Táto činnosť nielen utužuje rodinné vzťahy, ale pomáha aj vášmu zdraviu! Prečo ju robiť častejšie?

rodina

Stolovanie s rodinou znižuje pocit stresu (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

Jedávate s rodinou pravidelne za spoločným stolom? Istotne vám dobre padne trochu spomaliť a stráviť čas so svojimi blízkymi. Každý tak dostane príležitosť sa vyrozprávať a podeliť o celodenné zážitky či vtipné príhody. Podľa jedného výskumu sa dá týmto zvykom dokonca znížiť pocit stresu a nervozity u jednotlivých členov domácnosti.

Menej nervozity aj zlepšenie sociálnych väzieb

Prieskum bol vykonaný pod dohľadom American Heart Association (AHA) a zameral sa na chronický stres. Ten, ak sa dlhodobo nerieši, totiž môže významne zvýšiť riziko vzniku rôznych ochorení srdca.

V septembri tohto roku vyspovedali odborníci z Wakefield Research v mene AHA viac ako 1000 dospelých dobrovoľníkov. Z nich až 91 % odpovedalo, že sa po jedle s rodinou či blízkymi cíti menej vystresovane. 84 % z nich by chcelo, aby s nimi mohli jedávať častejšie.

„Spoločné stolovanie je skvelým spôsobom, ako sa dá znížiť stres a zvýšiť sebavedomie a zlepšuje tiež sociálne väzby, obzvlášť u detí.“ povedal doktor Erin Michos, dobrovoľník AHA z univerzity Johns Hopkins. „Chronický, neutíchajúci stres môže zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení a mŕtvice. Je preto dôležité, aby ľudia čo najskôr našli spôsoby, ako ho obmedziť a zvládnuť.“

rodina pri večeri
Stretnite sa z času na čas s rodinou pri obede (Zdroj: Freepik/YuriArcursPeopleimages)

Na stolovanie s blízkymi nemáme čas

Posedenie s rodinou, priateľmi, kolegami alebo aj susedmi, nám však prospieva aj inak. 67 % z dobrovoľníkov AHA uviedlo, že im pripomína, aké dôležité je udržiavať vzťahy s druhými ľuďmi. Dôvod na spomalenie, čiže na akúsi prestávku od každodenného zhonu, nachádza v stretnutí pri jedle 54 % opýtaných.

Väčšina z dobrovoľníkov (65 %) považovala celkovú mieru svojho stresu za ľahšiu. U viac ako štvrtiny (27 %) sa však dalo hovoriť o vyššej, alebo až extrémnej miere. Priemerne 7 z 10-tich opýtaných, uviedlo, že v práci pociťuje menej stresu, keď má počas prestávky možnosť zájsť na obed so svojím kolegom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nie ste zaočkovaný proti chrípke? Zvážte to, ak ste chronický pacient alebo osoba staršia ako 59 rokov

Mnohokrát však dobrovoľníkom v stolovaní s rodinou a blízkymi prekážali rozdiely v denných harmonogramoch. Bolo to tak v prípade až 59 % opýtaných. Z toho vyplýva, že vcelku strávili viac ako polovicu času pri jedle sami.

Podľa Michosa nie je v dnešnej unáhlenej dobe ľahké zhromaždiť väčší počet ľudí, aby sa stretli pri spoločnom jedle. Ak sa dá, naplánujte si takéto stretnutie so širšou rodinou či priateľmi aspoň raz za rok. S členmi vašej domácnosti však odporúča jedávať aspoň raz za týždeň.

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame