Našli ste si hrčku na krku? Zbystrite pozornosť, môže sa jednať o rakovinu štítnej žľazy, takto ju rozoznáte!

štítna žľaza

Medzi najvážnejšie ochorenia štítnej žľazy patrí rakovina, ktorá ak sa odhalí včas, má vcelku dobré vyhliadky na úplné vyliečenie (Zdroj: Freepik/natabuena)

Rakovina štítnej žľazy sa vyskytuje v bunkách štítnej žľazy – orgáne, ktorý sa nachádza na spodnej časti krku a produkuje životu dôležité hormóny, ktoré upravujú srdcovú frekvenciu, krvný tlak, telesnú teplotu či hmotnosť človeka. Tento nenápadný orgán v tvare motýlika však dokáže spôsobiť poriadne zdravotné problémy, najmä keď sa jedná o jej nádorové ochorenie.

Nádor na štítnej žľaze spočiatku nemusí mať vôbec žiadne príznaky, preto sa naň často až v neskorších štádiách. Dobrou správou však je, že niektoré typy rakoviny, ktoré štítnu žľazu postihujú, rastú veľmi pomaly a dá sa z nich úplne zotaviť, no iné môžu byť veľmi agresívne. Väčšina prípadov rakoviny štítnej žľazy sa však dá úplne vyliečiť. Viete však, ktoré druhy to sú a aké majú príznaky?

Všímajte si zmeny na tele, môže vám to zachrániť život

Ak sa na vašom krku objaví hrčka – zväčšená uzlina – ktorú možno nahmatať cez kožu na krku, váš hlas sa zmení, budete mať ťažkosti s prehĺtaním alebo neidentifikovateľné bolesti krku či hrdla so zdurenými lymfatickými uzlinami, pre istotu navštívte lekára. Dodnes však nie je celkom jasné, čo presne spôsobuje rakovinu štítnej žľazy.

Najčastejšími spúšťačmi sú zmutované gény, ktoré sa prenesú z matky na dieťa. Spôsobiť ju môžu aj vplyvy vonkajšieho prostredia, napríklad rádioaktívne žiarenie. Nezriedka sa preto tento druh rakoviny môže „dediť“ naprieč generáciami rodín. Viac náchylné na toto ochorenie sú práve staršie ženy, no nevyhnú sa jej ani muži.

Niektoré časté druhy sa dajú ľahko liečiť, iné sú zriedkavé

Rakovina štítnej žľazy sa delí na viaceré typy z hľadiska toho, aké bunky tvoria rakovinový nádor. Jej vzácne druhy, ku ktorým patria napríklad sarkóm či lymfóm štítnej žľazy, sa vytvárajú len v charakteristických bunkách a častiach tohto orgánu a sú v podstate ojedinelé. K najznámejším typom rakoviny štítnej žľazy však patria:

Papilárna rakovina štítnej žľazy je najbežnejšou formou a môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Najčastejšie však postihuje ľudí vo veku od 30 do 50 rokov. Rastie pomaly, zvyčajne len na jednej strane štítnej žľazy. Môže sa rozšíriť aj do lymfatických uzlín.

Folikulárna rakovina štítnej žľazy vzniká z folikulárnych buniek štítnej žľazy. Zvyčajne postihuje ľudí starších ako 50 rokov, ale nie je to pravidlo, môžu ňou ochorieť aj oveľa mladšie ročníky, u ktorých je dobre liečiteľná. Taktiež rastie veľmi pomaly, no jej výskyt je o čosi zriedkavejší.

Anaplastická rakovina štítnej žľazy je zriedkavý typom, ktorý rastie rýchlo a je veľmi ťažké ho liečiť. Tento typ je veľmi ojedinelý, predstavuje asi 1% zo všetkých vzniknutých nádorov štítnej žľazy. Tento druh ochorenia sa zvyčajne vyskytuje u dospelých vo veku 60 rokov a starších.

Medulárna rakovina štítnej žľazy začína v bunkách štítnej žľazy nazývaných C bunky, ktoré produkujú hormón kalcitonín. Zvýšené hladiny kalcitonínu v krvi môžu naznačovať jej vznik vo veľmi skorom štádiu. Je dedičná v rodinách, kde sa v predošlých generáciách mohla vyskytnúť, preto sa takýmto ľuďom odporúča včasné odstránenie štítnej žľazy ešte pred prepuknutím ochorenia.



Zdroj: mayoclinic.org, plnielanu.sk
Odporúčame