Rozvod môže ovplyvniť vašu psychiku, ale aj telo: Na čo sa treba pripraviť?

Žena

thinkstockphotos.com

Žiadny rozvod nie je jednoduchý. Niekto si ho možno nepripustí až tak k telu, resp. je naň dostatočne pripravený, alebo psychicky odolný, iného zas „položí na lopatky“. Bez ohľadu na to ako sa dotkne vás, treba myslieť aj na negatíva, ktoré so sebou môže priniesť a myslieť na ne v dostatočnom predstihu. Na čo sa môžete pripraviť?

Úzkosti sa nezľaknite

Rozvod môže priniesť daň v podobe úzkosti, ktorá pramení z náhlej samoty a pocitu, že nemáte pri sebe blízkeho človeka. Niekoho, kto by vás podržal, pohladil, či pochopil. Všetko sa vám v tomto období môže zdať akési šedivé či čiernobiele. Samozrejme, každé ukončenie vzťahu a najmä to, ktoré musí rozdeliť nepríjemný súdny proces, zanechá na človeku určité psychické rany. Ide totiž o ťažkú a mentálne náročnú situáciu, ktorá si vyžaduje silnú a vyrovnanú osobnosť. Zachovať si v takejto situácii pevné nervy však nie je jednoduché a aj preto prežíva rozvod každý úplne inak.

Niektorí sa prejedajú, iní schudnú

Stresové obdobie, akým týždne po rozvode určite sú, prežíva každý inak. Trápenie, výčitky, samota, psychické vypätie – to všetko sa dá ventilovať aj prostredníctvom jedla. Je totiž dokázané, že psychika a trávenie spolu úzko súvisia. A preto niekomu robí dobre stres a nervozitu zajedať, pričom hrozí, že sa tento „zlozvyk“v konečnom dôsledku veľmi nepríjemne odrazí na vašej hmotnosti. Protipól prvej skupiny tvoria ľudia, ktorým počas psychického vypätiapráve naopak jesť nechutí. Títo potom zas nezdravo chudnú a riskujú zdravotné komplikácie plynúce z nedostatočnej výživy.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


Pozor na metabolický syndróm

Ak sa v živote človeka stretne viacero faktorov, ktoré vyústia do neúmerného vypätia (medzi ktoré patrí aj rozvod), môže sa u takýchto osôb vyskytnúť aj tzv. metabolický syndróm. Osoba pod takýmto tlakom môže mať zhoršený krvný tlak, pulz, hladiny cukru či metabolizmu. To do značnej miery zvyšuje aj riziko vážnych zdravotných komplikácií, ako napríklad kardiovaskulárne problémy, alebo diabetes. Vážnou a nezanedbateľnou hrozbou sú však aj náhle vznikajúce ťažkosti, napríklad mozgová mŕtvica či infarkt.

Potvrdila to aj štúdia

Tá bola uverejnená v časopise Archivesof Internal Medicine. Počas nej bolo zistené, že ženy, ktoré sa rozviedli, alebo sa nachádzajú v rozvodovom procese majú omnoho vyššiu pravdepodobnosť vzniku metabolického syndrómu, v porovnaní s tými ženami, ktoré žijú v harmonickom a usporiadanom zväzku. Rovnako platia výsledky štúdie aj pre ženy, ktoré ovdoveli, alebo žijú v nefungujúcom a nešťastnom manželstve.

Depresia je pomerne bežná

Mnoho ľudí má po skrachovaní manželstva pocity neúspechu a zlyhania. K týmto emóciám sa často pridajú aj stavy frustrácie a depresií. Prispieť k tomu môže aj dôvod rozvodu. Najmä ak je pre vás ponižujúci a ubíjajúci, teda napríklad ak vám bol váš partner či partnerka neverný, alebo sa zamiloval do niekoho iného. Pre ženy je zvlášť depresívne ak od nich partner odíde ku mladšej partnerke. Nenechajte sa však pohltiť vzostupnou špirálou beznádeje a neničte si sebavedomie. Určite existuje na svete niekto, kto si vás bude vážiť omnoho viac, ako váš expartner a pre ktorého budete vy tá, resp. ten naj.


Mohlo by vás zaujať: Rozpad manželstva po odchode detí: Môže hroziť aj vám?


Pridať sa môžu aj iné ťažkosti:

 • nespavosť
 • kardiovaskulárne ochorenia
 • problémy s trávením
 • chuť ventilovať sa pomocou návykových látok
 • zhoršenie imunity
 • zhoršená fyzická kondícia

Ako sa teda vyrovnať s rozvodom?

 • Stavte si jasný postup ohľadne bývania, detí a formalít ako spoločný účet a začnite vybavovať.
 • Nájdite si osobu, ktorej sa môžete zveriť so svojimi pocitmi. Ak o okolí nikoho takého nemáte, obráťte sa na psychológa. Je dôležité dostať zo seba pocity von.
 • Snažte sa aspoň na začiatku nemať veľa voľného času na zbytočné premýšľanie.
 • Sústreďte sa na svoj rozvoj – prihláste sa na kurz, školenie a rozvíjajte svoj koníček.
 • Zbavte sa nenávisti. Aj ak ste sa nerozišli v dobrom, negatívne pocity vás oberajú o silu a pokoj. Karma funguje a každému sa všetko vráti, aj keď možno v inej podobe. Preto keď sa spamätáte z prvého šoku, posuňte sa ďalej a na bývalú polovičku sa „vykašlite“.

Mohlo by vás zaujať: Šťastný život po rozvode


Máte vlastné skúsenosti s rozvodom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame