5 tipov, ako sa naučiť plávať v dospelosti: Pomôžu vám aj naše rady

Plávanie v bazéne

Plávať sa môžete naučiť aj v dospelosti (Zdroj: GettyImages)

Plávanie je jednou zo schopností, ktoré najrýchlejšie nadobudneme v detskom veku. Ak ste to z rôznych príčin nestihli, nezúfajte. Výborným plavcom sa môžete stať aj v dospelosti. Bola by škoda pripraviť sa o množstvo výhod, ktoré tento šport ponúka.

Rôzne dôvody, prečo neviete plávať

Podľa prieskumov malo mnoho ľudí v detstve nepríjemný zážitok súvisiaci s vodou. Niektorí dokonca zažili traumu z hodenia do vody. Iní mali zas nedostatok príležitostí, keďže v blízkosti ich bydliska neboli miesta na plávanie, prípadne ich k tomuto športu nikto neviedol. Tak sa jednoducho plávať nenaučili.

Začať sa oplatí aj neskôr

Možno si myslíte, že keď ste sa bez tejto zručnosti doteraz zaobišli, nemá význam začínať s ňou v dospelosti. Dobrovoľne sa tým vzdávate nielen príjemnej formy oddychu, ale aj ďalších benefitov. Plávanie je jednou z najzdravších a najpríjemnejších športových aktivít. Prospieva ľuďom v každom veku. Priaznivo pôsobí na rozvoj pohybového aparátu, srdcovo-cievneho, dýchacieho a nervového systému. Pohyb vo vode pomáha posilniť zdravie, zvýšiť otužilosť i celkovú telesnú zdatnosť.

Plávať môžu fyzicky zdatní jedinci, ale aj tí so slabšou kondíciou, s rôznou telesnou hmotnosťou, so získanými i vrodenými telesnými chybami, ale aj ľudia po úraze. Je to ideálna pohybová aktivita, ktorou možno kompenzovať pracovné zaťaženie. Veľkou výhodou je tiež fakt, že plávať môžete počas celého roka. Nikdy nie je neskoro na to, aby ste začali robiť viac pre svoju fyzickú i psychickú pohodu.


Mohlo by vás zaujať: Omladnite vo vode: Plávanie vás naštartuje!


Ako na to?

V súčasnosti je otvorených veľa plaveckých kurzov pre dospelých – začiatočníkov aj pokročilých. Ak máte z vody strach a nikdy ste do plaveckého bazéna nevstúpili, ideálne je prihlásiť sa na plavecký kurz a spoľahnúť sa na pomoc profesionála. Zvyknete si na pobyt vo vode, naučíte sa správne dýchať a pohybovať. Ak to budete skúšať sami, riskujete osvojenie nesprávnej techniky a ohrozenie zdravia. Zdatní plavci z radu vašich blízkych, ako aj nasledovné tipy, vám môžu byť v začiatkoch veľkou oporou.

1. Zabezpečte si potrebnú výbavu

Skôr, než sa prihlásite na kurz, zaobstarajte si pohodlné plavky a bezpečnú obuv na pohyb pri bazéne a v šatni, prípadne plavecké okuliare a čiapku. Z prvej hodiny nemusíte mať strach. Tréner plávania zohľadní vaše schopnosti, podľa ktorých vám zadá presné inštrukcie. Naučíte sa vydychovať pod
vodou, spoznáte základné techniky plávania a vyskúšate si pohyb vo vode.

2. Zoznámte sa s plaveckými štýlmi

Aby ste zistili, čo vás čaká na kurze, naštudujte si základné plavecké štýly a ich techniku. Informácie vo forme obrázkov, videí i podrobnej metodiky nájdete aj na webových stránkach plaveckých klubov.


Mohlo by vás zaujať: Chcete v lete plávať vo vlastnej záhrade? Vyberte si ten správny bazén!


3. Naučte sa veriť sebe i vode

Pre dospelých býva ťažké zbaviť sa strachu z vody, najmä ak s ňou majú spojený negatívny zážitok. Postupujte pomaly. Zo začiatku môžete trénovať vydychovanie vzduchu v plytkej vode na okraji bazéna. Až neskôr ponorte celé telo. Môžete poprosiť blízku osobu, aby vám pomohla nadobudnúť odvahu. Ľahnite si na hladinu a nechajte sa ňou podopierať. Zhlboka dýchajte a užívajte si pocit, že ste unášaní vodou. Keď budete dôverovať sebe i vode, zvládnete to aj bez pomoci.

4. Dôležité je správne splývať

Splývanie na chrbte alebo bruchu je východisková pozícia pre všetky plavecké techniky. Nohy a ruky sú pritom natiahnuté, telo nevykonáva žiaden pohyb. Posúva sa vpred len vďaka predchádzajúcemu odrazu či záberu. Splývanie si možno nacvičiť aj s plaveckými pomôckami v tvare slíža či plávacou doskou. Keď sa vám podarí preplávať bazén s pomôckou, skúste to aj bez nej. Po získaní istoty sa už môžete začať učiť plávať rôzne štýly s pomôckami.

5. Vytýčte si cieľ a posúvajte svoje hranice

Ak už ovládate základy plaveckého štýlu, mali by ste pravidelne trénovať, aby ste sa zdokonaľovali. Dávajte si reálne ciele, ktoré doplávate. Zväčšujte vzdialenosti. Bude sa tak zlepšovať nielen vaša technika, ale aj kondícia a postava.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame