Recept na dnes: Exotický figový džem na dva spôsoby, nebudete potrebovať štipku cukru!

Figový džem na dva spôsoby

Figový džem na dva spôsoby (Zdroj: GettyImages)

Mnohým sa pri zmienke o figách vynoria v mysli spomienky na vianočné sviatky, kedy toto exotické ovocie nemohlo chýbať na sviatočnom stole. Tí viac rozcestovaní si zasa určite  predstavia dovolenku v Chorvátsku alebo v Grécku, keďže k obom krajinám figy neodmysliteľne patria.

Dnes však už figy rozhodne nie sú považované za exotiku. To, čo bolo pred rokmi nemysliteľné, sa stalo skutočnosťou, a to nielen v južných okresoch Slovenska. Figy si vieme dopestovať aj v našich záhradách! Možno aj tú vašu krášli figový krík, a práve premýšľate, čo s úrodou. Vyskúšajte skvelý figový džem, je to naozajstná pochúťka. Ponúkame hneď dva recepty, jeden dokonca bez pridania cukru.

Figový džem s pomarančom

Potrebujeme:

 • 1 kg čerstvých fíg
 • 1 veľký pomaranč
 • kôru z 1 pomaranča
 • šťavu z 1 citróna

Postup:

 1. Figy nelúpeme, len ich dobre umyjeme a pokrájame na štvrtky.
 2. Vložíme do hrnca spolu s mesiačikmi pomaranča, šťavou z citróna a nastrúhanou pomarančovou kôrou.
 3. Varíme za častého miešania na miernom plameni.
 4. Či je džem hotový, skúšame ako pri každom inom druhu džemu – varechu pretiahneme po dne hrnca, keď sa čiara za ním nezatvára, môžeme plniť do pohárov.
 5. Sterilizujeme 10 minút pri 90 ºC.

Mohlo by vás zaujať: Praktický návod, ako a kedy strihať figu: Nepremeškajte správne obdobie a úroda bude bohatá


Klasický figový džem

Potrebujeme:

 • figy
 • trstinový cukor
 • kvalitný alkohol

Postup:

 1. Figy umyjeme a pokrájame na kocky. Vložíme do misy a zasypeme trstinovým cukrom. Dôkladne premiešame a v chladničke necháme odležať na 24 hodín, aby plody pustili šťavu.
 2. Na druhý deň opäť premiešame, vložíme do hrnca alebo väčšej panvice a za stáleho miešania varíme dovtedy, kým sa voda neodparí a nevznikne hustý lekvár.
 3. Lyžicou plníme do malých pohárov doplna. Navrch nalejeme 1 lyžičku kvalitného alkoholu, pevne zatvoríme viečko, poháriky otočíme hore dnom a zabalené do utierky necháme vychladnúť.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame