Staňte sa tým najlepším hostiteľom: Vyskúšajte našich 10 tipov a návšteva bude očarená

Etiketa stolovania

Skúste týchto pár pravidiel a návštevy sa k vám budú rady vracať (Zdroj: GettyImages)

Čakáte návštevu? Možno si už teraz lámete hlavu nad pohostením, prestieraním, no dôležitá je aj dobrá atmosféra. Nezabúdajte, že hlavne od vás závisí, ako sa budú cítiť vaši hostia.

Či už ste hostiteľom, alebo hosťom, mali by ste dbať o dodržiavanie základných zásad stolovania. Nie je to strojenosť, ale prejav slušnosti. Príjemné posedenie neznamená len chutné jedlo a pekne prestretý stôl, ale tiež správanie sa jednotlivcov za stolom. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, aby ste boli spokojní vy aj vaši hostia.


Pobyt v luxusnom hoteli: Na aké veci nezabudnúť, aby ste sa nestrápnili?


Zistite si čo najviac o stravníkoch

Potravinové alergie a obmedzenia v stravovaní sú dnes pomerne bežné, preto by vás nemali zastihnúť nepripravených. Snažte sa dozvedieť o vašich hosťoch čo najviac: čo im chutí, čo naopak nemusia alebo nemôžu jesť. Pri použitých surovinách buďte opatrní a šetrite soľou, korením a prísadami, ktoré môžu spôsobovať plyny.

Najlepšie je staviť na overený recept a pridať k nemu niečo navyše. Napríklad dva druhy omáčky, šalátu alebo dve prílohy. Hostia vašu pozornosť určite ocenia.

Čistá domácnosť je základ

Zotretý prach a umyté podlahy sú samozrejmosťou. Myslite však aj na čistý uterák v kúpeľni, mydlo, dostatok toaletného papiera a vlhčených obrúskov.

Pošlite pozvánku alebo zavolajte

Na formálnejšie stretnutie pošlite hosťom pozvánku aspoň dva týždne vopred. Stačí pár viet s pripomenutím, aby hostia účasť potvrdili. Na neformálne stretnutie možno pozvať hostí osobne či telefonicky deň-dva vopred.

Urobte dobrý prvý dojem

Pri vstupe do chodby, kde hostí privítate, pripravte pre nich priestor: miesto na vešiaku pre odloženie zvrškov, topánok, môžete prichystať papuče, najmä ak máte chladnú podlahu. Príjemnú vôňu domovu dodá aróma difuzér alebo sviečka.

Nezabudnite na pekné prestieranie

Bez ohľadu na príležitosť, stôl by mal byť prekrytý najskôr bielym obrusom. Cez okraj stola má prečnievať asi 30 centimetrov. Potom ho môžete doladiť farebným prestieraním, obrúskami či stredovými pásmi so slávnostnými alebo sezónnymi motívmi.

Látkové obrúsky preložte podľa veľkosti napoly alebo na štvrtinu a položte ich naľavo od taniera. Príjemnú atmosféru môžu podporiť sviečky, dekorácie na stole alebo vázičky s kvetmi. Nesmú však zacláňať oproti sebe sediacim hosťom.

Dodržujte zasadací poriadok

Podľa etikety treba dodržať rebríček spoločenskej významnosti: čím dôležitejší hosť, tým bližšie je k hostiteľom. Najváženejšie miesto pri obdĺžnikovom stole je za vrchstolom v prípade, že oproti sediacemu sú dvere. Je to starý zvyk, podľa ktorého mal najváženejší hosť prvý zbadať príchod prípadného nepriateľa.

Ak sú stoly usporiadané do tvaru „T“ alebo „U“, čelo stola je určené pre hostiteľov a ich najvzácnejších hostí. Muži a ženy by sa mali pri stole striedať. Ideálne je, ak zasadací poriadok zabezpečíte pomocou ozdobných kartičiek s menom hosťa a umiestnite ich k tanierom.

Majte po ruke všetko potrebné

Myslite na to, že väčšina hostí uprednostní rozhovor so svojím hostiteľom pred štvorchodovým menu. Ak chcete návšteve venovať náležitú pozornosť, majte prichystané všetko potrebné vopred. Nápoje, dochucovadlá, prípadne ďalšie obrúsky, ideálne na servírovacom stolíku, čím ušetríte miesto na stole.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kondela Slovensko (@kondela_sk)

Rátajte s meškaním hostí

Ak sa niekto z hostí oneskorí, buďte na to pripravení a nenechajte si tým pokaziť náladu. Hosťom, ktorí dorazili načas, ponúknite zatiaľ slané chuťovky ako syrové tyčinky, pizza slimáky, pagáčiky alebo chlieb s nátierkou, olivy a k tomu lahodný aperitív. Ak hosť veľmi mešká, začnite podávať bez neho, aby vám jedlo zbytočne nevychladlo. Keď oneskorenec dorazí, pripojí sa k jedlu, čo sa práve servíruje.

Príjemná atmosféra vďaka vašej spoločnosti

Myslite na to, že hostia potrebujú uvoľneného hostiteľa. Ak budete v strese, nebudú sa cítiť vítaní. Naopak, budú sa cítiť príjemne, ak sa o nich budete zaujímať. Po jedle si radšej sadnite a vychutnajte si s nimi „pohárik“ namiesto umývania riadu, pýtajte sa na ich záľuby či plány. Zasiahnite, keď niekto vyťahuje citlivé témy, ako sú politika, náboženstvo a podobne.

Naštudovať si etiketu neuškodí

Za stôl si sadá prvý hostiteľ, ktorý od neho aj vstáva ako prvý. Jeme pomaly, po kúskoch a s plnými ústami nerozprávame. Ak nám jedlo spadne, nezdvíhame ho zo zeme. Neopierame sa lakťami o stôl a telefón pri stolovaní zbytočne nevyťahujeme. Tieto a ďalšie zásady etikety stolovania nie sú spoločenskou pretvárkou, ale prejavom slušnosti a úcty k hosťom a hostiteľovi.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame