť si, že psilocybín nie je bez rizík a nie je vhodný pre každého. U ľudí s predispozíciou k psychotickým poruchám alebo s anamnézou schizofrénie môže užívanie psilocybínu vyvolať alebo zhoršiť príznaky.

Medzi najčastejšie patrí úzkosť, paranoja a dezorientácia počas trvania účinku látky. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj mierne fyzické problémy ako bolesť hlavy, nevoľnosť, zmeny telesnej teploty, zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Preto je jeho užívanie v klinickom prostredí prísne kontrolované a pacienti sú neustále pod dohľadom odborníkov.

Obmedzenia spojené so zákonom

Hoci výsledky výskumov vyzerajú sľubne, psilocybín je v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, stále klasifikovaný ako nelegálna droga. To znamená, že prístup k liečbe psilocybínom je obmedzený pre právne a etické prekážky. Avšak rastúci počet výskumov a pozitívne výsledky klinických štúdií vedú k tomu, že niektoré krajiny začínajú meniť svoje zákony a umožňujú používanie psilocybínu v medicínskom kontexte. Medzi prvými sú dva štáty v USA – Colorado a Oregon, kde je možné psilocybín užívať pod dohľadom odborníkov.

Mozog sa vďaka psilocybínu reštartuje

Účinky psilocybínu na ľudský mozog a vedomie sú skutočne pozoruhodné. Zvýšená aktivita v oblastiach spojených s emóciami, náladou a vnímaním sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

  • „Reset“ mozgu: Psilocybín môže spôsobiť dočasné zníženie aktivity v prepojeniach mozgu, ktoré sa spája s prehnaným sebareflexívnym myslením a negatívnymi myšlienkovými vzorcami. Zníženie aktivity v tejto oblasti umožňuje mozgu prekonať rigidné a negatívne myšlienkové cykly, ktoré sú typické pre depresiu.
  • Podpora neuroplasticity: Psilocybín môže zvyšovať neuroplasticitu, čo znamená, že mozog je flexibilnejší a schopný vytvárať nové spojenia. Tento proces podporuje zmenu zastaraných negatívnych vzorcov myslenia a zlepšuje schopnosť navyknúť si na nové zdravšie návyky.
  • Zvýšená introspekcia: Počas zážitku so psilocybínom ľudia dokážu lepšie spracovať hlboko zakorenené emócie a traumy, čo môže mať dlhodobé pozitívne účinky na ich psychické zdravie.
  • Emocionálne prehĺbenie: Látka môže vyvolať intenzívne emocionálne zážitky – od pocitov eufórie až po zvýšené sebauvedomenie, ale aj pocit osobnej transformácie, zmysluplného prepojenia, či spirituálnych vhľadov.
  • Trvalé zlepšenie nálady a pohľadu na život: Výskumy ukazujú, že aj jednorazová terapia so psilocybínom môže viesť k dlhodobému zlepšeniu nálady, zníženiu úzkosti a väčšiemu pocitu naplnenia a prepojenia s okolím.
  • Zmenené vnímanie reality: Psilocybín môže spôsobiť intenzívne vizuálne a zvukové halucinácie, pocit spojenia so svetom a zmenu vnímania času.
  • Pocity prepojenia a súcitu: Psilocybín môže podporiť pocit prepojenia s ostatnými, prírodou a širším svetom, čo môže viesť k väčšej empatii a zmenám v hodnotovom systéme.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ničí vás nadmerný stres? Vráťte sa k zábavke z detstva, ktorá vás okamžite upokojí
Účinky psilocybínu na psychiku
Psilocybín môže zvyšovať neuroplasticitu a zlepšiť schopnosť adaptovať sa na nové, zdravšie návyky (Zdroj: Freepik/kjpargeter)

Napriek pozitívnemu potenciálu však môže byť užívanie psilocybínu spojené aj s rizikom negatívnych zážitkov, známych ako „bad trip“, najmä v nevhodnom prostredí alebo pri psychickej nepohode. Preto je dôležité podávať ho pod dohľadom odborníkov a nespoliehať sa na samoliečbu. Dôležitú úlohu totiž zohráva aj príprava pacienta a následná integrácia zážitkov.

Budúcnosť psilocybínu v liečbe depresie

Aj keď je psilocybín stále v štádiu výskumu a jeho použitie na liečbu depresie je v mnohých krajinách nelegálne, výsledky doterajších štúdií sú povzbudivé. Vedci a lekári dúfajú, že v budúcnosti by mohol byť psilocybín schválený ako súčasť liečebných protokolov pre rezistentnú (liečbe odolávajúcu) depresiu a iné duševné poruchy. Prípadné schválenie by mohlo otvoriť nové možnosti pre milióny ľudí, ktorí trpia depresiou a nedokážu nájsť úľavu v súčasne dostupných liekoch.

Čo si myslíte o výskume psilocybínu ako lieku proti depresii?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame