Pozeráte do počítača či mobilu? Stačí pár hodín a hrozí vám čudný syndróm

Syndróm počítačového videnia

Stačia už dve hodiny denne pred monitorom a syndróm sa môže týkať aj vás (Zdroj: GettyImages)

Stráviť, čo i len deň bez kontaktu so svetlom blikajúcim z obrazoviek si mnohí z nás predstaviť ani nedokážu. Práca, škola, zábava – takmer všetci „zízaním“ na počítač, telefón či notebook trávime aj viac ako polovicu dňa. A viete, že stačia aj len dve až tri hodiny denne strávené za počítačom a môže vám hroziť syndróm počítačového videnia? Celosvetovo syndrómom počítačového videnia trpí 60 miliónov ľudí! Ste aj vy na zozname?

V článku sa dočítate:

Čo je syndróm počítačového videnia?

Syndróm počítačového videnia opisuje celú skupinu problémov súvisiacich s očami a zrakom, ktoré sú výsledkom dlhodobého používania počítača, notebooku, tabletu, mobilného telefónu, či elektronickej čítačky. Môžete ho nájsť aj pod skratkou CVS, ktorá pochádza z anglického pomenovania problémov očí známych ako „Computer Vision Syndrome“.

Z hľadiska zdravotného stavu syndróm nie je vážny, ale je nepríjemný. Po ukončení nadmernej záťaže ťažkosti zvyčajne ustupujú. Napriek tomu, nie je vylúčené, že niektoré problémy môžu pretrvávať aj dlhodobo alebo sa opakovane neustále vracať.

Aké sú príčiny a rizikové faktory jeho vzniku?

V dnešnej digitálnej dobe mnoho pracovných pozícií zahŕňa aspoň nejaký čas, ktorý je nevyhnutné pracovať aj s počítačom. Rizikom rozvoja syndrómu počítačového videnia sú najviac ohrozené osoby, ktoré strávia dve alebo viac hodín pri počítači alebo pri používaní zariadenia s digitálnou obrazovkou. Mnohí z nás pri dlhodobom sledovaní digitálnych obrazoviek v očiach často pociťujeme istú mieru diskomfortu.

Dá sa povedať, že táto miera nepohodlia sa s množstvom používania digitálnych „obrazovkových“ zariadení zvyšuje. Samotné obrazovky pritom nie sú až tak na vine. Čítať texty alebo spracovávať údaje prostredníctvom obrazovky počítača je iné ako čítanie textu na vytlačenej stránke. Dlhé zaostrovanie na blízke predmety môže namáhať oči, či už sa pozeráte na obrazovku alebo na vytlačenú stránku.

Ibaže obrazovky pridávajú ešte ďalšie dôvody, pre ktoré sú oči namáhané viac. Písmená v digitálnej verzii často nie sú také presné alebo natoľko ostro definované, úroveň kontrastu písmen vzhľadom k pozadiu je znížená a sledovanie môže sťažiť aj prítomnosť odleskov a odrazov na obrazovke.

Okrem toho, pozorovacie uhly a vzdialenosti sa pri práci s počítačom tiež často líšia od tých, ktoré sa bežne používajú pri klasickom čítaní alebo písaní. V dôsledku toho potreba zaostrovať oči, ako aj pohyb očí pri sledovaní digitálnej obrazovky, môže klásť ďalšie zvýšené požiadavky na náš zrakový systém. Ak sa k tomu pridruží prítomnosť ďalších, hoci aj menších, problémov so zrakom, často to môže výrazne ovplyvniť naše pohodlie, či výkon pri počítači alebo inom zariadení s digitálnou obrazovkou.

Nekorigované alebo nedostatočne korigované problémy so zrakom môžu byť hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k únave očí súvisiacej s počítačom. Aj malé refrakčné chyby, najmä astigmatizmus, môžu symptómy syndrómu zhoršiť. Dokonca aj ľudia, ktorí nosia dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, môžu zistiť, že nie sú vhodné pre konkrétnu pozorovaciu vzdialenosť obrazovky ich počítača.

Niektorí ľudia potom nakláňajú hlavu do zvláštnych uhlov, pretože ich okuliare nie sú na pozeranie na obrazovku počítača vhodné alebo sa k obrazovke skláňajú tak, aby ju jasne videli. Takéto neprirodzené držanie tela môže viesť k svalovým kŕčom alebo k bolestiam krku, ramien i chrbta. V mnohých prípadoch tak syndróm počítačového videnia vzniká aj ako dôsledok toho, ak nároky na zrak presahujú zrakové schopnosti jednotlivca ich pohodlne vykonávať.

Ako často sa vyskytuje v populácii?

Žijeme v digitálnej ére, ktorá vo využívaní elektronických zariadení, najmä počas koronavírusovej pandémie, spôsobila doslova až revolúciu. Nevyhnutnosť sociálneho odstupu zo dňa na deň uviedla do bežnej praxe aj mnohé ďalšie možnosti, vďaka ktorým dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak pracujeme z domu, navštevujeme kurzy, semináre alebo konzultácie online. Toto všetko rovnako prispelo k tomu, že čas strávený na elektronických digitálnych zariadeniach značne prispieva k rozvoju syndrómu počítačového videnia.

Vedci odhadujú, že syndróm celosvetovo postihuje 60 miliónov ľudí. Pred vypuknutím pandémie COVID-19 syndróm postihoval najmenej 50 % dospelej populácie. Keďže počas pandémie sa mnohí z nás spoliehali na digitálne zariadenia nielen v rámci svojej práce, ale aj udržiavania istej miery socializácie, počet dospelých so syndrómom počítačového videnia vzrástol až na 78 %.

Syndróm sa však nevyhýba ani deťom. Aj v ich prípade pandémia bola príčinou toho, že syndróm počítačového videnia zažilo aj viac detí. Podľa niektorých výskumov sa s týmto problémom muselo vysporiadať asi 50 až 60 % detí.

Ako sa syndróm prejavuje?

Mávate unavené oči? Podráždené, suché, svrbivé, či začervenané oči? Rozmazané videnie? Časté bolesti hlavy? Stuhnutý krk? Ak sa vás tieto príznaky týkajú, môže byť celkom pravdepodobné, že trpíte syndrómom počítačového videnia. Novodobý problém, nazývaný aj ako digitálna únava očí, neovplyvňuje iba náš zrak, ale v konečnom dôsledku znižuje aj našu produktivitu. Bolesť a nepohodlie spojené s problémom tak môžu ovplyvniť nielen výkon na pracovisku, ale aj radosť z domácich voľnočasových aktivít.

Symptómy syndrómu počítačového videnia zahŕňajú:

  • Najčastejší je pocit nepohodlia v očiach – suché, slziace, svrbiace až páliace oči alebo pocit prítomnosti niečoho cudzieho v oku.
  • Rozmazané videnie, ktoré sa po chvíľke stratí – môžete si ho všimnúť pri preostrovaní očí z blízka do diaľky alebo naopak.
  • Citlivosť na jasné a žiarivé svetlá.
  • Problémy pri snahe udržať oči otvorené.
  • Bolesť hlavy vyskytujúca sa najmä v oblasti za očami.
  • Bolesť krku, ramien, chrbta – pociťovať ich môžete najmä vtedy, ak vaša poloha nie je ideálna a napnete alebo natiahnete sa tak, aby ste lepšie videli na obrazovku.

Prejavom problémov nie je len samotné podráždenie očí, dvojité videnie či znížená schopnosť zaostriť zrak. Často sa prejavuje aj bolesťami v oblasti krčnej chrbtice alebo hlavy, ako aj celkovou únavou organizmu. Zatiaľ, čo vy sa dlhší čas pozeráte na obrazovku počítača či telefónu, aj svaly vašich očí usilovne pracujú. Rovnako, ako každý iný sval, aj očné svaly, ak sú neustále namáhané, časom sa preťažia a ochabnú.

Pociťujete počas práce za počítačom problémy so zrakom?

V čom spočíva diagnostika a aké sú možnosti liečby?

Ak sa u vás vyskytujú niektoré z príznakov syndrómu, v prvom rade je potrebné zvážiť, aké sú vaše predispozície možnosti rozvoja syndrómu počítačového videnia a najmä, koľko času denne bývate z dlhodobého hľadiska vystavený používaniu digitálnych zariadení.

Nasledovať by malo komplexné oftalmologické vyšetrenie zahŕňajúce test zrakovej ostrosti, refrakciu, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie zreníc, vyšetrenie očnej motility (pohyblivosti), vyšetrenie predného segmentu štrbinovou lampou a vyšetrenie zadného segmentu. Dôkladne by sa mali preskúmať aj viečka a povrch oka.

Výskum ukazuje, že zmena aj len niekoľkých denných návykov môže riziko vzniku syndrómu počítačového videnia znížiť a zároveň zlepšiť aj váš zrak. Možno budete musieť vyskúšať kombináciu viacerých postupov, aby ste príznaky zmiernili a zároveň zabránili opätovnému návratu problémov.

Liečba syndrómu počítačového videnia sa zameriava najmä na:

  • Zvlhčovanie suchých očí očnými kvapkami (odporúčajú sa najmä voľnopredajné umelé slzy)
  • Častejšie žmurkanie
  • Korekciu zrakových chýb
  • Úpravu držania tela pri používaní digitálnych zariadení, zmeny rutinnej činnosti a prostredia

Regulácia problému suchých očí

Dlhodobé používanie počítačových zariadení môže byť dôvodom pre vznik suchých očí. Ak už suchosťou očí trpíte, syndróm počítačového videnia môže problém zhoršiť. Liečba spočíva v dodatočnom zvlhčovaní očí kvapkami, odporúčajú sa najmä voľnopredajné umelé slzy.

Vedomé riadenie frekvencie žmurkania

Je známe, že práca s počítačom ako aj práca, ktorá si vyžaduje zvýšenú koncentráciu, znižujú frekvenciu žmurkania. Možno si ani neuvedomujete, ako dlho hľadíte na obrazovku bez mihnutia oka, kým si neuvedomíte, že ide o problém. Žmurkanie pritom zohráva kľúčovú úlohu pri prirodzenom zvlhčovaní oka a udržiavaní rovnováhy slzného filmu na povrchu oka. Ak sa vedome budete snažiť viac žmurkať, vaše prirodzené slzy môžu oči upokojiť.

Korekcia zrakových chýb

Príznaky syndrómu počítačového videnia môžu zhoršiť dokonca aj menšie refrakčné chyby. Správne vybrané okuliare alebo kontaktné šošovky pomáhajú vidieť ostrejšie a jasnejšie. Uistite sa, že nosíte správne predpísanú korekciu vášho zraku. Môžete si tiež vybrať antireflexnú úpravu skiel, ktorá pomáha znížiť odlesky z digitálnych zariadení. 

Prínos špeciálnych okuliarov blokujúcich modré svetlo obrazoviek výskum zatiaľ jednoznačne nepreukázal. Ak sa rozhodnete na vlastné oči si ich benefity overiť, je vhodné poradiť sa so svojim očným lekárom alebo optometristom.

Úprava držania tela, zmeny rutina a prostredia

Je dôležité zamyslieť sa, aká býva vaša zvyčajná poloha, v ktorej pracujete pri počítači, ako aj to, koľko času neprerušovane asi trávite pri zariadení. Nezanedbateľným faktorom býva aj osvetlenie miestnosti. Vykonanie už aj niekoľkých menších vylepšení môže priniesť významné zlepšenie príznakov syndrómu.

Prevencia a možnosti „domácej“ liečby syndrómu počítačového videnia

  1. Upravte jas a kontrast obrazovky. Jas vašej obrazovky by mal zodpovedať podmienkam, v ktorých zvyčajne pracujete. Mal by byť približne taký, ako je úroveň jasu v miestnosti okolo vás. Možno budete musieť upravovať jas obrazovky aj v závislosti od dennej doby. Kontrast obrazovky okolo 60 % až 70 % by mal byť pre oči príjemný.
  2. Zväčšite si text. Nastavte si veľkosť písma na väčšie a lepšie čitateľnejšie. Nesnažte sa čítať super malé písmo. Ak font nemá veľkosť aspoň 12, priblížte ho. Ak je to možné, upravte nastavenia tak, aby ste čítali tmavú tlač na svetlom pozadí.
  3. Nastavte si teplotu farieb obrazovky. Nižšia teplota farieb pomáha eliminovať množstvo vyžarovaného modrého svetla.
  4. Obmedzte odrazy a odlesky. Svetlo z okien a umelého osvetlenia sa môže odrážať na obrazovke a spôsobiť únavu očí. Regulujte okolité svetlo z okien alebo lámp v miestnosti, stlmte svetlá a spustite žalúzie. V lampách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti počítača, používajte žiarovky s nižším príkonom a vyhýbajte sa aj jasným horným svetlám.
  5. Zvážte možnosti antireflexnej obrazovky. Obzvlášť, ak nie sú dostupné iné spôsoby, ako minimalizovať okolité svetlo, zvážte použitie filtra znižujúceho množstvo svetla odrazeného od obrazovky.
  6. Používajte držiak na dokumenty. Umiestnite ho vedľa obrazovky a do rovnakej vzdialenosti od očí, v akej je aj obrazovka počítača. Cieľom je mať dokumenty potrebné pri práci umiestnené tak, aby nebolo potrebné premiestňovať hlavu z dokumentu na obrazovku. Oči tak nebudú musieť neustále meniť zaostrenie pri pohľade z jedného na druhé.
  7. Eliminujte čas strávený pred obrazovkou. Skúste používať digitálne zariadenia menej ako štyri hodiny denne.
  8. Robte si často prestávky počas práce s počítačom. Každé dve hodiny si dajte 15-minútovú prestávku. Môžete ju využiť na vybavenie telefonátov, kopírovanie dokumentov, archiváciu papierov a podobne. Počas tejto pauzy sa nepozerajte na žiadne obrazovky. Robte čokoľvek, pri čom sa oči nemusia sústrediť na pozeranie doblízka. Pomôcť môžu aj kratšie (5-minútové) ale častejšie prestávky, pri ktorých je ideálne vstať, odísť z miestnosti a ponaťahovať stuhnuté svalstvo.
  9. Osvojte si pravidlo 20 – 20 – 20. Aby ste si oddýchli aj od pozerania zblízka, každých 20 minút sa na 20 sekúnd pozerajte na niečo vzdialené aspoň 6 metrov (20 stôp).
  10. Nájdite si pohodlnú polohu. Ergonomicky si upravte svoj priestor. Aj to vám môže pomôcť odľahčiť oči od namáhania sa pri neprirodzenom predkláňaní alebo naťahovaní krku, aby ste dovideli na obrazovku. Používajte kvalitnú kancelársku stoličku s opierkou chrbta a nastavte si jej výšku – a to tak, aby ste pri sedení mali ruky rovnobežné so stolom a nohy položené na podlahe.
  11. Snažte sa dostatočne často žmurkať. Pomôže vám to udržať oči vlhké a predchádzať tak ich vysúšaniu.
  12. Používajte umelé slzy. Vyberajte si voľnopredajné kvapky s primeranou viskozitou. Vyššia viskozita kvapiek môže dočasne obmedzovať váš komfort videnia.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, aoa.org, my.clevelandclinic.org
Odporúčame