Zákerná rakovina pankreasu: Môže jej vznik podnietiť nezdravý životný štýl?

doktorka a pacient v ordinácii

Riziko vzniku rakoviny pankreasu sa zvyšuje nezdravým životným štýlom (Zdroj: Freepik/freepik)

Hoci nie presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu nie sú známe, môžu ho podnietiť rôzne faktory. Jedným z nich je nezdravý životný štýl, ktorý zahŕňa fajčenie, nadmerný príjem alkoholu či obezitu. Upozornil na to Národný onkologický inštitút (NOI). Vyzýva preto ľudí, aby nepodceňovali zdravý životný štýl.

Medzi ďalšie riziká, ktoré môžu ovplyvniť rozvoj rakoviny pankreasu patria ochorenia ako cukrovka a chronický zápal pankreasu. Okrem nich to môžu byť aj mutácie v určitých génoch, rodinná anamnéza či dedičnosť.

„Celosvetovo je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí u mužov a žien, ktorá dominuje aj na Slovensku. Slovensko je v počte novozistených prípadov rakoviny pankreasu ročne štvrté na svete a druhé v Európe (podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie). Každý rok u nás pribudne takmer 1100 nových prípadov,“ priblížil inštitút na sociálnej sieti.

Najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, žltačku, depresiu, bolesti brucha a chrbtice. K nim sa pridružuje aj nevysvetliteľné chudnutie, tmavý moč, hnačka alebo ílovitá stolica, zhoršenie cukrovky či hlboká žilová trombóza.

Inštitút poukázal na to, že v súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test alebo metóda, ktorá by dokázala správne a včas identifikovať skorú formu rakoviny pankreasu. „Osveta hrá kľúčovú rolu, aby sa znižoval vplyv rizikových faktorov a aby sa karcinóm pankreasu zachytil podľa možností čo najskôr,“ dodal.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame