Chcete v lete plávať vo vlastnej záhrade? Vyberte si ten správny bazén!

bazén

sxc.hu

Horúce slnečné dni sa blížia a vy túžite po príjemnom schladení na vlastnom trávniku? V tom prípade by ste s výberom bazéna mali poponáhľať. Ak totiž uvažujete nad tým, ktorý je potrebné vyhĺbiť do zeme, čaká vás značné množstvo práce. Zistite, aké sú vaše možnosti a na čo všetko by ste mali prihliadať. Nie všetko totiž závisí len od stavu vašej peňaženky. Ste pripravení aj na následnú údržbu či zazimovanie?

Kam bazén vlastne umiestniť?

Ak nie ste príliš limitovaný priestorom, bazén umiestnite na najslnečnejšie miesto, ideálne s južnou orientáciou. Vyhraďte si však dostatočnú plochu aj na okolie bazéna na ležadlá či slnečník. Ak ste nadzemný bazén definitívne zavrhli, svahovitý terén nie je prekážkou. Vopred si však dobre rozmyslite, na čo všetko svojho vodného miláčika budete využívať. Budú sa v ňom čľapotať len najmenší členovia rodiny alebo uvažujete nad serióznym plávaním? Od toho bude totiž závisieť nielen samotná veľkosť a hĺbka, ale aj tvar bazéna.

  • kruhový bazén – ideálny pre rodiny s deťmi, kde sa v podstate iba namáčate, prípadne sa vyšantite s loptou
  • obdĺžnikový bazén – vhodný na plávanie, podmienkou je však minimálna hĺbka 1,2 – 1,5 metra
  • oválny bazén – môže zaujať svojím dizajnom, využijete ho však takisto najmä na plávanie

Mohlo by vás zaujímať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


Nad zemou to ide rýchlo

Pokiaľ vám finančné možnosti stavbu zapusteného bazéna nedovoľujú, dobrú službu vám urobí aj bazén nadzemný. Na záhrade ho postavíte v rekordne krátkom čase, rátať však musíte s určitými nevýhodami. Takéto sú vaše možnosti:

  • klasická „nafukovačka“ – ide o bazény s gumeným prstencom, ktorý stačí jednoducho nafúknuť. Dolievaním vody sa postupne tvarujú steny bazéna. Z hľadiska záhradných kúpacích nádrží možno hovoriť o najlacnejšej variante, to však odrazí na životnosti. Gumené materiály sú totiž najmenej odolné voči mechanickému poškodeniu – prederaveniu či natrhnutiu. Najmenšie bazény vhodné pre jedno malé dieťa stoja od 3 eur, na väčšie si budete musieť priplatiť.
  • pevná konštrukcia a telo z fólie – bazén so zložitejšou konštrukciou, pri ktorej je nevyhnutná geotextilná podložka. Rátať musíte tiež s náročnejším zastrešením. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že v porovnaní so zapustenými bazénmi môže byť rozdiel v nákladoch až 30%. Najlacnejšie nadzemné bazény pre povrchovú montáž vhodné pre deti stoja približne od 60 eur. Ak sa chcete kúpať aj vy a hľadáte väčší bazén, pripravte si stovky eur, cena sa ľahko može prehupnúť aj cez tisíc.

Keď sa bazén mení na reálnu stavbu…

…je nutné stavebné povolenie. Platí to pri bazénoch s rozlohou väčšou ako 40m2. Ak budete mať potrebné formality vybavené, môžete začať s realizáciou. Tú však prenechajte odborníkom s potrebnou kvalifikáciou. Za zmienku stojí tiež keramická dlažba s protišmykovou úpravou. Tá by nemala chýbať nielen na obrube bazénu, ale tiež v jeho blízkom okolí. Jeho zaobstaranie vás výjde na pekných pár tisíc eur, podľa veľkosti a ďalších faktorov.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie priamo z neba: Viete, ako zachytávať a využívať zrážkovú vodu?


Prírodné jazero

V našich končinách sa síce príliš často nevyskytuje, existuje však možnosť skĺbiť bazén s kúpaním na prírodno. Potrebujete k tomu vybetónovaný základ, ktorého okolie dotvoríte okruhliakmi a vodomilnými rastlinkami. Ide o priestorovo náročnú záležitosť, no takáto idylka rozhodne stojí za pohľad. Prebytočnú vodu navyše budete môcť využívať, napríklad, na polievanie.

A čo príslušenstvo?

Ako už bolo spomenuté v úvode, kúpou a inštaláciou bazéna sa vaše starosti nekončia. Aby ste si čistú a teplú vodu vychutnávali čo najdlhšie, musíte sa o ňu patrične postarať. Za zváženie stojí systém filtrácie s cirkulačným čerpadlom či bezchlórová úprava vody a automatický dávkovač chlóru. Nečistôt usadených na dne vás zbaví špeciálny vysávač. Chýbať by vám nemal ani set plachiet – letná a zimná. Druhá v poradí je hrubšia, zamedzuje tvorbe rias v jarnom období, vďaka čomu váš bazén uvedie rýchlejšie opäť do prevádzky.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame