Ruže nie sú len krásne: Prospejú aj vášmu zdraviu

ruža

Thinkstock.com

Pestrú paletu farieb, vôní a tvarov nájdeme pod jedným slovom – ruža. Ružu je možné po tisícročia nájsť úplne všade. Je symbolom lásky, námetom pre umelcov, ale aj potravou pre zvieratá. Jej nezameniteľná vôňa je pôžitkom pre všetky zmysly. Dodnes bolo vyšľachtených viac než 12 000 záhradných odrôd a počet určite nie je konečný.

Šípky rovná sa zdravie

Divo rastúca šípková ruža nie je jedinou ružou, na ktorej dozrievajú zdravé a chutné šípky. Favoritkou je v tomto smere ruža vráskavá. Je to nenáročný, bohato odnožujúci ker, ktorý dobre rastie v akejkoľvek pôde a aj na polotienistom stanovišti. Táto ruža pochádza z Ázie a je dokonale mrazuvzdorná a odolná voči chorobám. Vytvára husté, až dva metre vysoké kry. Sýto tmavo zelené listy sú veľké a lesklé. Jej plody – šípky – sú obrovské, tmavočervené a chutia rovnako výborne ako šípky plané.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Ružové kry s veľkými šípkami sa tiež nazývajú ovocnými či dužnoplodými. Nielen pre svoju krásu, ale i úžitkovosť sú ďalej šľachtené. Na Slovensku vznikla odroda Karpatia. Jej šípky sú sladké, bohaté na vitamín C, minerály a mimoriadne veľké, čo je vítaným bonusom pri spracovaní na šípkový lekvár.

Ruže trochu inak

Bylinkári už od pradávna používali ruže pri zápaloch hrdla, ďasien, poruchách trávenia, na upokojenie. Posilňuje srdce a celkovo harmonizuje psychiku. Liečivé a blahodarné látky obsahujú okvetné lupene všetkých kultivarov ruží. Najviac tie s tmavočerveným sfarbením, ktoré obsahujú množstvo cenných flavonoidov, vonných silíc, voskov a trieslovín. Používajú sa aj kvety biele, ktoré obsahujú zasa väčšie množstvo hojivých slizovitých látok. Ružovými lupienkami môžeme aromatizovať marmelády, napríklad jahodovú, slivkovú či šípkovú.

Ružový sirup, liečivá pochúťka

Postup: Do nádoby dáme dve hrste sušených ružových okvetných lístkov a prelejeme pol litrom vriacej vody. Prikryjem a necháme 24 hodín lúhovať. Potom tekutinu scedíme a privedieme do varu. Ešte teplú zmiešame s rovnakým množstvom medu. Vzniknutý sirup prelejeme do tmavej fľaše a uložíme v chlade. Denne užívame 2 – 4 lyžice zriedené s vodou. Používame pri chorobách dýchacích ciest, podporuje črevnú mikroflóru a celkovo pôsobí upokojujúco.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Ružová voda pre krásnu pleť

Účinné látky obsiahnuté v ružových kvetoch zlepšujú krvný obeh v pleti, čím podporujú jej výživu. Pôsobia proti starnutiu, posilňujú kapiláry a sťahujú póry. Hoja kožné zápaly i akné, ale prospievajú aj suchej pleti. Ružovú vodu s týmito vlastnosťami si môžeme pripraviť aj doma.

Postup: Dve hrste ružových lupeňov namočíme do pol litra destilovanej vody a nádobu uzavrieme. Privedieme do pomalého varu. Nevaríme, len stále uzavretú nádobu necháme vychladnúť, najlepšie cez noc. Potom lupene vyžmýkame a takto získanú vodu môžeme používať. V chladničke vydrží dva týždne.

Zdroj: Thinkstock.com, sxc.hu, Janka
Odporúčame