Posilnite si imunitu: Čo na ňu vplýva a ako si čo najlepšie zvýšiť obranyschopnosť pred chorobami?

žena má nádchu

Posilnite si počas chrípkovej sezóny imunitu (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Podporte svoju imunitu a zvýšite si tak obranyschopnosť organizmu počas chrípkového obdobia a v čase zvyšujúceho sa nárastu počtu chorých na COVID-19. Katarína Blažová z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, radí, čo by ste pre to mali urobiť.

Jednou z možností, ako si posilniť imunitu, je podľa nej zvýšenie príjmu vitamínu C. Vplyv na jej správne fungovanie však má aj vitamín D. „Vhodný je pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet alebo v kvapkách,“ podotkla Blažová. Dodala, že nedostatok zinku treba kompenzovať stravou bohatou na orechy alebo aj celozrnnými výrobkami.

Výkonnosť imunity významne zvyšuje aj pohybová aktivita. Tá by mala trvať 30 až 40 minút, a to tri- až päťkrát do týždňa. Raz týždenne je podľa nej vhodné navštíviť saunu a tiež sa otužovať napríklad striedaním teplej a chladnej sprchy.

„Doprajte si dostatok spánku a minimalizujte stres. Ak máte spánkový deficit, môžete tým zmeniť imunitnú reakciu organizmu a je pravdepodobnejšie, že ochoriete,“ upozornila Blažová. Okrem toho uviedla, že stres preukázateľne oslabuje imunitu, preto je dôležité sa odreagovať napríklad obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Blažová prízvukuje, že netreba zanedbávať ani zvýšenú hygienu rúk, keďže môže dôjsť k prenosu ochorenia. Dôležité je tiež pravidelne vetrať miestnosti. Ľudia by sa pokiaľ možno mali vyhnúť uzavretým a preplneným priestorom. „Prípadne používajte rúško či respirátor všade, kde je vysoká koncentrácia ľudí, a tým aj vyššie riziko nákazy, preto minimalizujte čas strávený v takýchto priestoroch,“ dodala.

Pomoc v boji proti chrípke a COVID-19 predstavujú aj dostupné vakcíny. „Dokážu výrazne zmierniť priebeh ochorenia, preto je odporúčané dať sa včas zaočkovať,“ poznamenala s tým, že sú odporúčané najmä rizikovým skupinám, ako napríklad seniorom, zdravotníckym pracovníkom alebo ľuďom so závažnými chronickými ochoreniami. „U týchto rizikových skupín môže infekcia vírusom chrípky a novým koronavírusom viesť k závažným komplikáciám, vzniku pneumónie až smrti,“ zdôraznila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pozeráte do počítača či mobilu? Stačí pár hodín a hrozí vám čudný syndróm

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame