Záchrana a zachovanie populácie rysa karpatského: Slovenský jedinec podporí populáciu v Slovinsku

rys

Nájdeného jedinca prevezú do Slovinska, aby tam rozšíril populáciu (Zdroj: Freepi/vladimircech)

Rys karpatský odchytený vo Volovských vrchoch na východe Slovenska podporí populáciu svojho druhu v Slovinsku. Do Triglavského národného parku v Slovinsku ho v rámci projektu LIFE Lynx previezla Národná zoologická záhrada Bojnice. Samec rysa sa momentálne nachádza adaptačnom tábore, odkiaľ ho vypustia do voľnej prírody. Informovala o tom hovorkyňa zoo Andrea Klasová.

Rys dostal meno Lukáš

Hlavným cieľom projektu LIFE Lynx je záchrana a zachovanie populácie rysa karpatského v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách. Dospelého samca odborníci odchytili koncom januára v spolupráci s partnermi z Lesnej správy Betliar, Národnej zoologickej záhrady Bojnice, Technickej univerzity vo Zvolene a Správy Národného parku Slovenský kras.

„Jeho odhadovaný vek je tri až päť rokov a má váhu 24 kilogramov. Dostal meno Lukáš. Po odchyte ho dočasne umiestnili v rehabilitačnej stanici Národnej zoo Bojnice, kde ho pod odborným dohľadom chovateľov a veterinárneho lekára pripravili na jeho translokáciu do Slovinska,“ načrtla Klasová. Presné miesto tábora, v ktorom sa rys zo Slovenska nachádza, nie je zverejnené.

Bude mať možnosť rozšíriť populáciu

Rysy sú v Slovinsku vypúšťané do prírody na základe takzvaného „nepriameho vypustenia“. To znamená, že po prevoze do krajiny strávia odchytené zvieratá určitý čas v adaptačnej stanici, a až potom idú voľnej prírody. „O Lukáša sa tak momentálne starajú poľovníci. Predpokladá sa, že bude vypustený v polovici apríla,“ doplnila.

„Je dôležité nerušiť rysa pri prispôsobovaní sa novému prostrediu. Rys je divoké a veľmi plaché zviera,“ uviedli odborníci z LIFE Lynx na sociálnej sieti. Okolie tábora je tak kontrolované kamerami, ale aj poľovníkmi a inšpektormi. „V oblasti Jelovica, kam pricestoval Lukáš, má svoje teritórium aj rysia samica Aida. Spolu s novým nepríbuzným samcom tak bude mať možnosť vytvoriť pár,“ dodala Klasová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Život na našej planéte je svedectvom človeka, ktorý celý život zasvätil boju za zelenú planétu

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame