Naučte sa rozoznať bravčové mäso: Kedy je lepšia sviečková, karé, bôčik či krkovička?

Krájanie bravčového mäsa

Bravčové mäso je veľmi výživné a možno ho použiť na varenie, dusenie, pečenie, vyprážanie aj grilovanie (Zdroj: GettyImages)

Bravčové mäso je veľmi výživné a možno ho použiť na varenie, dusenie, pečenie, vyprážanie aj grilovanie. Záleží na tom, čo z neho chcete použiť. Akú časť si vybrať pri príprave rezňov a čo sa hodí na guláš?

Krkovička

Jedna z najpoužívanejších častí výsekového mäsa. Ako napovedá názov, ide o časť krku. Nachádza sa na hornej strane chrbta a nadväzuje na bravčové karé. Je mierne prerastená tukom. Pri tepelnej úprave sa prevažne vypečie, mäso však zostáva šťavnaté. Zvyčajne sa z neho robia steaky alebo sa nakrájané plátky rozklepú na rezne. Výborne sa hodí na guláš, perkelt a paprikáš. Môžete ho použiť na pečenie vcelku, grilovanie aj údenie.

Pečeň (karé)

Ide o najcennejšie výsekové mäso z chrbtovej časti. V prednej časti, kde nadväzuje na krkovičku, obsahuje vnútrosvalový tuk. Stredná a koncová časť má len málo tuku. Najčastejšie sa využíva na pečenie vcelku, rolády či kotlety, na grilovanie a prípravu rezňov – zapekaných, dusených aj vyprážaných. Mäso sa nakrája na plátky, ktoré sa odporúča pred úpravou z oboch strán naklepať.

Panenská sviečková

Panenka je najjemnejšie a najkvalitnejšie bravčové mäso. Nachádza sa v bedrovej časti nadväzujúcej na bravčové karé. Keďže ide o najchudšiu časť, hodí sa najmä na prípravu minútok a medailónikov. Okrem toho sa používa na pečenie vcelku, marinovanie a dusenie.


Mohlo by vás zaujať: Ako spoznať kvalitné a čerstvé bravčové mäso? Prinášame skvelé rady, ktoré sa oplatí mať v obchode poruke


Stehno

Veľmi kvalitné mäso zo zadnej končatiny je tmavšie a neobsahuje takmer žiaden tuk ani šľachy. Pripravujú sa z neho rôzne druhy šunky a slanina. V domácej kuchyni sa používa na pečenie vcelku, grilovanie, vyprážanie a dusenie. Skvele sa hodí na rolády, závitky či ražniči. Je potrebné ho rezať naprieč vláknami, aby sa rýchlejšie pripravilo a, samozrejme, naklepať.

Pliecko

Chutné, šťavnaté svetlé mäso sa nachádza v oblasti kĺbu prednej končatiny. Využíva sa najmä na prípravu ragú, soté, gulášu, rizota, vhodné je na pečenie vcelku, dusenie, grilovanie aj údenie. Predáva sa s kosťou ale aj bez nej.

Bôčik

Nachádza sa na boku a bruchu prasaťa. Je mastnejší, ideálny na pečenie vcelku, údenie, guláš, mleté rezne, plnené rolády a paprikovanie. Môže sa piecť vcelku aj s kožou.

Šunkový výrez

Ide o chudú časť bôčika, ktorá je vhodná na varenie alebo údenie.


Mohlo by vás zaujať: Bravčové mäso je tučné a nezdravé: Ide o mýtus alebo fakt?


Lalok

Táto časť nazývaná aj podhrdlina, má veľký podiel tuku (asi 70 – 90 %). Je vynikajúca ako zabíjačkový výrobok, obvarí sa, ochutí paprikou, cesnakom a korením. Môže sa vyúdiť ako slanina, použiť do klobás alebo iných mäsových výrobkov.

Kolienko

Delí sa na predné a zadné, pričom zadné má väčší podiel mäsa. Obe časti sú typické húževnatým svalovým tkanivom, sú tvrdšie. Aby mäso dostatočne zmäklo, tepelná úprava trvá niekoľko hodín. Často sa varí na obar alebo sa po predvarení dopeká. Je výborné na údenie a grilovanie. Obsahuje kolagén, ktorý podporuje tuhnutie, preto sa využíva pri príprave huspeniny, tlačenky, ale aj jaterníc.

Hlava, nožičky a chvostík

Pre tieto časti bravčoviny je typický nižší podiel mäsa. Vďaka obsiahnutému kolagénu sú užitočné pri príprave huspeniny. Nožičky a chvostík sú vhodné aj ako vývar do polievok a gulášu, hlava zas nachádza svoje uplatnenie pri zabíjačke. Využíva sa pri príprave tlačenky, jaterníc a iných mäsových špecialít.

Vnútornosti

Srdce, pečeň, obličky, jazyk či slezina majú veľkú výživovú hodnotu vďaka vysokému podielu bielkovín, vitamínov a minerálov. Používajú sa pri výrobe zabíjačkových špecialít: tlačenky, jaterníc, zabíjačkovej polievky, nátierok či paštét, ale aj na tradičnú slovenskú kuchyňu. Vnútornosti však majú vysoký obsah purínu, ktorý v tele zvyšuje kyselinu močovú. Nemali by sa preto jesť príliš často a vyhýbať by sa im mali ľudia trpiaci dnou, chorobami obličiek alebo reumou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame