Tatranská botanická záhrada má za sebou skvelú sezónu: Koľko návštevníkov očarila?

Návštevníkov najviac zaujal plesnivec alpínsky (Zdroj: Freepik/daboost)

Minulý víkend navštívili Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách poslední návštevníci tejto sezóny. Tento rok ich bolo približne o pätinu viac ako vlani. Za štyri mesiace sa tam vystriedalo zhruba 13 600 turistov. Túto informáciu poskytla vedúca botanickej záhrady Janka Černická zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).

„Po predchádzajúcich dvoch rokoch opatrení súvisiacich s pandémiou sa na čelo rebríčka návštevnosti opäť vrátil jún, pre ktorý sú typické školské výlety. V lete bol o botanickú záhradu záujem najmä zo strany rodín s deťmi a na jeseň prišli väčšinou seniori. Návštevníci ocenili, že aspoň takto môžu vidieť kúsok autentickej tatranskej prírody. Našli sa aj takí, ktorých by potešilo, keby sme mali otvorené celoročne a pestovali rastlinky v skleníkoch,“ zhodnotila uplynulú sezónu Černická.

Návštevníci sa mohli na ploche 3,2 hektára, ktorú tvorí osem vápencových a žulových alpín a mokradí, pokochať pohľadom na vyše 330 druhov bylín a drevín. Vidieť mohli napríklad rastlinstvo podhorských lúk, lesný podrast aj vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Počas tejto sezóny sa predalo skoro 2400 sadeničiek rastlín aj 222 sadeníc stromov. Najväčší úspech mal počas predaja plesnivec alpínsky, horec Clusiov, dryádka osemlupienková a astra alpínska. Spomedzi drevín to boli kosodrevina, limba, jedľa aj borovica.

Podľa Černickej oznamujú koniec sezóny svetlo fialové kvietky astry spišskej. Napriek tomu, že je botanická záhrada od utorka zatvorená, jej zamestnancov čaká v nasledujúcich týždňoch ešte veľa práce. „Celý areál vrátane jazierok musíme pripraviť na prezimovanie a už koncom októbra začneme vysievať aj semienka rastlín, aby bolo čo obdivovať počas ďalšej sezóny, ktorá by mala v expozícii odštartovať na budúci rok v máji,“ ozrejmila Černická.

Dodala, že dovtedy môžu nadšenci tatranskej flóry vidieť kvetenu v priestoroch Múzea TANAP-u. Približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa nedajú v botanickej záhrade dopestovať, je vystavených v presklených vitrínach a diorámach, ktoré znázorňujú jednotlivé vegetačné stupne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počet ľudí, ktorí trpia alergiami narastá. Ktoré alergény patria medzi najčastejšie?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame