Zlá životospráva zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva: Správna prevencia vás môže ochrániť

starší pacient u doktora

Rakovinou hrubého čreva trpia častejšie muži (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Správna životospráva a pravidelné lekárske prehliadky môžu zachrániť život. Genetika totiž môže za vznik rakoviny hrubého čreva len v približne troch percentách. Zvyšných 97 % pacientov dostane toto ochorenie na základe pôsobenia rizikových faktorov. Upozorňuje na to chirurg popradskej nemocnice Tomáš Francisty.

„Medzi najvýznamnejšie faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia, a ktoré je možné zmeniť, je príjem červeného mäsa, fajčenie, alkohol, konzumácia spracovaných mäsových výrobkov, potravín s vysokým obsahom tuku a z toho vyplývajúca obezita. Naproti tomu zvýšený príjem vlákniny, mliečnych výrobkov a pohybová aktivita znižujú riziko výskytu tohto druhu rakoviny,“ ozrejmil Francisty. Pripomína, že muži tvoria v regióne jeho pôsobenia viac ako 60 percent pacientov s touto diagnózou. Rakovina hrubého čreva je vo všeobecnosti najčastejším typom rakoviny u mužov na Slovensku.

Podľa odborníka by mali ľudia dbať hlavne na prevenciu. Cieľom skríningu na kolorektálne krvácanie je zachytenie ešte nezhubných polypov alebo včasných štádií rakoviny. Skríning sa na Slovensku vykonáva buď testom na skryté krvácanie do stolice alebo skríningovou kolonoskopiou. „Ide o odber malého množstva stolice. V súčasnosti majú pacienti nárok na vykonanie skríningu od 50. – 75. roku raz za dva roky v prípade testu na skryté krvácanie do stolice. Pri kolonoskopii je to raz za desať rokov,“ dodal.

Štatistické údaje z roku 2020 priniesli nelichotivé zistenie. Po Maďarsku sa Slovensko ocitlo na druhom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva a na prvom mieste v úmrtnosti. Napríklad v čase hospitalizácie na popradskom chirurgickom oddelení malo až 57 % percent pacientov lokálne pokročilú rakovinu a nádor prerastal cez stenu čreva alebo mali metastázy v lymfatických uzlinách.

„Životospráva je na prvom mieste, tá je súčasťou primárnej prevencie. Toto je u nás veľmi zanedbávané. Málo ľudí sa tiež zúčastňuje skríningu pomocou jednoduchého a nebolestivého testu,“ prízvukuje Francisty.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bežný zlozvyk vám môže zavariť, koledujete si o poriadne bolesti! Robíte ho aj vy?

Podotkol, že najmä osveta a zdravoveda majú veľký význam. Deti treba naučiť, ako sa správne stravovať, zvýšiť denný príjem vlákniny v strave aspoň na 30 gramov a minimalizovať príjem červeného mäsa a spracovaných výrobkov. „Dôležité je naučiť sa zvládať stres, nekonzumovať alkohol, nefajčiť a znížiť hmotnosť,“ skonštatoval chirurg. V rámci sekundárnej prevencie by tiež zaviedol povinný skríning.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame