Schudnúť môžete aj v práci: Začnite zhadzovať kilá ešte dnes!

zena

digitalfreeimages.net

V práci trávime takmer tretinu aktívneho života, preto správanie v nej nemožno podceňovať. A práve zaužívané zvyky neraz dokážu ovplyvniť našu hmotnosť – či už smerom nahor alebo nadol. Aké veci si treba osvojiť a na aké, naopak, zabudnúť?

Po schodoch, po schodoch…

Zabudnite na výťah, vyberte sa do kancelárie po schodoch. Ak je na štvrtom poschodí a hore pôjdete 2-3 krát za deň, spolu vyšlapete aj okolo 200 schodov. Keďže ide o pohyb skvelý pre nohy a zadok, určite sa oplatí ho robiť. Okrem používania schodov smerom do práce či z obeda môžete pridať aj pravidlo používania toalety na inom poschodí. Pridáte tak postave ďalších pár poschodí k dobru.

Choďte peši

Otrepané, ale účinné. ,,Peši chodím do práce už rok – pol hodinu ráno a pol hodinu poobede. Za ten rok som zhodila osem kíl,“ prezradila Jana (48). Chôdza je prirodzeným ľudským pohybom a nepotrebujete na ňu žiadne veľké nadanie, podstatné je len naozaj chcieť a premôcť lenivosť. Za hodinu rýchlej chôdze telo spáli aj 300 kalórií.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


Zabudnite na telefón

Využívate klapky namiesto toho, aby ste za kolegom zbehli osobne? Ide síce o rýchlejší spôsob, pre  vaše telo však neponúka žiadne benefity. Ak sa postavíte a prejdete niekoľko metrov či dokonca schodov pár krát denne, nielen že budete sviežejší, ale aj o pár kalórií ľahší. Ak vás inšpirujú presné dáta, kúpte si krokomer a zmerajte, koľko prejdete počas používania telefónu a koľko bez neho. Rozdiel môže byť v závislosti od konkrétnej práce naozaj dosť výrazný.

Posilnite ruky

Ak máte vlastnú kanceláriu, pokojne si do nej doneste malé činky alebo na začiatok napríklad pollitrové fľaše naplnené vodou. Vyhraďte si denne 5-10 minút na cvičenie rúk. Kmitajte nimi vo výške pliec, zdvíhajte ich nad hlavu či robte pohyb k telu a od tela. Po mesiaci budú vaše paže pevnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Účinné chudnutie po 45-ke: Začať úpravou stravy či radšej cvičením?


Upravte stravovanie

Práve v práci neraz podliehame lákaniu nezdravého jedla. Príčinou môže byť chabý výber v bufete alebo pracovné vypätie a stres, ktorý si žiada sladkú dobrotu. Práve tieto chute však môžu byť príčinou, prečo sa nám nedarí chudnúť. Zbavte sa sladkostí vo vašej kancelárii a vymeňte ich za zdravšie varianty v podobe orieškov alebo ovocia či zeleniny. Vhodný je červený grapefruit, nakrájaná šalátová uhorka, reďkovky, čerešne, samozrejme aj jablko alebo banán. Nepojedajte ich však len tak mimochodom celý deň, naplánujte si dva časy – desiatu a olovrant, kedy si občerstvenie doprajete. Keď si na rutinu zvyknete, v iných časoch sa vám nebude jedlo ani žiadať.

Doprajte si čaj

Ak máte naozaj rozjedený deň a stále sa vám niečo žiada, pomôcť môžu čaje. Zelený, pu-erh, zmesy na chudnutie či detoxikačný žihľavový. Teplý nápoj zväčša do určitej miery potlačí hlad a zároveň pôsobí aj ako tlmič stresu.


Viac o práci a kariére sa dozviete na karierainfo.sk


Na obedoch záleží

Ak podniky vo vašom okolí alebo jedáleň neponúkajú diétnejšie jedlá, radšej si doneste vlastný obed z domu – ale nenechajte sa nalákať na nič viac. Tak budete mať pod kontrolou nielen čo zjete, ale aj koľko toho zjete. Ak ste ostali bez obeda, nehanbite sa dať si v jedálni radšej dvojitú porciu polievky ako vyprážaný syr s hranolkami.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie podľa Slovákov a Čechov: Takto zhadzujeme kilá najčastejšie


Využite prestávku

Na mnohých pracoviskách si človek môže vybrať, kam sa vyberie na obed. Spojte príjemné s užitočným a namiesto jedálne či bufetu priamo v budove sa vyberte do vzdialenejšej. Aj päť-desať minút hore-dole sa počíta.

Pozor na oslavy

Domáce koláče, pagáče či pohárik sladkého šampanského raz za čas neuškodí, no v niektorých kolektívoch sa oslavuje pomaly každý týždeň. Ospravedlňte sa vopred a vyhláste, že chudnete. Aby ste pri gratulovaní predsa len nezhrešili, zoberte si kus mrkvy či iné zdravé občerstvenie, ktoré môžete prežúvať.


Snažíte sa aj počas pracovného nasadenia zhodiť nejaké to kilečko? Akým spôsobom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: digitalfreeimages.net, digitalfreeimages.net, Viera
Odporúčame