Rastlina mesiaca: Očarí vás kresbou listov a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov

Tradeskancia

Tradeskancia je známa izbová rastlina, bude sa jej však dariť aj v záhrade (Zdroj: GettyImages)

O tom, že rastliny nádherne dopĺňajú interiér, nemusí byť zrejme už ani zmienka. Kvety sú navyše prospešné aj pre naše zdravie. Napriek tomu je ich počet v domácnostiach niekedy minimálny, alebo rovnajúci sa nule. Dôvod je jednoduchý.

Starostlivosť o rastliny si vyžaduje určité poznatky a čas. Neplatí to však pre všetky druhy. Poznáme rastlinu, ktorá je ideálnou voľbou pre každého začiatočníka. Tradeskanciu.

Pôvod rastliny

Prvé, čo si môžeme všimnúť na rastline, je jej nádherné sfarbenie. To môže evokovať, že pochádza z exotických krajín. Nie ste ďaleko od pravdy. Tradeskancia má svoj pôvod v Mexiku, ale nájsť ju môžeme aj v Európe v prímorských krajinách.

Najrozšírenejším druhom je Tradeskancia bledá zvaná aj ‚Purpurea‘ a Tradescantia zebrina. Existuje však viac ako 70 druhov tejto rastliny. Svojím vzhľadom dokáže tradeskancia rozžiariť každý priestor. Jej pýchou sú najmä jej okrasné listy. Tie majú zeleno-fialové odtiene, avšak na vrchu majú takzvané pruhované panašovanie. Dorastá do výšky aj 30 centimetrov a približne rovnaká je aj šírka.

Vedeli ste, že sa rastline sa ľudovo hovorí aj palčiarka alebo palcová rastlina? Je to vraj preto, že každý mesiac narastie o dĺžku jedného palca.

Starostlivosť o ňu zvládne každý

Ak si donesiete domov zo záhradníctva práve túto rastlinu, s jej umiestnením si nemusíte lámať hlavu. Dariť sa jej bude takmer všade, a to dokonca aj v kúpeľni. Tým, že pochádza z tropickejších oblastí priam miluje vyššiu vlhkosť. Ak je to však možné, neumiestnite ju na priame slnko a ani do veľkého tieňa.

Polievať ju stačí jedenkrát za dva týždne. Dôležité je, aby zemina medzi zálievkami úplne preschla. Tradeskancia nevyžaduje špeciálnu zem a dokonca ani hnojivo. Naopak, bude vďačná, ak ju zhruba každú jar, maximálne každú druhú, presadíte do väčšieho kvetináča. Odporúčame vybrať si závesný, aby sa rastlina mohla krásne ťahať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kvetinový trh pri kaštieli v Betliari budú sprevádzať špeciálne prehliadky: Odhalia životný štýl aristokracie

Ak by sa vám natoľko zapáčila, že by ste doma chceli ďalší kúsok, nemusíte ho zháňať v záhradníctvách. Tradeskanciu si viete rozmnožiť aj sami doma. Stačí, ak odrežete stonkový odrezok, na ktorom už sú lístky. Ten vložte do pohára s vodou, ktorú pravidelne meňte. Približne po mesiaci môžete pozorovať korienky. Ak majú približne 5 centimetrov, je to znak toho, že môžete rastlinu posadiť do zeme.

Pestujete tradeskancie?

Čo je dobré vedieť o tejto rastline?

Aj keď je krásna, je jedovatá. Držte ju preto ďalej od malých detí a aj od domácich miláčikov. Nepoteší ani fakt, že je silným alergénom a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Pracujte s ňou preto výhradne v záhradkárskych rukaviciach.

Má však aj mnohé pozitívne vlastnosti. Čistí vzduch a ako uvádza portál plantizia.sk„Tradescantie sú dôležité pre cytogenetiku (odbor biológie, ktorý sa zaoberá bunkovou genetikou), pretože počas evolúcie prešli mnohými zmenami v štruktúre a počte chromozómov. Používajú sa aj ako bioindikátory environmentálnych mutagénov a radiácie. Farba tyčiniek v kvetoch, ktorá je normálne fialová, sa po vystavení určitým látkam sfarbia do ružova. Z niektorých druhov sa vyrábajú kvapky do očí proti únave a preťaženiu.“

 Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, plantizia.sk
Odporúčame