ROZHOVOR Nocadeň je na scéne už neuveriteľných 25 rokov: Čo je za úspechom slovenskej kapely?

Nocadeň kapela

Kapela Nocadeň pripravuje koncert k 25. výročiu na scéne (Zdroj: nocaden.sk)

Zlomovým momentom kapely Nocadeň bol koncert skupiny U2, ktorého sa zúčastnili iba ako fanúšikovia. Keď sa však po jeho skončení v roku 1997 vrátili na Slovensko, bolo rozhodnuté – aj oni budú mať kapelu! O skupine, jej histórii ale aj plánoch do budúcna sme sa porozprávali so spevákom kapely Rasťom Kopinom.

Z histórie

Pamätáte si na rok 1997 a ten moment, keď ste sa rozhodli založiť kapelu?

Áno, ten moment si pamätám celkom živo. Vrátili sme sa z Anglicka, kde sme boli na brigáde a očarení koncertom U2 sme si povedali: teraz alebo nikdy. S kapelovým hraním sme už mali nejaké skúsenosti, ale tentokrát to už mala byť ozajstná kapela, ktorá bude vydávať platne, bude úspešná a ktorá sa vryje do sŕdc fanúšikov.

Úspech prišiel naozaj skoro. Veď už o necelé dva roky ste podpísali zmluvu s vydavateľstvom. Oslovili ste ich vy alebo vydavateľstvo oslovilo vás?

V tomto nám pomohol fakt, že sme sa, ešte ako nezávislá kapela, dokázali presadiť do rádiových rotácií. Úspech nášho prvého singla Budím sa sám vyvolal okamžitý záujem vydavateľstva BMG Ariola, s ktorým sme podpísali zmluvu na prvé dva albumy.

Keď ste sa v roku 2001 dostali do Poľska, aké to boli pocity? Zaznamenali ste tam väčšie úspechy? Predsa len, ak sa nemýlim, tak ste boli jednou z prvých kapiel, ktoré sa so slovenskými pesničkami pokúsili preraziť v Poľsku.

Bolo to niečo absolútne nečakané. To, že sme sa zrazu ocitli na nepomerne väčšom trhu ako je ten slovenský a mali sme za sebou podporu poľskej pobočky BMG, nám určite trocha zdvihlo sebavedomie. Naše pesničky sa tam hrali v nezávislých rádiách, odohrali sme tam klubovú šnúru, mali sme tam slušné fanúšikovské zázemie a ja som si tam našiel ženu, s ktorou mám dieťa. Takže to bola osudová záležitosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Slovenský vedec skúma roky rastlinu, ktorá pomáha ľudskému telu: Dokáže spomaliť starnutie?

Nový album už čoskoro

Už od samotného začiatku ste boli aktívni, čo koniec koncov dokazuje aj rozpis vašej histórie na vašom webe. Zdá sa mi však, že v posledných 4 rokoch o vás takmer nepočuť. Ako to vnímate? Stratili ste chuť do tvorenia skladby?

Áno, to máš pravdu, čím sme starší, tým tvorba nových pesničiek trvá trocha dlhšie. Ale na druhej strane, nikam sa už nemusíme ponáhľať. Skladieb, ktoré sme vytvorili za tých 25 rokov nášho trvania je dosť. V poslednej dobe sa trocha vŕtame v minulosti, keďže spätne vydávame naše albumy na vinyloch. To nás teraz zamestnáva, okrem koncertovania, najviac. Rok 2024 by však teoreticky mohol priniesť náš ďalší radový album. V hlave už mám jeho náčrt.

Ktorá pesnička je vašej skupine najbližšia a, naopak, ktorá sa stretla s neočakávane veľkým ohlasom u ľudí?

Za seba môžem povedať, že mojim miláčikom je skladba Svitanie a pieseň, ktorá zaznamenala neočakávaný ohlas je určite Havran. Aj keď ja som tej skladbe veril vždy…

Veľmi zaujímavý počin bol, keď ste svoje piesne priniesli v upravenej verzii ako Nocadeň v divadle. Aspoň ja osobne to vnímam ako fresh osvieženie. Nepripravujete opäť niečo podobné?

Na mojom „to do liste“ mám určite album, kde by sme sa spojili s veľkým symfonickým telesom. Dajme tomu však ešte trocha času.

O úspechoch aj plánoch

Už ste na scéne neuveriteľných 25 rokov. Čo bol pre vás doposiaľ najväčší highlight?

Pravdepodobne sú to naši verní fanúšikovia a asi aj ocenenie Anděl, ktoré sme získali ako prví slovenskí umelci, za náš album Auróra. Toto ocenenie má pre mňa veľkú hodnotu.

V máji sa vaši fanúšikovia môžu tešiť na váš koncert, ktorý usporadúvate práve k výročiu založenia. Čím všetkým bude špeciálny?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Starších ľudí neprávom odsúvame na druhú koľaj: Psychologička radí, ako ich začleniť späť do kolektívu

Určite bude špeciálny svojou dramaturgiou. Zahráme na ňom aj pesničky z našich úplných začiatkov, ktoré na bežných koncertoch nezvykneme hrať. Radi by sme privítali nejakého zaujímavého hosťa, ktorý má k našej kapele blízko a bude iný aj svojou atmosférou, tá bude o niečo sviatočnejšia.

Aj slovenskí speváci a skupiny vedia urobiť koncerty svetovej úrovne. Koniec koncov, je toho dôkazom aj nedávny koncert Dary Rolins alebo ohlásený jesenný koncert skupiny Kontrafakt. Máte podobné ambície do budúcnosti s koncertmi, alebo by ste radi zostali pri svojom komornejšom a klubovejšom štýle?

Uvidíme, čo prinesie život. Veľkým koncertom sa určite nebránime, ale zároveň máme triezvy pohľad na vec.

Túto otázku ste dostali už určite mnohokrát, ale tak skúste ju zodpovedať aj našim čitateľom. Ako vznikol názov a čo ste ním chceli povedať? Znie to trochu ako yin a yang.

Vymyslel som ho ešte na strednej škole, čmáral som si na zošit rôzne názvy skutočných a aj fiktívnych kapiel a Nocadeň mi tam úplne jasne svietil. Nad jeho významom som sa zamýšľal až oveľa neskôr.

Vstupenky na špeciálny koncert 25 rokov Nocadeň nájdete na Predpredaj.sk


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Odporúčame