Máte sedavé zamestnanie? Skúste si zacvičiť office jogu, ktorú zvládnete aj v pohodlí kancelárie!

Jemný strečing v kancelárii za stolom zvládne každý, a dokonca sa ani nezapotíte (Zdroj: Freepik/yuriarcurspeopleimages)

Sedavé zamestnanie nie je výhra pre telo. Ak sa k nemu pripojí každodenný stres, nezdravý obed zjedený „na behu“, tak to dokáže rozhodiť celé fungovanie organizmu. Ak tento opis charakterizuje aj váš pracovný deň, majte sa na pozore, aby ste si „nezarobili“ na zdravotné problémy. Jemný strečing v kancelárii za stolom zvládne každý, a dokonca sa ani nezapotíte!

Začnite zľahka

Ak vaša náplň práce spočíva z väčšej časti s úkonmi na počítači, môžete sa stretnúť s brnením v končekoch prstov, mravčením v rukách, či s bolesťou zápästia. Tomuto sa však dá predísť! Existujú na to dva základné cviky, ktoré zvládnete v priebehu pár sekúnd.

Posaďte sa na stoličku a vyrovnajte si chrbát. Predpažte si ruku, dlaň otočte nahor a druhou rukou si chyťte brušká prstov. Jemne ťahajte prsty hore, a pokúste sa tak zotrvať 10 až 30 sekúnd. Cvik opakujte aj s druhou rukou.

Ako druhý cvik sa zhlboka nadýchnite, stlačte si dlane k sebe pred hrudníkom, a otáčajte nimi do oboch strán. Cvik odporúčame zopakovať aspoň 10 krát.

Čo so stuhnutým krkom?

Celodenné vysedávanie v jednej polohe nevplýva dobre ani na krčnú chrbticu, ktorá kričí o pomoc, Uľavte jej tak, že si narovnáte chrbát, zatvoríte oči a začnete pomaly a hlboko dýchať. Krúžte pri tom ramenami na obe strany. S nádychom otáčajte hlavou k pravému ramenu, s výdychom sa vráťte späť. Cvik opakujte aj do druhej strany.

Ďalším krokom je hlavu s výdychom vrátiť do pôvodnej polohy a s nádychom ju tlačiť k hrudníku. Toto cvičenie opakujte aspoň 5 krát, respektíve kým nepocítite úľavu.

Stuhnutý chrbát?

Ďalší z cvikov, ktorý v pohode zvládnete aj počas obednej pauzy je tento. Posaďte sa rovno, zhlboka sa nadýchnite, s výdychom otočte hlavu na jednu a druhú stranu. Jednou rukou a pritom pridržiavajte o operadlo stoličky, druhou o plochu na sedenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
51-ročný Josef zmenil radikálne život a pokoril svetový rekord: Čech vydržal v ťažkej polohe šialene dlhý čas!

Chvíľu takto zotrvajte, opakujte nádychy a výdychy, a po 10 opakovaniach sa vráťte do sedu. Cvičenie aplikujte podľa potreby aj viac krát za deň.

Ramená sú tiež dôležité

Pri tomto cviku vstaňte zo stoličky. Krúživými pohybmi smerom pred vťahujte ramená pri nádychu, pokračujte krúžením vzad, a s výdychom ich stiahnite dozadu (ťahajte smerom dolu). Opakujte 5 až 7 krát, kým nepocítite miernu úľavu.

Nakoniec sa postavte za stoličku, dajte si obe paže na jej operadlo, a v rovnom predklone trupu zatlačte panvu dozadu.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame