Máte sedavú prácu a nedostatok pohybu? Vedci vysvetľujú, prečo je vhodné začať s chôdzou

Doprajte si pravidelnú dávku pohybu bez zbytočných výhovoriek na nedostatok času (Zdroj: Freepik/freepik)

Ak aj váš deň obsahuje minimum pohybu, koledujete si o nábeh na rôzne ochorenia. Ranná cesta autom do práce, osem hodín sedenia v kancelárii a „gaučing“ po práci neprospieva nikomu – dokonca ani tým skôr narodeným. Doprajte si pravidelnú dávku pohybu bez zbytočných výhovoriek na nedostatok času. Pretože všetko sa dá, len treba chcieť.

Robíte to pre zdravie

Na to, aby ste zaradili do svojho harmonogramu pohyb, nemusíte byť lekár či odborník. Postačí sedliacky rozum, ktorý vám napovie, že sedavý spôsob života nie je príliš v pohode. Ako uvádza portál Science Alert, ľudia, ktorí holdujú pohodlnému životnému štýlu sú náchylnejší na vznik rakoviny či cukrovky, ale tiež je u nich vyššia pravdepodobnosť úmrtia na niektorú z chorôb kardiovaskulárneho charakteru.

To, čo môžete pre svoje zdravie urobiť je najmä to, že si budete svoje nutné sedenie kompenzovať optimálnym pohybom. Ak nie ste športový typ a ani nemáte priestor na cvičenie, nezúfajte. Do pohybu sa zaraďuje aj obyčajná chôdza, ktorej budete mať vďaka malým zmenám vo svojom živote dostatok.

Nemusíte padať únavou

Nová vedecká štúdia analyzovala údaje desiatok tisíc bežných ľudí. Na vzorke približne 70-tisíc respondentov zmapovali vplyv chôdze na ich fyzické ale aj psychické zdravie. Údaje o ľudskom životnom štýle zbierajú dlhodobo (výskum trvá od roku 2006 a jeho koniec je plánovaný o približne 30 rokov).  

Výskum prebieha v týždňových intervaloch, počas ktorých vybraná vzorka ľudí nosí smart náramok, vďaka ktorému je zbieranie dát omnoho jednoduchšie. Úlohou skúmaných ľudí je žiť život tak ako sú zvyknutí. Následne vedci podľa údajov vyhodnotili dve skupiny – tá, ktorá trávila sedavým spôsobom života viac ako 10 hodín denne, bola zaradená do rizikovejšej časti. Tí, ktorých život obsahoval vyššiu mieru fyzickej aktivity, vykazovali znateľne lepšie výsledky.

Čo zistili?

Analýza potvrdila vedeckú hypotézu o potrebnosti pohybu. Ukázalo sa, že približne 2200 krokov denne je prevenciou proti viacerým ochoreniam. Za optimálnu hodnotu pohybu u zdravého človeka stanovili však hranicu 9 až 10-tisíc krokov.

Osoby, ktoré bojovali proti sedavému životu sa preukázali ako o čosi zdravšie a tiež u nich bolo znížené riziko srdcových ochorení o 21 % a celkové riziko úmrtnosti o 39 %.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame