Od bolesti hlavy až po riziko úmrtia! Čo vás ochráni pred touto častou zápalovou chorobou?

Pneumónia

Zápal pľúc, odborne nazývaný pneumónia, je zápalové ochorenie (Zdroj: GettyImages)

Najmä počas zimných mesiacov sa medzi deťmi a seniormi šíri nepríjemné ochorenie nazývané pneumónia, teda zápal pľúc. Ide o mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré si ročne vyžiadal stovky životov na Slovensku. Ako sa prejavuje, ako proti nemu účinne bojovať a čo robiť, aby ste ho nedostali?

V článku sa dočítate:

Čo je pneumónia?

Pneumónia, alebo zápal pľúc, je infekcia pľúcneho tkaniva. Tak ako môžete mať zápal na nohe či na tvári, môžete ho mať aj na vnútorných orgánoch, v tomto konkrétnom prípade na pľúcach. Pneumónia ťaží ľudí už dlhé roky, no až do vynájdenia penicilínu a následných antibiotík v prvej polovici 20. storočia bola ambulantne prakticky neliečiteľná.

Zápal pľúc je choroba vyvolaná následkom inej choroby. Doktor Oto Sova z výskumného ústavu BOOS – BS pre náš web hovorí: „Väčšinou sa prejavuje s odstupom času a je ponímaný ako dôsledok nevyliečeného prvotného ochorenia.“ Ak teda nebudete liečiť samotnú chrípku a kašeľ, koledujete si o zápal pľúc. To isté platí o čiastočnom liečení popri pracovných povinnostiach.

Príznaky

Pneumónia má tri základné typy, ktoré sa u pacientov inak prejavujú. Podľa nich vie lekár určiť aj správny druh liečby. Delí sa na:

  • Bakteriálnu: prejavuje sa vysokými horúčkami (nad 38,5 °C), zimnicou, vykašliavaním (zelených) hlienov a kvapôčok krvi, problémami s dýchaním, bolesťami hlavy a brucha (vrátane vracania) a vyčerpanosťou.
  • Vírusovú: ide zvyčajne o západ horných dýchacích ciest, príznakmi sú rovnako horúčka či bolesti hlavy, brucha, kĺbov a svalov, ale aj nepríjemné tlačenie na hrudník až vracanie.
  • Mykroplazmovú: má najdlhší priebeh, prejavuje sa suchých a dráždivým kašľom, nádchou, pískaním počas dýchania a rovnako aj zvýšenou teplotou.

„Pri liečbe bežných ochorení horných dýchacích ciest po podaní liekov proti horúčke vysoké teploty pomerne rýchlo ustupujú. Ak napriek intenzívnej liečbe zotrvávajú, je to výzva na hospitalizáciu. Iným podnetom je dlhodobý kašeľ, ktorý nemožno utíšiť,“ prezradil lekár Oto Sova.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Užívanie antibiotík: Viete, kedy tieto lieky pomáhajú a kedy vám môžu skôr uškodiť?

Zápal pľúc rozhodne neberte na ľahkú váhu. Lekárska fakulta Univerzity Komenského informuje, že celosvetovo je pneumónia 9. najčastejšia príčina úmrtia vo svete (spoločne s chrípkou) a najčastejšia príčina úmrtia spôsobená hocijakou infekciou. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných približne 17-tisíc pacientov, pričom toto ochorenie si napokon vyžiada približne 2-tisíc úmrtí.

Deti sa môžu nakaziť aj vdýchnutím cudzieho telesa, ktoré môže prenášať baktérie – napríklad mince, hračky či dokonca jedlo. Najzraniteľnejšou skupinou sú najmä seniori nad 65 rokov s pridruženými chorobami.

Trpia ňou najmä malé deti a starší ľudia

Práve seniori sú najohrozenejší, pričom nie sú jedinou ohrozenou skupinou. „Zápal pľúc je najnebezpečnejšie ochorenie starších osôb, ktoré majú obmedzený pohyb a na druhom mieste najviac postihuje deti od narodenia do troch – štyroch rokov, často po nástupe do škôlky,“ tvrdí doktor Oto Sova.

Medzi príznakmi u starších ľudí pritom nemusia byť len samotná horúčka, bolesti alebo kašeľ. Seniori často pociťujú aj nechuť do jedla, zmätenosť či dokonca delírium. To môže vyústiť až do straty koncentrácie a stability – nasledujú pády a neželené úrazy. Nakoľko lieky majú aj nežiadúce účinky a bijú sa s inými už užívanými liekmi, liečba je nielen zložitá, ale aj dlhá.

Ako dlho trvá liečba?

Na rozdiel od bežnej chrípky, na boj proti zápalu pľúc nemusí stačiť správne užívanie liekov v domácnosti. Ak váš stav nie je vážny, ambulantný lekár vám predpíše vhodné antibiotiká. K zlepšeniu by malo dôjsť po dvoch, maximálne troch dňoch. Keď sa aj po tomto čase stále cítite rovnako, skúste požiadať lekára o zmenu antibiotík, prípadne antivirotík, ak je zápal pľúc vyvolaný vírusovým ochorením.

Pneumónia sa z hľadiska liečby delí na ľahší priebeh (trvá kratšie) a ťažký priebeh. Ak máte ľahký priebeh, v posteli (pravdepodobne doma) si poležíte dva až tri týždne. Ani tu ale liečba nekončí. Po tom, čo vyjdete z postele a zaradíte sa do normálneho života, nastupuje fáza doliečenia. Lieky beriete ešte ďalších šesť až osem týždňov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Seniori vo svete informácií: Ako sa bezpečne orientovať na internete a ako rozlišovať hoaxy?

Problémy nastávajú pri ťažkom priebehu choroby. Počas neho je potrebná hospitalizácia a pobytu v nemocnici sa pravdepodobne nevyhnete. Antibiotiká vám lekári podávajú cez infúziu. Takýto priebeh spravidla trvá jeden až dva mesiace, potom prichádza doliečovacia fáza.

Pri zhoršenom stave v nemocnici môžete skončiť aj na jednotke intenzívnej starostlivosti. Niekedy pacient nie je schopný sám dýchať a vtedy ho lekári pripoja na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá privádza kyslík do tela bez toho, aby pacient sám dýchal. Práve ťažšie priebehy spojené s vyšším vekom, slabou imunitou a pridruženými chorobami končia až smrťou.

Zápal pľúc a jeho infekčnosť

Mnohí si ani neuvedomujú, že zápal pľúc, podobne ako každá chrípka, je infekčné ochorenie a môže sa prenášať z človeka na človeka. „Dôkazom je, že existuje vakcína, ktorou je možné sa očkovať proti zápalu pľúc, najmä pneumokokom. V prevencii sa využívajú všetky formy izolácie a ochrany, napríklad preventívne užívanie saponínov, ktoré znížením povrchového napätia znemožňujú prichytenie sa pneumokokov na povrch bronchov či pľúcnych alveol, a buď nedôjde k ochoreniu alebo je liečba podstatne kratšia a účinnejšia. Z tohto dôvodu aj antibiotiká pracujú v prítomnosti saponínov účinnejšie,“ informuje doktor Oto Sova pre náš web.

Zápal pľúc sa šíri ako každý kvapôčková infekcia. Ak sa teda ocitnete v blízkosti niekoho, o kom viete, že ním trpí alebo sa z neho lieči, rozhodne si prekryte dýchacie cesty. Takýto pacient by nemal vychádzať medzi ľudí. Po strete s pacientom si rozhodne poriadne umyte ruky, čo je jednou z prevencií.

Prevencia

Šíreniu mnohých chorôb sa predchádza vakcináciou. Aj na Slovensku vám lekári vedia podať vakcínu proti zápalu pľúc. Liečba antibiotikami nemusí zabrať každému, na čo upozorňuje aj Úrad verejného zdravotníctva SR. Očkovanie je najúčinnejšie najmä v jesenných mesiacoch a nakoľko účinok je maximálne 12 mesiacov, odborníci odbočujú pravidelné očkovanie každý rok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako spolu súvisia nočné svetlo a príjem potravy? Prečítajte si, čo skúma táto slovenská študentka!

Protilátky sa v lete vytvoria do 14 dní od podania vakcíny a ide o jednodávkovú ochranu. Pneumokoky, ktoré sú aj za zápalom pľúc, sú zodpovedné za viac ako polovicu úmrtí spôsobených pneumóniou. Vakcína je účinná práve proti nim.

V prevencii je vhodné okrem vakcinácie aj užívanie saponínov. „Nachádzajú v bežne dostupnej zelenine, napríklad brokolici, sóji, strukovinách, ale aj v bylinkách či červenom víne. Sú to však veľmi nízke dávky. Ak by sme chceli mať vo svojom tele dostatočne účinné množstvo saponínov, museli by sme konzumovať napríklad až niekoľko kilogramov zeleniny denne. Našťastie, rastliny druhu yucca shidigera, rastúce vo vysokohorských púšťach, obsahujú mnohonásobne viac saponínov a z ich bylí a listov sa po vysušení a drvení získavajú koncentrované formy,“ dodáva lekár Oto Sova z výskumného ústavu BOOS – BS.

Neliečená pneumónia

Zápal pľúc v žiadnom prípade neberte na ľahkú váhu. Po prekonaní pneumónie alebo jej nesprávnom liečení (prípadne nedoliečení) vám hrozí pretrvávajúca bolesť v pľúcach, problémy s dýchaním či znížený objem pľúc. Následky závisia od samotného ochorenia – jeho typu, dĺžke priebehu a kvality liečenia. Pomôcť s dýchaním po prekonaní pneumónie vám môže aj terapeut, prípadne zahrievanie pľúc.

Niektorým pacientom sa ochorenie môže aj prinavrátiť. Nie je to tak, že ak ste pneumóniu už raz prekonali, viac sa s ňou nestretnete. Najmä ľudia s oslabenou imunitou a zle doliečeným zápalom pľúc by si mali dať obzvlášť pozor, pretože toho ochorenie sa môže vrátiť a to aj počas nevinnej chrípky.

V takomto prípade vás lekár pošle na CT hrudníka, ktoré môže odhaliť až bronchiektáziu, teda rozšírené priedušky, v niektorých prípadoch dokonca nádor. Aj keď je pneumónia závažné ochorenie, s dobrým lekárom ho určite v zdraví prekonáte. Dôležitejšie je však myslieť na to, aby sa pre istotu neobjavilo vôbec.

Mali ste už niekedy zápal pľúc?

 

Zdroj: plnielanu.sk, LF UK, zdravie.sk
Odporúčame