Rýchlosť chôdze pri prechádzke môže byť prejavom demencie: Pomôcť môže aeróbne cvičenie

starší človek sa prechádza v prírode

Rýchlosť chôdze môže byť príznakom demencie (Zdroj: Freepik/ArtPhoto_studio)

Pomalšia chôdza s pribúdajúcim vekom bola vždy varovným signálom zvyšujúcej sa krehkosti, ktorá by mohla viesť k pádom a iným postihnutiam, tvrdia odborníci. Nový výskum na malých skupinách starších ľudí tiež zistil, že z roka na rok pomalšia chôdza môže byť skorým znakom kognitívneho poklesu.

Nie všetky príznaky kognitívneho poklesu však predpovedajú neskoršiu demenciu – podľa Národného inštitútu pre starnutie v Amerike sa demencia rozvinie iba u 10 % až 20 % ľudí vo veku 65 rokov alebo starších s miernou kognitívnou poruchou alebo MCI v priebehu budúceho roka. „V mnohých prípadoch môžu symptómy zostať rovnaké alebo sa dokonca zlepšiť,“ uvádza ústav.

Nová štúdia

Nová štúdia s takmer 17 000 dospelými staršími ako 65 rokov zistila, že u ľudí, ktorí každý rok chodia o päť alebo viac percent pomalšie, pričom zároveň vykazujú známky pomalšieho mentálneho spracovania, sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozvinie demencia. Štúdia bola zverejnená v časopise JAMA Network Open. „Tieto výsledky zdôrazňujú dôležitosť chôdze pri hodnotení rizika demencie,“ napísala zodpovedajúca autorka Taya Collyerová.

Nová štúdia sledovala skupinu Američanov nad 65 rokov a Austrálčanov nad 70 rokov počas siedmich rokov. Každý druhý rok boli ľudia v štúdii požiadaní, aby absolvovali kognitívne testy, ktoré merali celkový kognitívny pokles, pamäť, rýchlosť spracovania a verbálnu plynulosť.

Vyskúšajte aeróbne cvičenie

Dvakrát za dva roky boli participanti tiež požiadaní, aby prešli tri metre. Dva výsledky sa potom spriemerovali, aby sa určila typická chôdza osoby. Na konci štúdie výskumníci zistili, že najvyššie riziko demencie je u „duálnych klesajúcich ľudí“ alebo ľudí, ktorí nielenže chodili pomalšie, ale vykazovali aj určité známky kognitívneho poklesu, povedal Dr. Joe Verghese, profesor geriatrie a neurológie.

Existujú veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme zvrátili zmenšovanie mozgu, ktoré prichádza spolu s typickým starnutím. Štúdie zistili, že aeróbne cvičenie zväčšuje veľkosť hipokampu (oblasti mozgu zodpovednej za dlhodobú pamäť). Aeróbne cvičenie je typ tréningu, pri ktorom sa srdcová frekvencia a dýchanie zvýšia, ale nie natoľko, aby ste nemohli ďalej fungovať. Typy aeróbneho cvičenia môžu zahŕňať rýchlu chôdzu, plávanie, beh, jazdu na bicykli alebo aj tanec.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame