Riziko vzniku rakoviny možno znížiť: Pomáha zdravý životný štýl, prevencia i očkovanie proti niektorým vírusom

žena so psíkom na prechádzke v prírode znižuje riziko vzniku rakoviny

Pravidelný pohyb znižuje riziko vzniku rakoviny (Zdroj: Unsplash/Stephen Goldberg)

Riziko vzniku rakoviny možno znížiť zdravým životným štýlom. Za jeho súčasť považujeme napríklad pravidelný pohyb, udržiavanie primeranej hmotnosti, vyhýbanie sa tabaku, minimálny príjem alkoholu či ochranu pokožky pred slnečným žiarením. Ochoreniu pomáhajú predchádzať tiež pravidelné preventívne prehliadky. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Pravidelné preventívne lekárske prehliadky a aktívne vyhľadávanie niektorých nádorových ochorení a ich diagnostika vo včasnom štádiu (napríklad skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva) zlepšujú prognózu pacientov, čím skôr sa začne liečba, tým vyššie bývajú šance na úspešné vyliečenie,“ priblížil na sociálnej sieti.

Očkovanie proti niektorým vírusom riziko vzniku rakoviny znižuje

Riziko vzniku rakoviny možno podľa odborníkov znížiť tiež očkovaním proti niektorým vírusom. Poukázali, že napríklad očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) pomáha predchádzať veľkej časti prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj rakovine genitálií, anusu a niektorým typom rakoviny hlavy a krku. „Vakcína proti hepatitíde B zas môže pomôcť znížiť riziko rakoviny pečene,“ doplnili.

Pomáha aj eliminovanie rizikových faktorov

Na vznik rakoviny podľa ÚVZ vplývajú vek, životný štýl, životné prostredie, strava, pôsobenie vírusov a infekcií či genetika. „Možným faktorom vplývajúcim na rozvoj ochorenia by mohla byť aj úroveň a spôsob spracovania stresu, vedecké dôkazy sú však zatiaľ nejednoznačné,“ doplnil.

Rakovina je všeobecné pomenovanie, ktoré sa používa pre rozsiahlu skupinu nádorových ochorení. Odborníci priblížili, že je pre ňu typické nekontrolované a časté delenie buniek v tele. „Takéto bunky už nedokážu plniť svoju pôvodnú funkciu, spravidla vytvárajú zhluky (nádory) a často dokážu zo svojho prvotného miesta migrovať aj do vzdialenejších častí tela,“ dodali.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame