V Tatrách sa postarali o opustené rysie mláďa: Aká bude jeho ďalšia cesta?

rys

Nájdeného jedinca prevezú do Slovinska, aby tam rozšíril populáciu (Zdroj: Freepi/vladimircech)

Pred časom našli v Liptovskej Kokave osirené mláďa rysa ostrovida. Obvykle takmer neviditeľnú šelmu vtedy prezradil hlad, pretože sa vybrala zaobstarať si potravu do kurníka. Ide o zhruba päťmesačnú samicu. TASR o tom za Správu TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici informovala Jana Tomalová.

„Po úspešnom odchyte kondíciu mláďaťa preveril veterinár, aby vylúčil vážnejšie ochorenie. Samička, ktorá dostala meno Vendy, bola dehydrovaná a vychudnutá, preto na pár dní putovala do bezpečného a nerušeného zázemia Tichej doliny, kde na ňu neustále dohliadali pracovníci Správy (TANAP) so sídlom v Tatranskej Lomnici,“ povedala Tomalová.

Zoológovia Správy Tatranského národného parku (TANAP) rysicu nedávno preniesli z karanténnej stanice v Tichej doline do rehabilitačného zariadenia. Jeho miesto Správa TANAP nespresnila.

Nápad na zriadenie záchrannej a karanténnej stanice vznikol pred štyrmi rokmi. Ochranári v tom čase potrebovali nájsť vhodné útočisko pre tri mláďatá kamzíka. Tatranský endemický druh je totiž obzvlášť citlivý na stres.

Tomalová uviedla, že vtedajšia správa TANAP-u nedisponovala vyhovujúcim zariadením a z troch mláďat sa žiaľ podarilo zachrániť len jedno. Kvôli tomuto účelu sa teda rozhodli zrekonštruovať schátraný objekt v Tichej doline. Stanica je síce zameraná najmä na starostlivosť o kamzíky, no zoológovia nezabúdali ani na ostatné druhy. Preto ich neprekvapilo, že prvou pacientkou sa stala práve rysica.

„Momentálne je stabilizovaná, naberá každým dňom na sile a už si vyžadovala, ako každá šelma, väčší priestor. Do úplného osamostatnenia ju však čaká ešte dlhá cesta, preto bude rehabilitovaná v záchrannej stanici, až kým nebude schopná samostatného života vo voľnej prírode,“ zhodnotila zoologička Správy TANAP Erika Feriancová.

Stanica, ktorá sa nachádza v lokalite Tábor v Tichej doline, je po presťahovaní Vendy znovu plne k dispozícii nielen kamzíkom, ale aj ďalším zraneným alebo hendikepovaným zvieratám. Zariadenie sa chce postarať o živočíchy, ktoré sa z rôznych dôvodov dostali do stavu, keď potrebujú k svojmu prežitiu pomoc od ľudí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo sú lesné kúpele a prečo by ste ich mali skúsiť? Posilnia imunitu, znížia cukor v krvi a podporia zdravie srdca!

„Ide predovšetkým o prípady ľahšie zranených, podvyživených a osirelých mláďat citlivých na vzruchy okolia a prítomnosť človeka v ich blízkosti,“ vysvetlila Feriancová a dodala, že je dôležité, aby živočíchy nestratili plachosť voči človeku a vrátili do divočiny čo najskôr.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame