Romantik alebo nie? Prezradia ho prsty!

Muž

thinkstockphotos.com

O mužoch a ich kvalitách hovoria rôzne ľudové múdrosti typu „podľa nosa poznáš kosa“. Dnes k nim môžete priradiť ďalšiu, ktorá je však postavená na vedeckom základe. Vďaka vedcom z Univerzity Komenského vám už pohľad na mužovu ruku prezradí, či je romantik, alebo ani nie.

Lásku, rovnako ako iné emócie, totiž regulujú hormóny. Jedným z nich je aj testosterón, ktorého vysoké koncentrácie v krvi sa u mužov podľa výsledkov štúdie fyziológov Univerzity Komenského v Bratislave prejavujú menej romantickým prežívaním, menej altruistickým a viac zištným štýlom lásky. Výskum, ktorý prezentovali aj na Fyziologických dňoch 2015 v Brne, realizovala Jaroslava Durdiaková pod vedením Daniely Ostatníkovej a Petra Celeca. Predmetom skúmania boli endokrinné faktory zodpovedné za prežívanie lásky u zdravých mladých mužov.


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Rozhoduje sa už v maternici

Testosterón má vplyv na organizáciu mozgu už v období pred narodením, teda počas vývinu v maternici. Moduluje poznávacie funkcie, napríklad priestorové schopnosti, ale aj emočné vlastnosti po narodení. „Nízke hladiny testosterónu v tomto období spôsobia, že neskôr v dospelosti sú muži viac romantickí. Naopak, vysoké dávky testosterónu v prenatálnom období predurčujú, že muži sú v dospelosti menej romantickí,“ vysvetlila Durdiaková. 

Muža prezradia prsty

Koncentrácie testosterónu počas prenatálneho obdobia je možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky ukazováka a prstenníka. Pre mužov je typické, že majú prstenník dlhší ako ukazovák. Menší rozdiel v dĺžke týchto dvoch prstov svedčí o silnejšom vplyve testosterónu na plod v období pred narodením.


Mohlo by vás zaujať: Jazda podľa znamenia zverokruhu: Aké auto by vám vybrali astrológovia?


Testosterónom k lepšej priestorovej orientácii

„Ľudské správanie je determinované nielen spoločenskými vplyvmi, ale aj hormónmi, ako ukazuje výskum, ktorý pomáha dopĺňať mozaiku poznania,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta. Vplyv testosterónu na ľudský organizmus dokazujú aj výsledky predchádzajúceho výskumu spomínaného tímu vedcov. Vysoké hladiny testosterónu v prenatálnom období môžu súvisieť napríklad aj s pôvodom nadania a lepšou priestorovou orientáciou u chlapcov.


Myslíte si, že dokážete dobre rozoznať romantika? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA
Odporúčame