Je vám v pyžame horúco? Pokojne ho vyzlečte, môže vám to zlepšiť spánok aj sexuálne zdravie

Spánok bez pyžama

V letných mesiacoch môžete pokojne spávať aj bez pyžama (Zdroj: GettyImages)

Niektorí ľudia tvrdia, že spanie bez pyžama im pomáha rýchlejšie zaspať a dosiahnuť kvalitnejší spánok. Vedci síce priamo neštudovali výhody spánku „naostro“, no doterajšie výskumy naznačujú, že môže priaznivo ovplyvniť intímne zdravie aj spojenie s partnerom.

Naše telo je regulované cirkadiánnym systémom, ktorý cyklicky zvyšuje a znižuje jeho teplotu. Keď sa na sklonku dňa začneme cítiť unavení, zvýši sa produkcia melatonínu, dôležitého pre spánok, a zároveň sa naša telesná teplota zníži. Toto zníženie teploty pokračuje aj počas noci.

Na pokojný nočný spánok sa odporúča mať v miestnosti 15 až 18 °C. Ak je v miestnosti príliš teplo, náš organizmus sa prehrieva a výsledkom je narušenie spánku. Aj preto niektorí ľudia volia spánok bez pyžama, čo môže pomôcť telu rýchlejšie dosiahnuť nižšiu vnútornú teplotu a podporiť tak lepší spánok. Ak sa rozhodnete spať nahí, ubezpečte sa, že máte pohodlnú posteľnú bielizeň. Rovnako ako teplo, aj prílišný chlad totiž môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku.

Krajšia pokožka

Počas spánku relaxuje aj naša pokožka. Keď sme unavení a nevyspatí, pokožka je náchylnejšia na vrásky, opuchy či tmavé kruhy pod očami. Nekvalitný či nedostatočný spánok negatívne ovplyvňuje aj schopnosť pokožky liečiť prípadné rany, napríklad pľuzgiere. Ak vám nočná nahota pomôže k lepšiemu spánku, zlepší to aj zdravie vašej pokožky. Tá dostane čas potrebný na regeneráciu a opravu akýchkoľvek nedokonalostí a rán, vďaka čomu bude vyzerať zdravšie a lepšie.

Vaginálne zdravie

Tesné oblečenie, napríklad spodná bielizeň, vytvára v intímnych partiách teplé a vlhké prostredie, a tým uľahčuje množenie kvasiniek. Premnožená kvasinka Candida Albicans spôsobuje vo vagíne kvasinkovú infekciu, sliznica pošvy sa zapáli a výsledkom je bolesť, svrbenie a výtok. Keďže riziko kvasinkových infekcií zvyšuje nedostatočná cirkulácia vzduchu, jedným z riešení je práve zbaviť sa spodnej bielizne počas spánku a prispieť tak k lepšiemu intímnemu zdraviu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete ako správne prať? Tieto triky vám pomôžu udržať vaše oblečenie v čo najlepšej kondícií!

Mužská plodnosť

Spanie bez pyžama môže byť prínosné aj pre mužov. Výskumy totiž naznačujú, že nosenie priliehavej spodnej bielizne zvyšuje teplotu miešku, čo môže znížiť vitalitu a počet spermií. Okrem toho existujú dôkazy, že chladenie miešku priamo ovplyvňuje zdravie spermií a ich pohyblivosť. Ak spíte nahý, môže vám to pomôcť udržať si nižšiu telesnú teplotu a zabrániť prehriatiu v intímnych miestach, ktoré sú na to mimoriadne citlivé.

Spávate nahí?

Vzťahy a sebaúcta

Pre mnohých nie je nič krajšie, ako zaspávať v náručí partnera či partnerky. Ak navyše zaspávate nahí, môže to zvýšiť pocity naplnenia a spojenia medzi partnermi. Dvojice, ktoré trávia čas kontaktom koža na kožu, sa zrejme budú cítiť menej stresovaní a bližšie k partnerovi.

Pri úzkom telesnom kontakte sa totiž uvoľňuje hormón oxycotín, čo je hormón dobrej nálady, podporujúci pocity bezpečia a lásky a zároveň znižujúci pocity úzkosti. Okrem priaznivého dopadu na vzťah s partnerom môže mať spánok bez pyžama vplyv aj na vlastnú sebaúctu. Ak sme nahí v prítomnosti blízkej osoby, dáva nám to pocit prijatia a umožňuje vytvoriť si pozitívny vzťah k vlastnému telu.

Nahotou k chudnutiu?

A máme tu aj jeden bonus navyše. Jedna vedecká štúdia zistila u mužov spiacich v chladnejšom prostredí rýchlejší metabolizmus a viac hnedých tukových tkanív. Hnedý tuk je od bieleho odlišný a slúži k výrobe tepla a udržiavaniu stálej telesnej teploty. V podstate možno povedať, že ide o tuk, ktorý spaľuje tuk, a tak umožňuje chudnúť.

Ak vás v noci nebude zohrievať pyžamo a vaše telo sa bude musieť zahriať samé, zvýši svoj energetický výdaj a kilá pôjdu dolu. A vy pre to nemusíte ani hnúť prstom. Tak čo, skúsite to dnes bez pyžama?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame