Soľná lampa: Pomôže pri problémoch s dýchacou sústavou, spánkom aj pri prechode

Soľná lampa

saltlampsparadise.com

Soľná lampa nie je len príjemným spestrením interiéru vášho príbytku. Jej prednosťou sú najmä ionizačné vlastnosti, ktoré zlepšujú ovzdušie v miestnosti a tiež prispieva ku zmierneniu niektorých zdravotných problémov. Jej účinky si nevedia vynachváliť najmä astmatici a alergici.

Sú staré milióny rokov

Soľné lampy sú bloky kryštálov soli, ktoré vznikali už pred miliónmi rokov, niektoré už v prvohorách. Ťažia sa stovky metrov pod zemou a ich opracovanie prebieha vo väčšine prípadov ručne. Aj preto je každá soľná lampa originál a nikde na svete nenájdete presne takú istú, akú máte doma. Každý kryštál má totiž iný a originálny tvar, vnútornú štruktúru, ako aj farebný odtieň.

Hlavným benefitom sú liečebné účinky

Soľné lampy vylučujú do vzduchu čiastočky soli. Zahriatím kryštálu (teda napr. zapálením čajovej sviečky v lampe) dochádza ku lepšiemu uvoľňovaniu soli do vzduchu. Takýto vzduch má potom posilňujúce a aktivizujúce účinky na ľudský organizmus a zlepšuje celkovú kvalitu vzduchu, ktorý v miestnosti dýchame. A to najmä v tomto období, kedy je naše dýchacie ústrojenstvo vystavené zvýšenej záťaži – striedavému pobytu na studenom vlhkom vzduchu von a vyhriatom suchom vzduchu vnútri.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu


Hlavným benefitom sú liečebné účinky

 • uvoľňuje dýchacie cesty
 • napomáha látkovej výmene
 • je vhodná pre alergikov a astmatikov
 • upravuje krvný tlak
 • blahodarne pôsobí na aktivizáciu svalovej hmoty
 • prospieva nervovej sústave
 • pomáha pri problémoch so spánkom
 • zlepšuje stav lupienky
 • pomáha pri nachladnutí a chrípke
 • zlepšuje imunitu

Skvelý ionizátor vzduchu v miestnosti

Soľná lampa plní funkciu zdravia podporujúceho prostriedku, ale aj vkusného estetického doplnku do domácnosti. No nie len to. Tým, že sa do vzduchu uvoľňujú kryštály soli, je tiež soľná lampa efektívnym ionizátorom vzduchu. Uvoľňuje negatívne ióny vzduchu, ktoré vyvažujú škodlivé pozitívne ióny, ktoré sa v našich bytoch a domoch vyskytujú v prehnanej miere, v dôsledku prehnaného používania elektrospotrebičov. Je to dané prirodzenými vlastnosťami soli, ktoré boli dokázané už pred mnohými rokmi. Vďaka vysokému efektu ionizácie sa zlepšuje ovzdušie a prostredie v interiéri. O lampu sa však treba starať a pravidelne ju vlhčiť, aby sa soľ uvoľňovala do ovzdušia lepšie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Horské slnko bolo kedysi veľkým hitom: A čo dnes?


Akú farbu si vybrať?

Soľné lampy existujú v rôznych odtieňoch, pričom podľa niektorých odborníkov, má každá farba lampy vplyv na iné zdravotné problémy. Akú si teda vybrať?

 • červená – je vhodná pri problémoch s krvným obehom, zlepšuje činnosť orgánov, tvorbu červených krviniek, dodáva energiu
 • oranžová – vhodná pri dýchacích problémoch – astme, alergii, kašli, ale aj pri problémoch, ktoré pociťujú ženy v prechode, zlepšuje stav pri prechladnutí, zlepšuje trávenie, metabolizmus, zvyšuje imunitu, pomáha pri depresiách, navracia chuť k životu
 • žltá – vhodná pri tráviacich problémoch, cukrovke, chorobách pečene a žlčníka, pri problémoch s nervovou sústavou, vylučovaním, podporuje detoxikáciu organizmu a podporuje činnosť mozgu
 • biela – pôsobí všestranne, je možné použiť ju pri všetkých problémoch

Náš tip: Nemáte po ruke soľnú lampu? Pomôže a podobne funguje aj odparovač. Do keramickej misky nalejte vodu a nasypte klasickú kuchynskú alebo morskú soľ. Položte, alebo nejakým spôsobom pripevnite túto nádobku na radiátor. Takýmto spôsobom sa vám bude do miestnosti odparovať akoby morská voda, vzduch vo vašej miestnosti zvlhne a bude pôsobiť podobne liečivo, ako vzduch pri mori. Vhodné je umiestniť odparovač do spálne.


Máte skúsenosti s používaním soľnej lampy? Pomohla vám pri vašich zdravotných problémoch? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom .

Zdroj: saltlampsparadise.com, saltlampsparadise.com, Nela
Odporúčame