Škaredé aj nebezpečné: Prečo vznikajú kŕčové žily a ako ich odstrániť?

Žena

thinkstockphotos.com

Kŕčové žily nielen nepekne vyzerajú, často bolia, zavadzajú a spôsobujú komplexy, no ak ich budete ignorovať, môžu aj závažne skomplikovať vaše zdravie. Varixy, ako znie ich odborné pomenovanie, sú nad úroveň pokožky vystupujúce kľukaté žily. Zahrávať sa s nimi sa skutočne nevypláca.

Kŕčové žily nie sú len na nohách

Varixy sa začali nazývať kŕčovými žilami podľa jedného z príznakov, ktoré spôsobujú a to kŕčov v dolných končatinách. Často ich vidíme a hmatáme ako kľukaté cievy na vnútornej a zadnej strane predkolenia. „Pod pojmom varix si môžeme predstaviť abnormálne rozšírené, vakovité a kľukaté žily. Inak lekársky termín „varixy“ označuje žily, ktoré sú hrubé viac ako 3 mm a nachádzajú sa na miestach, ktoré vidíme – teda dolné končatiny, ale môžu sa nájsť aj na iných miestach v tele, ktoré nevidíme, napr. pažerák,“ vysvetľuje MUDr. Marika Horečná z kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline.


Mohlo by vás zaujať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


Aj varixy môžu byť nebezpečné

Dermatologička hovorí, že krv prúdi za fyziologických podmienok od členkov smerom k srdcu a z povrchových žíl smerom do hlbokých. Ale za určitých okolností sa začne tok krvi spomaľovať až zastavovať, prípadne sa vracia späť. Stena cievy je vtedy pod tlakom krvi „nafúknutá“ a rozširuje sa. Nebezpečenstvo predstavuje skutočnosť, že tok krvi nie je plynulý, ale môže sa v určitých miestach meniť na turbulentný. Varixy predstavujú aj vhodný terén na vznik venóznych ulcerácií na dolných končatinách (tzv. bercových vredov). Vtedy sú komplikácie dlhodobejšie a hojenie chronickej rany je častokrát zdĺhavé,“ objasňuje problematiku skúsená dermatologička.

Kŕčové žily zhoršujú kvalitu života

V každom prípade sú kŕčové žily pre človeka obmedzujúce, už len z estetického hľadiska. Nehovoriac o tom zdravotnom, ktoré bližšie rozvádza odborníčka na kožné problémy, MUDr. Marika Horečná: „Komplikácie znamenajú pre pacienta výrazné ťažkosti, obmedzenie pohybu a pracovných schopností, výrazné obmedzenie kvality života a mnohé zdravotné riziká. Každý pacient s kŕčovými žilami a chronickým žilových ochorením má byť včas a správne liečený a sledovaný.“


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Dôležité je spozornieť už pri prvých príznakoch

Signál, že môže ísť o počiatočné štádium varixov, vám môžu prezradiť nepríjemné pocity v nohách, najmä v lýtkach. Tie sa stupňujú najmä počas dňa a zvýrazňujú ich nepríjemné pocity pálenia, svrbenia, napätia, ťažkých nôh, ku večeru až ich bolesť a opuchy. „Pri prvých príznakoch je na mieste kompresívna terapia buď krátkoťažnou bandážou, alebo kompresívnymi podkolienkami II. kompresnej triedy, vhodné sú aj lieky, ktoré podporujú žilovú stenu – tzv. venotoniká. V začiatočných štádiách je možné pred chirurgickou intervenciou dať prednosť sklerotizácii. Celý postup záleží od lokálneho stavu, ale aj od celkového stavu pacienta,“ vysvetľuje odborníčka. V zahraničí je bežné, že mnoho aj mladých žien so sedavým zamestnaním nosí kompresívne pančuchy denne do práce ako prevenciu pred vznikom varixov.

Aké sú možnosti liečby?

Pomerne využívanou liečebnou metódou je sklerotizácia, ktorá sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje práceneschopnosť. Dá sa však aplikovať len v počiatočných štádiách.

Ďalšou alternatívou je podľa odborníčky ošetrenie pomocou lasera, kedy sa žila tepelne zničí pomocou laserového lúča a doba rekonvalescencie je pri nej priaznivejšia.

Celý postup liečby však určuje lekár, najčastejšie chirurg individuálne, podľa celkového stavu pacienta, triplexného vyšetrenia ciev a podľa lokálneho nálezu. „Chirurgickú intervenciu tzv. stripping pacient podstupuje pod celkovou alebo spinálnou anestézou a patrí výlučne do rúk chirurga, pričom sa odstraňujú poškodené žily a potrebné zdravé sa nesmú poškodiť,“ vysvetľuje lekárka spôsob liečby pri vyšších štádiách varixov. Záleží podľa nej aj na finančných možnostiach pacienta – sklerotizáciu či laserové ošetrenie si pacient väčšinou hradí sám. „Zákroky sa dajú robiť celoročne. Chladné obdobie však predstavuje dobrú „compliance“ pri nosení kompresívnej terapie,“ dodáva dermatologička.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Rátajte aj s recidívou

Ak sa varix raz odstráni, nemôže sa zo žily, ktorá tam už nie je znova vytvoriť. Časom však môžu vzniknúť nové varixy, ktoré boli predtým ešte zdravé, alebo jednoducho neboli dostatočne odstránené pri prvej operácii. Niekedy treba zákrok aj opakovať. Ak sa na vašich nohách raz objavili varixy, musíte počítať s tým, že sa môžu objaviť znova. Vo vašich žilách totiž začal degeneratívny proces, ktorý sa v mnohých prípadoch nepodarí odstrániť vždy stopercentne. Neznamená to však, že by ste si kvôli tomu nemali nechať odstrániť už vzniknuté varixy. Práve naopak, čím skôr budete problémové partie riešiť, tým je to pre vás lepšie aj do budúcnosti. Menšie a menej zdeformované žily sa totiž dajú lepšie odstrániť, pričom máte väčšiu šancu, že sa nevrátia, ako keď si tento problém necháte zájsť až do pokročilých a ťažko liečiteľných štádií.

Prečo vznikajú a ako sa im brániť?

Svoj podiel pri vzniku varixov má podľa slov lekárky aj dedičný faktor, ale je tu aj veľa iných faktorov, ktorými podporujeme vznik varixov. „Medzi ne určite patrí fajčenie, nosenie vysokých opätkov, nadváha, tehotenstvo, častý pobyt v saunách a určite nepridá ani skutočnosť, keď väčšinu času v práci stojíme,“ vymenúva odborníčka, ktorá zároveň upozorňuje na fakt, že prevencia pri vzniku varixov je oveľa jednoduchšia a finančne menej náročná, než komplikácie, ktoré vznikajú pri neliečených varixoch. Stojí za to venovať dolným končatinám pozornosť, dopriať cievnej stene venotoniká a počas práce nosiť kompresívne pančuchy – najmä keď po odchode z nej nemôžete zapnúť čižmu cez lýtko.


Máte vlastné skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame