Bežný zlozvyk vám môže zavariť, koledujete si o poriadne bolesti! Robíte ho aj vy?

Paronychia

Neberte zapálené nechty na ľahkú váhu (Zdroj: GettyImages)

Mnohí z nás už zažili zapálené nechtové lôžko. Niekedy ide len o jemné začervenanie, ktoré odznie do pár dní, ale čo robiť, keď sa zápal zhoršuje a začína obmedzovať vaše bežné fungovanie počas dňa? Pravdepodobne vás postihla paronychia, infekčné ochorenie kože. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov s ňou môžete zatočiť domácou liečbou. To však neznamená, že ju máte brať na ľahkú váhu. Neliečený zápal môže vyústiť do vážnejšej infekcie a vy sa nevyhnete návšteve lekára.

V článku sa dočítate:

  1. Čo je paronychia a aké typy rozlišujeme?
  2. Ako sa paronychia prejavuje?
  3. Aké sú možnosti liečby?
  4. Aké sú babské rady na paronychiu?
  5. Kedy je vhodné navštíviť lekára?
  6. Čo robiť, aby ste paronychii predišli?

Čo je paronychia?

Paronychia je infekcia kože, ktorá postihuje oblasť okolo nechtov na nohách alebo na rukách. Môže sa prejaviť vo viacerých formách, no dôležité je liečiť už prvotné príznaky, aby sa stav nezhoršil. Rozlišujeme dva typy paronychie, a to je akútna a chronická.

Akútna paronychia

Táto forma je často spôsobená infekciou baktériami, najčastejšie stafylokokmi alebo enterokokmi. Vyvíja sa pomerne rýchlo a môže byť sprevádzaná závažnými príznakmi, ako sú bolesť, opuch, začervenanie a hnisavý výtok. Akútna paronychia býva veľmi bolestivá a dokáže obmedzovať bežné každodenné činnosti. A ako vzniká? Napríklad hryzením nechtov alebo kožičky okolo nechtov, nesprávnym ostrihaním nechtov či agresívnou manikúrou. Spôsobiť ju môžu aj úrazy a iné poranenia v oblasti nechtov, ktoré vytvoria vstupné brány pre baktérie.

Chronická paronychia

Chronická paronychia sa na rozdiel od akútnej vyvíja pomaly. Je často spojená s opakovanými traumami nechtových lôžok, ako napríklad nadmerné namáčanie rúk vo vode, ktoré narúša prirodzenú ochrannú bariéru pokožky. To umožní baktériám ľahšie preniknúť pod kožu a spôsobiť zápal.

Väčšie riziko hrozí aj tým, ktorí napríklad majú povolanie, v ktorom sa ich ruky často vystavujú vlhkosti, chemikáliám alebo opakovanému treniu. Chronická paronychia sa vyvíja postupne a môže sa periodicky zhoršovať a zlepšovať. Môže pretrvávať aj niekoľko týždňov a po jej zahojení je dosť pravdepodobné, že sa vám ešte niekedy vráti.

Mali ste už paronychiu, teda zapálené nechtové lôžko na rukách alebo nohách?

Ako sa prejavuje paronychia?

Niekedy môže byť náročné rozlíšiť, či ide o akútnu alebo chronickú paronychiu. Ich príznaky sú veľmi podobné. Najväčšia odlišnosť je v rýchlosti, akou sa vyvinie infekcie a v dĺžke trvania infekcie. Pri oboch však môžete spozorovať tieto príznaky:

  • Začervenanie a opuch okolo nechtového lôžka
  • Bolesť a nepohodlie
  • Hnisavý výtok
  • Pľuzgiere a vredy
  • Zmena farby, tvaru, alebo štruktúry nechtu
  • Narušený rast nechtu, kedy môže v závažných prípadoch dôjsť až k odlupovaniu nechtu od nechtového lôžka
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pokrok v medicíne a včasná diagnostika zvyšujú úspešnosť liečby lymfómu: Čoraz viac pacientov sa môže vyliečiť

Ako liečiť paronychiu?

Liečba paronychie závisí od typu a závažnosti infekcie. Akútna a chronická paronychia môžu vyžadovať rôzne prístupy.

Akútna paronychia

  • Teplé kúpele: Namáčanie postihnutej oblasti v teplej vode 3- až 4-krát denne môže pomôcť uvoľniť hnis a zmierniť opuch. Úľavu by ste mali pocítiť už do pár dní.
  • Antibiotiká: Ak sa situácia nezlepší, lekár vám môže v prípade závažnej bakteriálnej infekcie predpísať antibiotiká.
  • Antiseptické krémy: Pomôcť vám môžu aj antiseptické krémy a topické protiplesňové masti. Prvou pomocou môže byť aj gáfrová masť s ichtamolom, ktorú nanesiete na noc. 

Chronická paronychia

Liečba chronickej paronychie je náročnejšia a môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Snažte sa udržiavať vaše ruky suché. Nevystavujte ich nadmernému vlhku či chemikáliám. Pri manuálnej práci používajte rukavice a po práci venujte rukám dostatočnú starostlivosť. Pravidelne ich tiež natierajte hydratačnými krémami alebo olejmi, aby ste obnovili prirodzenú kožnú bariéru.

Ak sa stav nezlepšuje alebo sa dokonca zhoršuje, zrejme sa nevyhnete liečbe antibiotikami. V pokročilom štádiu sa vám môžu urobiť boľavé pľuzgiere plné hnisu. Lekár vám za pomoci lokálneho anestetika pomôže hnis odstrániť a vyčistiť nechtové lôžko.

Pomôžte si babskými radami

Na vyliečenie paronychie často netreba hneď siahať po antibiotikách. Najmä ak príznaky spozorujete v počiatočnej fáze a nie sú ešte závažné. Je však potrebné začať liečbu okamžite a nenechať zápal zájsť do pokročilého štádia.

Teplé kúpele

Teplé kúpele sa odporúčajú ako vhodná liečba najmä pri akútnej paronychii. Pomôžu zmierniť zápal a uvoľniť hnis. Do misky s teplou vodou môžete pridať epsomskú soľ alebo prírodné oleje. Namáčajte postihnutú oblasť po dobu 15-20 minút 3- až 4-krát denne. Po kúpeli namočené miesto dôkladne osušte.

Prírodné oleje

Pomôcť môžu aj niektoré prírodné oleje. Napríklad čajový stromový olej, ktorý sa získava z čajovníka. Tento olej z čajovníka má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti vďaka flavonoidom a terpénom, ktoré sú obzvlášť účinné pri liečbe paronychie. Čajovníkový olej môžete zmiešať aj s oreganovým olejom, ktorý má protiplesňové účinky. Stačí dať pár kvapiek na gázu a uviazať okolo postihnutého miesta.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 receptov na top šalátové zálievky: Na túto nedá dopustiť šéfkuchár celebrít!

Jablčný ocot

Antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi vlastnosťami oplýva tiež jablčný ocot. Obsahuje aktívne zložky, ktoré dokážu zlikvidovať baktérie spôsobujúce paronychiu a tiež pomáha redukovať zápal. Namočte vatový tampón do octu a priložte ho na 20 minút na infikované miesto. Ak budete pociťovať jemné štipkanie, je to normálne. Ak vás to bude však štípať príliš, rozrieďte ocot vodou.

Kurkuma a šupky cibule

Kurkuma je výrazné oranžovo-žlté korenie, ktoré je obľúbeným dochucovadlom kari omáčok. Koreň tejto rastliny má však liečivé, antioxidačné a protizápalové účinky a v prírodnej medicíne sa využíva už tisíce rokov. Odporúča sa kombinovať s cibuľovou šupkou, ktorá má protizápalové účinky. Vo vode zohrejte šupky cibule s niekoľkými kvapkami kokosového oleja a korením kurkumy. Zmes naneste na infikovaný necht a prelepte leukoplastom aspoň dvakrát denne.

Aloe vera

Aloe vera je známy pomocník nielen v kozmetike, ale aj medicíne. Má niekoľko liečivých vlastností vrátane antiseptických a protizápalových účinkov. Obsahuje polyfenolové antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať zápaly kože a upokojujú nechtové lôžko. Využiť môžete rozrezaný čerstvý list aloe vera alebo siahnuť po gély z lekárne.

Kedy radšej navštíviť lekára?

Ak máte príznaky mierne a infekcia sa ďalej nerozšírila, pokračujte s domácou liečbou. Ak však pociťujete intenzívnu bolesť a nebodaj sa vám začali tvoriť opuchy a pľuzgiere, určite navštívte lekára. Ak sa vám na mieste nahromadil hnis, bude potrebné sa ho zbaviť. Vytláčať samy by ste si ho nemali. Môžete si infekciu ľahko rozniesť aj na iné miesta na koži.

Lekár môže navyše odobrať vzorku a v laboratóriu zistia, ktoré konkrétne patogény vám infekciu spôsobujú. Vďaka tomu vám bude vedieť stanoviť cielenú liečbu. Konzultáciu u lekára by ste mali zvažovať aj vtedy, keď sa vám paronychia opakovane vracia.

Urobte tieto opatrenia a paronychii predídete

Niektorí môžu byť na zápal nechtového lôžka náchylnejší viac než iní. Nevyhýba sa však ani deťom, ktorých jemná pokožka je citlivejšia na malé poranenia, alebo deťom, ktoré si často cmúľajú palce. Opatrní by mali byť aj ľudia so zníženou imunitou a diabetici.

  • Dbajte na správnu hygienu – dôkladne si umývajte ruky mydlom a vodou, najmä po kontakte so znečistenými povrchmi.
  • Neobhrýzajte si nechty ani kožu v ich okolí.
  • Dôkladne sa starajte o svoje nechty – nestrihajte ich príliš nakrátko. Vyhnite sa nadmernému stláčaniu nechtových kútikov a pri strihaní si dajte pozor na kožu okolo nechtov. Nechty strihajte pravidelne a nedovoľte im prerásť do okolitej kožičky. Používajte čisté nožničky, určené na strihanie nechtov.
  • Pri častej práci s vodou alebo agresívnymi chemikáliami noste rukavice.
  • Používajte hydratačné krémy prípadne oleje na udržanie zdravej nechtovej kožičky.
  • Ak majú vyše chodidlá tendenciu rýchlo a ľahko sa spotiť, nenoste tie isté topánky niekoľko dní po sebe. Obuv striedajte, aby mala čas vysušiť sa.
     Sledujte náš Facebook
Zdroj: Plnielanu.sk, bbc.com, sleepfoundation.org
Odporúčame