Samička rysa Vendy sa vrátila do voľnej prírody: V záchrannej stanici poriadne vyrástla!

rys ostrovid

Zachránené rysie mláďa sa vrátilo do voľnej prírody (Zdroj: Wikimedia Commons/Nevit Dilmen)

Rysia samička Vendy naberala vyše polroka sily v záchrannej stanici v Zázrivej. V týchto dňoch ju opäť vypustili do voľnej prírody v oravskej časti Západných Tatier. Informácie pre TASR o tom v pondelok poskytla Jana Tomalová zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).

Minulý rok sa päť mesačné rysie mláďa objavilo na dvore rodinného domu v Liptovskej Kokave. Mláďa bolo dehydrované a podvyživené, takmer uhynulo. „Mláďatko sme odchytili a po veterinárnej kontrole umiestnili do karanténnej stanice v Tichej doline. Vendy, ako sme malú rysiu samičku pomenovali, bola prvou pacientkou tejto novo zrekonštruovanej stanice v lokalite Tábor,“ priblížila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

Rysíča v čase odchytu vážilo štyri a pol kilogramu. Po asi týždňovom pobyte v karanténe ho premiestnili do Zázrivej. V tamojšej záchrannej stanici preň pripravili výbeh, kde prakticky neprichádzalo do kontaktu s človekom. Za potravou vychádzalo iba v noci.

Správa národného parku uviedla, že ide o spôsob bezkontaktnej starostlivosti. Zviera si tak nenavykne na človeka a nestratí svoju plachosť. Vďaka tom sa zvýšia jeho šance na prežitie v prírode. O Vendy sa v takomto režime starali až do chvíle, keď začala byť schopná samostatného života vo voľnej prírode.

„Včera (21. 5.), po takmer siedmich mesiacoch pobytu v záchrannej stanici, sme jednoročnú rysicu vypustili do voľnej prírody. Počas pobytu v záchrannej stanici vyrástla a zosilnela. Pred vypustením sme ju odvážili, jej hmotnosť stúpla na takmer 15 kilogramov,“ povedala o zavŕšení polročnej snahy tímu odborníkov Feriancová.

Podotkla, že v takomto zdravotnom a fyzickom stave by mala rysia samička bez väčších problémov zvládnuť život v divočine. „Vypustením do voľnej prírody dostala možnosť žiť život, pre ktorý bola zrodená,“ dodala zoologička.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame