Pri šedom zákale hrozí slepota: Aké sú príčiny jeho vzniku a ako sa dá liečiť?

kontrola očí u lekárky

Pacientom so šedým zákalom hrozí slepota, no dá sa liečiť (Zdroj: Pixabay/newarta)

Šedý zákal, odborne nazývaný katarakta, predstavuje najčastejšiu príčinu slepoty. Postihuje 60 až 70 percent ľudí vo veku nad 70 rokov. Počas tohto ochorenia dochádza k skaleniu vnútroočnej šošovky. Dá sa liečiť jedine chirurgicky, čo pre TASR vysvetlila primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Nora Majtánová.

„Šedý zákal sa prejavuje ako zhoršenie videnia, ktoré sa nedá skorigovať dioptrickými okuliarmi, pocit oslnenia, zhoršené alebo paradoxne zlepšené videnie do blízka, zhoršené videnie za šera. V prípade pokročilého nálezu na šošovke sú príznaky z komplikácií ako zápal cievnatky či vysoký vnútroočný tlak, a to výrazná bolesť a začervenanie oka až výrazná bolesť hlavy, ktorá môže byť v najhoršom prípade sprevádzaná zvracaním, zhoršenie videnia z opuchu rohovky,“ priblížila Majtánová.

Podľa nej patrí medzi najbežnejšie príčiny vzniku kataraktu vek nad 50 rokov, užívanie kortikosteroidov, niektorých kardiologických liekov alebo aj očných kvapiek. Častými príčinami bývajú však aj úrazy oka, rôzne metabolické ochorenia ako napríklad cukrovka a očné ochorenia. Na základe lokalizácie a rozsahu skalenia šošovky sa šedý zákal delí na niekoľko typov.

Na jeho liečbu je nutné absolvovať chirurgický zákrok. „Pacientovi sa špeciálnou očnou technikou premeria náhradná vnútroočná umelá šošovka, ktorá sa počas operácie vloží do oka namiesto skalenej vlastnej šošovky. Pred samotnou operáciou pacient kvapká do očí niekoľko dní antibiotické kvapky, následne po operácii pokračuje v aplikácii lokálnych antibiotík a tiež kortikosteroidov,“ uviedla Majtánová s tým, že podľa výberu vnútroočnej šošovky ďalej nasleduje predpis vhodných okuliarov.

Ako upozorňuje, u určitého percenta pacientov môže po operácii vzniknúť sekundárny šedý zákal – skalenie zadného puzdra šošovky, do ktorého sa umelá šošovka vkladá. „Tento proces sa prejaví ako opätovné zhoršenie videnia. Riešenie je však už jednoduchšie, bez nutnosti chirurgického zásahu. Laserovou metódou sa spraví otvor v centre skaleného puzdra a tým dochádza ku opätovnému zlepšeniu videnia,“ dodala Majtánová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Posilnite si imunitu: Čo na ňu vplýva a ako si čo najlepšie zvýšiť obranyschopnosť pred chorobami?

Odporúčanou prevenciou šedého zákalu je, pokiaľ je to možné, vyhýbať sa užívaniu niektorých liečiv, úrazom oka a nosenie kvalitných slnečných okuliarov. Primárka ale upozorňuje, že najčastejšou príčinou jeho vzniku je vekom podmienené skalenie šošovky.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame