Rozlúčte sa s bradavicami: Ako s nimi bojovať – a zvíťaziť?

Chodidlo

thinkstockphotos.com

Bradavice či kožné výrastky sú veľmi nepríjemné a to hlavne z estetického hľadiska. Ak sú na viditeľnom mieste ako tvár či ruky, môžu vás zbytočne oberať o sebavedomie. Zbaviť sa ich občas býva pomerne zdĺhavé a náročné, ale nie nemožné.

Ako a prečo vznikajú bradavice

Bradavice sú vlastne zhluky odumretých kožných buniek. Existuje ich niekoľko druhov. Môžu byť ploché alebo vystupovať nad úroveň kože. Najčastejšie sa objavujú na rukách a nohách, ale nájsť ich môžete aj na tvári. Vznik bradavíc súvisí so stavom imunitného systému, pretože ide o vírusové ochorenie. Vyskytujú sa obvykle pri nedostatku vitamínov A a C, ktoré okrem iného aj vyživujú pokožku a zvyšujú obranyschopnosť organizmu.

Pomoc nájdete v lekárni

Odstrániť neestetické kožné výrastky je možné pomocou rôznych prípravkov z lekárne, ktoré sú voľnopredajné a teda nie potrebné navštevovať lekára. Je možné, že niektoré bradavice vám zmiznú aj samé.

Pokiaľ sa ich chcete zbaviť rýchlejšie môžete vyskúšať ceruzku na bradavice alebo aplikátor 2. generácie. Tieto prípravky fungujú na princípe ich zmrazenia alebo vypálenia. Pri zmrazovaní sa používa dietyléter a propán, pri vypaľovaní kyselina salicylová. Obidvomi metódami zničíte vírus, ktorý sa nachádza v bradaviciach. Prípravky sa neodporúča používať na citlivú pokožku tváre alebo v intímnych partiách.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Odstrániť sa dajú aj chirurgicky

Ak nechcete skúšať prípravky z lekárne, alebo vám jednoducho nezabrali tak, ako mali, obráťte sa na lekára. Bradavice je možné odstrániť niekoľkými spôsobmi.

Prvou možnosťou je ich zmrazenie pomocou tekutého dusíka, ktorý ich zmrazí a zlikviduje aj postihnuté tkanivá. Často je potrebné opakované zmrazovanie a teda niekoľko návštev u lekára. Odstraňovanie zmrazovaním môže zanechať jazvy, býva bolestivé a tak sa zvykne podávať lokálne anestetikum. Ešte bolestivejšia býva elektrokauterizácia, ktorá využíva aplikáciu vysokofrekvenčného elektrického prúdu.

Možné je aj odstraňovanie laserom, ktorý ale tiež môže zanechať na koži jazvy a okrem toho ani nezničí vírusy, takže výrastky sa môžu objaviť znova.

Ak podstúpite chirurgické odstránenie pri ktorom sa bradavica vyreže, samozrejme ostane jazva a nevyhnutné je aj lokálne umŕtvenie.


Mohlo by vás zaujať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Vyskúšajte domáce recepty

Ak chcete vyskúšať odstraňovanie bradavíc za pomoci domácich receptov, ponúkame vám niekoľko tipov. Prvým z nich je starý dobrý cesnak, ktorý je známy pozitívnymi účinkami na zdravie. Nie je teda prekvapením, že pomáha aj pri odstraňovaní bradavíc. Strúčik cesnaku rozpučte, priložte na postihnuté miesto a prelepte náplasťou. Cesnak aj náplasť by ste mali každý deň vymeniť a pri aplikácii dávať pozor na okolitú pokožku, ktorú môže cesnak vyžrať. Bradavica by mala odpadnúť v priebehu týždňa.

Ďalším dobrým pomocníkom je banánová šupka. Banán totiž obsahuje látky, ktoré majú blahodarný účinok na pokožku, a tak je nápomocný aj pri odstraňovaní kožných výrastkov. Keď ho zjete, odrežte kúsok šupky a priložte ho vnútornou stranou na bradavicu. Môžete ju obviazať obväzom alebo použiť náplasť, aby držala na mieste. Najlepšie je nechať šupku pôsobiť cez noc a opakovať až kým sa neprajníkov nezbavíte.

Na odstránenie bradavice je dobrý aj ocot. Stačí ak namočíte vatu do octu, priložíte na postihnuté miesto a necháte pôsobiť 1-2 hodiny denne.

Možno by ste to nečakali, ale bradavíc vás môže zbaviť aj bazalka. Bazalku nasekajte alebo rozmliaždite, priložte na postihnuté miesto a prelepte vodotesnou náplasťou. Táto voňavá a chutná bylinka obsahuje látky, ktoré ničia vírusy a tak dokáže zlikvidovať aj bradavice. Aplikovať bazalku by ste mali každý deň a výsledky by sa mali dostaviť behom týždňa.


Ako ste si s nepríjemnými bradavicami poradili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame