Samota a osamelosť nie je to isté: Ako byť v kontakte s inými ľuďmi a zároveň si vedieť užiť aj chvíľku pre seba?

samota a osamelosť

Samota a osamelosť - odborníčky radia dôkladne rozlišovať tieto dva pojmy (Zdroj: Freepik/freepik)

Byť sám a byť osamelý nie je to isté. Samota a osamelosť sú dva odlišné pojmy, ktoré však spája jedna vec – pocit, že potrebujeme byť v kontakte s inými ľuďmi. Počas najizolujúcejšej celosvetovej pandémie veľa z nás pocítilo, čo skutočne znamená byť sám. Tento fakt je zároveň aj odvekou dilemou, ktorá sa za posledné dva roky dostala do popredia našej pozornosti a prináša so sebou otázku: Ako sa cítime naplnení a spojení vo vzťahoch?

Dôležité sú kvalitné vzťahy, nie ich množstvo

Človek potrebuje spoločnosť a svoju existenciu sústreďuje aj okolo iných ľudí. To, koľko a aký druh kontaktu potrebujeme, aby sme cítili ako súčasť komunity, sa líši medzi jednotlivcami a záleží to aj od jednotlivých etáp života. Bežnou predstavou je, že najosamelejší ľudia sú tí, ktorí sú sami. To však nemusí byť pravda, práve naopak – samých a osamelých ľudí je potrebné od seba oddeľovať.

„Napríklad deti sa môžu cítiť osamelé, pretože nevídajú svojich priateľov v škole; ľudia, ktorí boli marginalizovaní, sa môžu cítiť osamelí, pretože ich komunita nevíta a starší dospelí môžu zažiť osamelosť odchodom do dôchodku alebo smrťou milovanej osoby,“ povedala doktorka Carla Perissinotto, profesorka medicíny na Kalifornskej univerzite v San Franciscu.

Vzhľadom na rôzne spoločenské problémy a následnú zhoršujúcu sa osamelosť sa mnohí zdravotníci obávajú duševných a fyzických zdravotných rizík spojených s týmto pocitom, najmä ako je depresia, kardiovaskulárne problémy a predčasná smrť.

Samota
Osamelosť môže prispieť k rôznym vážnym chorobám (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Rozlišujte a pýtajte sa, ako sa cítite

Pokiaľ ide o boj proti osamelosti pomocou sociálneho kontaktu s ľuďmi, kvalita je v tomto prípade oveľa dôležitejšia ako kvantita. „Jednou z vecí, ktorá odlišuje od seba osamelosť a izoláciu od ostatných, je tá, že osamelosť má veľmi málo spoločného s tým, s koľkými ľuďmi sa stýkate alebo do koľkých skupín patríte,“ povedala Louise Hawkleyová, hlavná vedecká pracovníčka na University of Chicago, „a hoci styky s ľuďmi existujú, samotné vzťahy nie sú veľmi silné.“  Tí, ktorí sa rozhodnú žiť sami, byť slobodní, alebo len tráviť veľa času sami, nemusia na tom byť s pocitom osamelosti nevyhnute horšie.

„Kľúčom nie je pozerať sa na okolnosti a predpokladať, aké pocity by s tým mali byť spojené. V skutočnosti by ste sa mali sami seba pýtať, či ste osamelí,“ povedala výskumníčka. Ak je vaša samota voľbou a máte ľudí, ktorí vás môžu v prípade potreby podporiť, nemožno povedať, že nežijete šťastný život a nepociťujete samotu. A tak, ako sa samota nevyhnutne nerovná osamelosti, ani interakcia s ostatnými ľuďmi neznamená spokojnosť pre každého,“ dodáva Hawkley, „ľudia môžu byť v prítomnosti iných a aj tak sa môžu cítiť osamelo, alebo môžu byť do značnej miery osamelé duše a nebyť osamelí,“ povedala.

Samota
Samota býva často aj dobrovoľná (Zdroj: gettyimages)

Osamelosť ukazuje, že vám niečo chýba

Ak sú vaše sociálne siete plné záberov večierkov s veľkými skupinami alebo všade, kam idete, máte známeho, s ktorým sa môžete pozdraviť, no kdesi vo vnútri stále cítite to povestné bodnutie osamelosti, podľa odborníčky sa to stáva často. „Naopak, môžete mať veľa sociálnych kontaktov a stále byť neuveriteľne osamelí,“ dodala, „môžete sa taktiež vídať s niekým, kto je veľmi spoločenský a môže sa zdať, že je veľmi spoločensky prepojený, no napriek tomu môže mať hlboký pocit osamelosti.“

Podľa odborníčok existujú tri základné typy spojenia, z ktorých môže osamelosť prameniť ako pocit nedostatku. Pýtajte sa preto, čo pre vás dané vzťahy znamenajú, napríklad: „Je tento vzťah pre mňa cenný? Cítim sa takýmto spôsobom docenený? Pomáha mi to s pocitom, že niekam patrím a že sa práve vďaka tomu cítim dobre?“ Je dôležité určiť, z akého druhu vzťahu tieto straty sociálneho spojenia pochádzajú, a potom zhodnotiť kvalitu týchto vzťahov:

  • intímne spojenie existuje vtedy, ak nám je niekto (napríklad partner) blízky natoľko, že sa časť našej identity prepletie s tou jeho;
  • vzťahové spojenie si vytvárame s blízkymi priateľmi a dôverníkmi;
  • kolektívne spojenie vďaka ktorému človek nadobúda pocit, že je súčasťou komunity, a teda že niekam patrí.

Čo môžete urobiť preto, aby ste sa necítili osamelo? 

Určte si, po akom druhu spojenia túžite. Určite si, akú kvalitu vzťahov preferujete a zhodnoťte aj tie, ktoré už máte. Existujúce vzťahy sú dôležitými prvými krokmi, k tomu, kam bude toto rozhodovanie a určovanie smerovať. „Neexistuje žiadna univerzálna voľba pre všetkých,“ povedala doktorka, „pre niektorých ľudí je skutočne hlboké a zmysluplné spojenie len s jednou osobou dôležité práve kvôli pocitom, ktoré pri tomto spojení prežíva, no pre iných môže naplnenie týchto pocitov  predstavovať napríklad aj kontakt s cudzincom.

„Hlboký rozhovor s neznámym človekom na letisku, hovor so starým priateľom alebo nadviazanie väčšej dôvery a otvorenosti s partnerom, to všetko sú spôsoby, ako znížiť pocity osamelosti. Dokonca aj hovorenie nahlas o osamelosti je jedným zo spôsobov, ako s ňou bojovať. Ak zistíte, že je pre vás ťažké nadviazať potrebné sociálne spojenia, alebo sa si budete namýšľať, že vás ľudia „tam vonku“ neprijmú dobre“, možno je čas vyhľadať pomoc odborníka na duševné zdravie,“ povedala Hawkley.

Matt Pantell, odborný asistent na oddelení pediatrie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, hovorí: „Pre niekoho, kto je osamelý, pretože nemá priateľov alebo rodinu a chce spoznať nových ľudí, existuje veľa organizácií, ktoré pomáhajú buď priamo, alebo nepriamo. Pomoc prichádza prostredníctvom skupín na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom spoločných aktivít.“



Zdroj: cnn.com
Odporúčame